Tuvalet eğitimi ve lazımlıklar

İyi donanımlı bir şekilde işe başlamak isterseniz, arasından seçim yapabileceğiniz pek çok malzeme mevcut. Yerde duran lazımlıklar, dönüştürülebilir lazımlıklar, lazımlığa dönüşebilen tabureler, saplı lazımlıklar, yastıklı lazımlıklar, yetişkin boyutundaki bir tuvalete tutturulabilen oturaklar, yetişkinlerin de aynı tuvaleti kullanabilmesi için kaldırılabilen oturak şeklinde kapaklar, dekoratif ve yastıklı oturaklar ve içinde minik ördeklerin yüzdüğü su dolu oturaklar… Sifon çekildiğinde müzik çalan şirin bir lazımlık türünden bahsetmeye bile gerek yok. Deneyime tam anlamıyla katılmak isteyen bir çocuk içinse, tuvalete atılabilen ıslak mendiller ve iç çamaşırına benzeyen fakat daha emici olan tuvalet eğitimi külotları mevcuttur.

Lazımlıkları Değerlendirme

İş tuvalet eğitimine geldiğinde aslında ihtiyacınız olan tek eğitim malzemesi zaten sahip olduğunuz bir şey: Bir tuvalet. Fakat bugünlerde pek çok çocuk doktoru ve ebeveyn, korkutucu olabilecek bir yetişkin tuvaletiyle değil, çocuğun kendisine ait bir lazımlıkla işe başlanmasını tavsiye etmekte. Bazı ebeveynler ise çocuğun kendi lazımlığını seçmesi durumunda onu kullanmaya devam etmesinin daha olası olduğunu fark etmiş.

Yerde duran bir lazımlık, bir çocuk için avantajlıdır. Tıpkı onun gibi minik bir boyuttadır. Aynı zamanda kolayca erişilebilir bir parçadır, bu nedenle çocuk yardım olmadan tuvalete oturabilir ve sifonun çekilmesi gerekmez (fakat çocuk için iyi olan bir şey anne için daha fazla iş anlamına gelebilir). Yerde duran bir lazımlığın tam olarak uygun boyutu, çocuğunuzun ayaklarını yere dayayabileceği anlamına gelir, bu da bağırsak hareketleri sırasında itme için önemlidir. Durumu kontrol etmek için yana eğildiğinde devrilmeyi önleyecek kadar geniş bir tabana sahip olan lazımlıklardan seçin.

Alıştırıcı Oturaklar

Çocuğunuz büyük tuvaleti merak ediyor ve tıpkı annesi ve babası gibi tuvalete gitmek istiyorsa, tuvalete tutturulan bir portatif oturak kullanabilirsiniz. Oturağın tam olarak tutturulduğundan ve sallanmadığından emin olun; sabit değilse çocuğunuz onu kullanma konusunda rahat olamayacaktır. Bazı çocuk doktorları bu tür bir oturağı, yetişkin tuvaletine geçmeyi kolaylaştırması nedeniyle tavsiye ederler.

Tuvaletiniz için bir bu tür bir oturağı tercih ederseniz, altına koyacağınız bir tabureye de ihtiyacınız olacak. Bu çocuğunuzun bağırsak hareketleri sırasında kendini dengede tutmasına yarayacak. Aynı zamanda tuvalete oturup tuvaletten inmek için daha az yardıma ihtiyaç duyacaktır. Bir tabure, banyoda iki iş görebilir: Çocuğunuz tuvalette işini bitirdikten sonra tabureyi lavaboya çekerek ellerini yıkayabilir.

İkili lazımlıklar

Bazı çocuk boyutundaki lazımlıklar en iyisi, çünkü klozete tutturulan, çocuğunuz hazır olduğunda kaldırılabilecek kapak şeklinde bir oturağa sahipler. Bazıları da basamak oluşturacak şekilde katlanabilir. İster basit bir lazımlık, ister ikili fonksiyona sahip bir model seçin, dengeli bir lazımlıktan vazgeçmeyin—çocuğunuzun yerinden oynatabileceği kadar hafif, fakat ağırlığının tamamını kaldıracak kadar sağlam olmalıdır. Yerde duran lazımlıklar ve klozete tutturulabilen modeller, yastıklı veya küçük popolar için olan oturaklara sahip olmalıdır.

Tuvalet Eğitimi Külotları ve Islak Mendiller

Bazı anneler, çocuklarının külotlarını indirip kaldırabilme işine ısınabilmesi için iç çamaşırına benzer tek kullanımlık tuvalet eğitimi külotlarını tercih ederler. Bebek bezlerinden daha hafif olan bu külotlar, aynı zamanda (her zamanki gibi) kaza yaşandığında anne için daha az zahmet anlamına gelir ve çocuk külotları atmaya kendi de yardımcı olabilir. Bezlerden tek kullanımlık külotlara geçmek, çocuk için iç çamaşırlarına geçiş yolculuğunda, ekstra koruma sağlayacak büyük bir olay olabilir. Bazı anneler bu tür tuvalet eğitimi külotlarını, çocukları gündüz kuru kalmayı öğrendikleri fakat gece boyunca hâlâ kazaların yaşanabileceği dönem için geceleri bez yerine kullanırlar.

Çocuğunuza aynı zamanda temizlik, kendi poposunu silebilme ve lazımlığı her kullandığında ellerini yıkamayı öğretmektesiniz. Islak mendiller işi yeni yürümeye başlayan bir çocuk için kolaylaştırabilir. Silme esnasında küçük ellerin kavramasını kolaylaştırabilir ve ona kuru tuvalet kâğıdından daha iyi bir temizlik sunabilirler. Tuvalete atılabilen, lazımlıklar için özel tasarlanmış ıslak mendilleri tercih edin.

Çocuğunuzun geçiş dönemini atlatmasına doğru ekipmanı sunarak ve cesaretlendirici sözler söyleyerek yardımcı olabilirsiniz.

Çerez Onayı