Tuvalet Eğitimini Reddeden Çocuk için Ne Yapılabilir?

Bebek bakımı konularından tuvalet eğitimi, anne ve babanın en çok zorlandığı konuların başında geliyor. Hele bir de bebek tuvalete gitmeyi reddediyorsa işler daha da zorlaşıyor. Bu sorun engellenmediğinde tuvalet alışkanlığını benimseyemiyor. Tuvalet ihtiyacı olduğu halde kendisini sıkıyor ya da bezine yapmaya devam ediyor. İşte bu noktada yapılması gerekenlerle ilgili basit önerilerimizden yararlanabilirsiniz! 

Bebeği tuvalete girmeye zorlamak yapılacak en büyük hatalardan biri. Tehdit ya da ceza gibi yöntemlere başvuran anne babaların ise bu süreçten sonuç almaları imkansız. Öncelikle bebeğinizin tuvalete girmeme sebebini anlamaya çalışın ve sorunu ortadan kaldırın. Tuvaletteki ışık miktarı, utanma, dikkat çekme gibi birçok neden bebeğinizin tuvalete girmesini engelliyor olabilir. Tuvalet ortamını ona göre düzenleyerek cazip hale getirin. Tuvalete girmenin normal bir şey olduğunu çocuğunuza anlatmak için tuvalet ihtiyacınızı onun yanında dile getirin. Bunun ne kadar yararlı olduğunu anlayabileceği şekilde anlatın.

Tuvalet eğitimini tamamlamış bir arkadaşının olması bebeğinize iyi bir örnek oluşturur. Ancak onu kıyaslamaya başladığınız noktada bu durum, özgüven eksikliğine yol açabilir. Unutmayın ki, her çocuğun tuvalet alışkanlığı kazanabilmek için hazır olduğu dönem fiziksel ve ruhsal açıdan farklıdır. Bu nedenle övgü dolu sözlerle, küçük sürprizlerle onu ödüllendirin.

Bazı bebekler için tuvalete oturmak korkutucu olabilir.  Yapmanız gereken basit. Ona seçenek sunun. “İstersen tuvalete yapabilirsin, istersen lazımlığa. İstersen giysilerinle otur önce” gibi cümlelerle kontrolün onda olduğunu gösterin. Ama bu süreçte alta kaçırma gibi kazalar yaşanabilir. Bu durumlarda anlayışlı ve destekleyici olmak gerekir. “Artık büyüdün, bebek gibi altını mı ıslatıyorsun” gibi cümleler yerine “Bir dahaki sefere tuvalete yaparsın, sorun değil” diyerek onu cesaretlendirin. Yapmanız gereken en önemli şeylerden biri de tuvalet eğitimi verirken bir düzen oluşturmanız. Sabah kalkınca, öğlen yemekten sonra, akşam yatmadan önce baskı yapmadan tuvalete gitmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin kolayca çıkarabileceği giysiler giymesi bu alışma evresinde oldukça önemli.

Çerez Onayı