Tuvalet Eğitimi İçin Ödüller

Tuvalet eğitimi konusunda işler iyi gidiyordu. Fakat çocuğunuzun ilerlemesi aniden durdu ya da geriledi mi? Endişelenmeyin, çocukların bu konuda yavaş yavaş gelişme ve hatta gerileme göstermesi normaldir. Sizin göreviniz bunu kabul etmek ve süreçte ne noktada olurlarsa olsunlar onları desteklemektir.

Yine de çocuğunuzun ilerlemesini bazı eğlenceli teşvikler kullanarak cesaretlendirebilirsiniz. 

İşte onu zorlamadan motive etmenin yolları: • Ödül Verme Sanatı

• Tuvalet Yardımcıları

• İç Çamaşırı ve Üste Giyilecekler

Ödül Verme Sanatı

Ödüller doğru kullanıldıklarında güçlü araçlar olabilir. Fakat yanlış kullanıldıklarında ters teperek odak noktasını tuvalet eğitiminden çok ödül almaya çevirebilirler. İşleri yolunda tutmak için şu kılavuz ilkeleri izleyin:

• Maddi olmayan ödüllerle işe başlayın. Sevginiz ve tebrikleriniz en değer verilen ödüller olmalıdır. Çocuğunuz, bezine bile olsa çiş yapmakta olduğunu söylemek dahil, her adımı denediğinde her zaman bir övgü veya kucaklama ile onu ödüllendirmelisiniz. Aynı zamanda küçük başarıları (bir şey yapmasa bile lazımlığa oturmak gibi) sevdiğiniz birine yapılacak bir telefon görüşmesiyle ödüllendirebilirsiniz. Bazı ebeveynler, çocukları her ''performans'' gösterdiğinde özel bir şarkı veya dans ile bunu kutlarlar. Eğer çok fazla kutlama yaparsanız, tuvalet eğitimine fazla önem verdiğinizi düşünüp baskı altında hissedebilir. 

• Maddi ödüllerinizi az miktarda tutun. Küçüğünüzü, her hedefe ulaştığında küçük bir hediye ile ödüllendirin. Birlikte mağazaya gidin ve içecek şişesi boyutunda ödüller, çıkartmalar, küçük oyuncak arabalar veya boya kalemleri alın. Onları erişemeyeceği fakat görebileceği bir yere koyarak çocuğunuzun tuvalet ziyaretleri sırasında gözünü ödülden ayırmamasını sağlayın. Yalnızca bir hedefe ulaştığında ödül verin, yoksa ödülleriniz saatler içinde bitecektir. 

 Büyük, pahalı hediyeler almaktan kaçının. Çocuğunuzu onu boğucu hediyeler ile etkilemeye çalışmak, odak noktasını yeni bir beceri kazanmaktan çok ödül kazanmaya yönlendirir. Ve onu her seferinde doğal olması gereken bir davranış için büyük bir ödül beklemeye iter. Çocuğunuzun lazımlığı kullanmasını istiyorsunuz çünkü vücudunun kontrolü ve kendine güveninin kendine ait olmasını istiyorsunuz, yeni bir oyuncak kazanabilmesi için değil. 

• Yenilebilen ödüller sunmaktan kaçının. Şeker, dondurma, cips… Bunlar ancak kısa sürede etkili olabilir ve uzmanlar yiyeceklerin ödül olarak kullanılmasına karşıdır. Çocuğunuzun belirli yiyeceklere (ör. şeker) sizi memnun ettiği veya ''iyi'' bir şey yaptığı zaman aldığı bir ödül gözüyle bakmasını istemezsiniz. Bu yaştaki çocuklar vücutlarına giren şeylerin yanı sıra vücutlarından çıkan şeyler üzerinde de zaten kontrole sahiptir. Yemek sorunlarını, tuvalet eğitim alanına taşımadan ayrı bir etmen olarak ele almak daha iyidir. 

