Bebeklerde tuvalet korkusunu yenmek

Ebeveynlerin sık sık çocuklarına tuvalet eğitimi verme konusunda kendi zorluklarına odaklanmasına rağmen, çocuğun öğrenme sürecindeki deneyimleri daha da zordur. Çocuğunuzun tuvalet eğitimi konusundaki bakış açısını anlamak, öğretmen olarak rolünüzü belirlemenize ve çocuğunuzun hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacaktır.

Hayat Adil Değil

Çocuğunuzun bakış açısına göre, banyodaki tuvalete gittiğinde kendinde normal olan bir şeyi değiştirmesi beklenmektedir. Tuvaleti kullanmak, günün en iyi kısmı olan oyun zamanını, bunu kesintiye uğratıcı ve zaman alan bir davranış için durdurması gerektiği anlamına gelir. Kabızsa bu süreç acı verici veya rahatsız bile olabilir.

Tuvalet Korkusu

Bunun ardından çocuğunuz, vücudundan çıkan değerli parçaların sifonun çekilmesiyle birlikte bir daha geri gelmemek üzere gitmesinin verdiği küçük düşme — ve hatta korku — ile başa çıkmak zorundadır. Yarattığı diğer sanat eserleri buzdolabının üzerinde sergilenmekte. Bu olay neden onlardan farklı olsun ki? Bu süreç bazı korkutucu sorular ortaya çıkarır. Kendi de tuvalettekilerle aynı kaderi paylaşabilir mi? Klozete düşerse su onu alıp götürecek ve ondan bir daha haber alınamayacak mı? Tuvaletteki şeyler nereye kayboluyor? Klozetin gerisinde neler var acaba? İçinde poposunu her an kavrayabilecek bir canavar mı var? (Bu son inanış, hiç beklenmedik bir anda kardeşlerini korkutmaya bayılan ağabey veya abla sahibi çocuklar arasında neredeyse dünya çapında görülür.)

İşin Temeli

Tuvaletini başarıyla yaptıktan sonra poposunu silmek zorunda kalacak (öğ!) ve ardından çok az çocuğun hoşlandığı el yıkama işlemi gelecektir. Bunun ardından pantolonunu yukarı çekmekle uğraşacaktır. Pantolonlarında kopça, fermuar veya düğme varsa bu işleri zorlaştıracaktır. (Çoğu küçük erkek çocuk, işini bitirip oyuna dönmek için acele ederken fermuarı çekmenin oldukça riskli olduğunu çabucak öğrenecektir.)

Zamanlama hatası nedeniyle iç çamaşırı biraz ıslanmış veya lekelenmişse, ya külotunu çekip büyüklerin fark etmeyeceğini ummak ya da durumla yüzleşmek zorundadır. Fark ederlerse, bu, hatanın bir kısmını kabul etmenin yanı sıra tuvalet eğitimine oldukça önem verdikleri apaçık olanların yüzündeki hayal kırıklığı ile de yüzleşmek zorunda kalmak anlamına gelir.

Annesini ve babasını mutlu etmek istemektedir ve bu sıkıcı işi doğru yapamazsa kendisini hala sevip sevmeyeceklerini merak etmektedir. Yalnızca bezlere güvenmek çok kolaydı. Hayat bu kadar basitken neden işler bu kadar karıştı?

Hatırlanması gereken tüm bu şeyler, riskler ve harcayacak zaman; hepsi de değer verdiği insanları mutlu etmek için. Bunların hepsi onun için tuhaf, karmaşık, korkunç ve hata yapma olasılığının yüksek olduğu alanlardır. Bunları bir araya getirmek, onun açısından büyük bir başarıdır. Tuvalet eğitimini başardıktan sonra kendini harika hissedeceğine şüphe yok! Sizi memnun etmek ve kendi kendisi konusunda iyi hissetmek için başardıklarına saygı duyun. Ve onu öğrenme süreci boyunca sürekli cesaretlendirin.

Çerez Onayı