• Ödülü hemen verin. Çocuğunuzu hemen ödüllendirmekle arzu edilen davranışı elde etme olasılığınız daha fazladır. Çoğu küçük çocuk, ödül hedeften saatler sonra gelirse, ödül ve davranış arasındaki bağlantıyı kurabilmek için gerekli perspektife sahip değildir. Çocuk ne kadar küçükse ödül o kadar gecikmeden verilmelidir. 

Tuvalet Yardımcıları

Çocuğunuzu motive etmek için ödüllerin dışında da etkili yollar vardır.

Ebeveynler tarafından test edilmiş şu taktikleri deneyin:

• Lazımlığı evdeki en güzel sandalye haline getirin. Çocuğunuzun tuvalette daha fazla zaman geçirmesini istiyorsanız, burası buna değecek, eğlenceli, rahat bir yer olmalıdır. Favori rengine veya eğlenceli bir şekle sahip yeni bir lazımlık için alışverişe çıkmaya ne dersiniz? Örneğin bir hayvan veya bir araba. Veya zaten sahip olduğunuz lazımlığı parlak çıkartmalarla süsleyin. Çocuğunuzun adını tuvalete parlak bir kalemle bile yazabilirsiniz. Çocuğunuzun lazımlığının yanına onun oturakta daha uzun süre kalması için bazı özel kitaplar yerleştirebilirsiniz.

• Renklerle büyüleyin. Klozete veya lazımlığa birkaç damla mavi gıda boyası damlatın. Çocuğunuza idrarıyla aynı renk olan sarı rengin maviyi nasıl yeşile dönüştürebileceğini gösterin. Çocuğunuz renkteki büyülü değişime tanık olduktan sonra renk değişimini kendi kendine gerçekleştirmek isteyecektir.

• Bir lazımlık arkadaşı bulun. Tuvalete gitmek yanınızda bir dostla daha eğlencelidir: Sevilen bir pelüş oyuncak veya süt içen ve çiş yapan bir bebek gibi. Çocuğunuzu, lazımlık arkadaşına tuvaleti kullanmayı öğretmesi için teşvik edin: Dostuna tuvalet eğitimi konusunda yardım ettikten sonra onu taklit etmeye daha istekli olacaktır. 

İç Çamaşırı ve Üste Giyilecekler

• Bazı ''büyük çocuk'' külotları satın alın. Bebek bezlerinden iç çamaşırlarına geçmek, çocuğunuzun kendini büyümüş hissetmesi için heyecan verici bir yöntemdir. ''Büyük çocuk'' iç çamaşırına henüz hazır olmasa da, bunlar için alışverişe çıkmak doğru istikamete atılmış bir adım demektir. Favori iç çamaşırını giymeye başladığında onu temiz ve kuru tutmak için motive olduğunu hissedebilir. (Kazaların yaşanacağı garanti, bu nedenle pek çok çift satın alın.)

• Çocuğunuza çıkarması kolay şeyler giydirin. Çocuğunuz tuvaleti kullanabilmek için çok fazla kopça, fermuar veya düğmeyle uğraşmak zorunda kalırsa, vazgeçebilir. Çocuğunuzun gardırobunu basitleştirmeye çalışın. Eşofmanlar ve elastik bel lastiklerine sahip diğer pantolon tarzı giysiler de işe yarar. Sıcak aylar boyunca üzerinde herhangi bir giysi olmadan etrafta koşuşturmasına bile izin verebilirsiniz. Yapması gereken tek şey lazımlığını bulmak ve üzerine oturmak!

Eğer hiç bir şey fark yaratmazsa bu çocuğunuz size hazır olmadığını söylemeye çalışıyor demektir. Bu durumda yapılacak en iyi şey geri çekilerek fiziksel ve duygusal olarak ilerlemeye tekrar hazır olana dek beklemektir. Sizin sabrınız ve onun hazır olması mükemmel bileşimi oluşturur.

Çerez Onayı