Baby Shower Partisi Planlama

Bebeğin doğumundan önceki ve sonraki aylar çok meşgul geçebileceğinden, planlama sürecinin ilk adımı anne adayıyla tarih belirlemektir.

Hafta sonu veya hafta içi

Baby shower için en popüler seçenek Cumartesi veya Pazar günleridir. Hafta içi ise ofisteki ve mahallenizdeki bir baby shower için idealdir. Yapmayı planladığınız günün tatil sezonuna ve özel günlere gelmemesine de dikkat edin. İsteyebileceğiniz en son şey herkesin bayram tatilinde olmasıdır.

Partiyi doğumdan önce vermek için sebepler

Anne adayının hediyeleri düzenlemek, çocuk odasını hazırlamak ve alışveriş yapmak için zamanı olacaktır.

Yenidoğanını beslemek, altını değiştirmek ve biraz uyumak istemek yerine rahat rahat partinin keyfini çıkarabilecektir.

Doğumdan önce baby shower yapmak, anne adayına ihtiyacı olan duygusal destek, biraz eğlence ve arkadaşlarla vakit geçirme olanağı sağlayacaktır.

Mükemmel Doğum Öncesi Partisini Planlama

Organize ve esnek olduğunuz ve haberleri verme konusunda iyi bir iş çıkardığınız takdirde bir doğum öncesi partisi ya da baby shower planlama kolay, zahmetsiz bir iştir. İşte bebek bezinden pasta yapmaktan farklı parti temalarına kadar partiyi planlarken düşünülmesi gereken bazı şeyler:

Baby Shower için Mekân Seçme

Anne en çok nelerden hoşlanır? Kendisi bir ev kuşu mu? Arkadaşlarla dışarıda öğle yemekleri yemeyi sever mi? Mekan seçerken bu soruları kendinize sorabilirsiniz.

1. Evde

Bu tür özel bir olay için kendinize ait, rahat ve sıcak bir ortam. Mutfakta sizin sözünüz geçiyor ve herkes lavabonun nerede olduğunu biliyor!

2. Bir Restoranda

Yapmanız gereken tek şey restoranı arayarak misafirlerin sayısını bildirmek. Restoran seçerken herkesin zevklerini göz önünde tutmaya çalışın, tabii annenin damak zevki ön planda olmalı.

3. Ofiste

Herkes işle meşgul fakat bir iş arkadaşınızın bebeğinin gelişini kutlamak bir saatlik bir mola vermeye değer.

4. Mekân

Spalara, bahçelere, el sanatları pazarlarına geziler, baby shower  partileri için hoş mekânlardır.

Baby Shower Teması

Davetiye ve dekorasyonları hazırlamadan önce, bir tema seçmek işinizi kolaylaştırabilir. Tema anne adayının kişiliğini yansıtırken tercihler de yeni bebeğe odaklanabilir. Cinsiyeti bilmiyorsanız, papyon kravat ve kelebekleri veya bir safari temasını tercih edebilirsiniz. Bir kız bekliyorsanız, kale şeklindeki bir bez pasta ile pespembe bir masal teması çok hoş olacaktır.

Davetiyeler

Davetiyeleri siz gönderiyorsanız, temayı ve anne adayının tasarım ve mesaj konusunda neyi tercih ettiğini aklınızda bulundurun. Davet ettiğiniz kişi sayısı, mekâna, günün saatine ve anne adayının o kişiyle olan ilişkisine bağlıdır. Emin değilseniz, kendi çevrenizdeki bir kaç arkadaşa sorun.

Yiyecek ve içecekler

Baby Shower'da yiyecek ve içeceklerinin lüks olması gerekmez. Basit bir büfe, özellikle de yiyecekleri önceden seçer ve ısmarlarsanız oldukça kolay olacaktır. Gıda alerjileri veya özel beslenme gereksinimleri hakkında sorular, aynı zamanda anne adayının partide alkol servisi yapılması ile ilgili fikirlerini sorun.

Baby Shower Oyunları

Kaynaşmayı kolaylaştırıcı bir kaç şey ile partiye başlayın. Herkes göstermek üzere kendi bebeklik fotoğraflarını getirsin ve kim kimdir oyunu oynayın. Soru-cevap oyunları, bir klasik olan bezdeki çikolata lekesi oyunu ve misafirlerin hayvan yavrularının isimlerini bilip bilmediğini test etme oyunları oynayabilirsiniz!

Baby Shower partileri genellikle bir kaç saat sürse de bu olayın anısı anne adayının aklında hayat boyu kalacaktır.

Partiyi doğumdan sonra vermek için sebepler

Parti aynı zamanda bebekle tanışma olanağı da sunacaktır. Misafirler artık bebeğin cinsiyetini ve ismini bildiklerine göre hediye almaları veya yapmaları kolaylaşacaktır. Bu tür bir parti, bebeklerini ne zaman alabileceklerinden emin olamayan, evlat edinen ebeveynler için idealdir. Seçim ne olursa olsun, herkesi bir araya toplamanın nedeni hep aynıdır: Biricik bebeğinizin (yaklaşmakta olan) gelişini kutlamak!

Seçim ne olursa olsun, herkesi bir araya toplamanın nedeni hep aynıdır: güzel, yeni bebeğin (yaklaşmakta olan) gelişini kutlamak! Daha fazla ipucu ve tavsiyeye ihtiyacınız varsa, doğum öncesi partisi düzenlemekle ilgili kapsamlı rehberimize bir göz atın.

Baby Shower'da neler olacağını merak mı ediyorsunuz? Kimin hangi görevi üstlenmesini isteyeceğinizi veya Baby Shower'da sorumluluklarınızın ne olduğunu bilmiyorsanız, işte size mükemmel partiyi vermek için basit bir liste.

Baby Shower yapan kişinin görevleri

Günümüzdeki trend herhangi bir kişinin Baby Shower partisi verebileceği yönünde olsa da, aslında Baby Shower bir arkadaş veya kuzen veya teyze/hala gibi çekirdek aileye dahil olmayan bir akraba tarafından verilir. Partiyi veren kişi tüm misafirleri bizzat karşılamalı, paltolarını almalı, hediyelerin nereye konacağını göstermeli ve onlara bir içecek sunmalıdır. Bu karşılama merasimi yalnızca görgü kurallarına uygun olmakla kalmayacak aynı zamanda misafirlerinize sıcak, içten bir ortam sunarak partinin hemen başlamasını sağlayacaktır.

Arkadaş edinmelerini sağlayın

Misafirleriniz farklı sosyal çevrelerden geliyorsa, onları birbirlerine tanıtarak veya partiyi bir oyunla başlatarak buzları eritin.

Bebek Hediyeleri

Misafirler hediyelerini seçme konusunda oldukça özen gösterdikleri için eğlencenin bir kısmı anne adayının bu hediyeleri açmasıdır. Etiket kurallarına göre, partinin ana amacının hediyeler olduğu izlenimini vermemek için bunların partinin sonuna doğru açılması daha uygundur.

Teşekkür notları

Anne adayının teşekkür notları göndermesi uygun bir davranıştır. Bir hediye kaydı tutun. Hediyeleri ve onları verenleri dikkatle kaydedin. Anne adayına kişisel teşekkür notları yazması, kart ve zarflar seçmesi için yardım edin ve kartları yalayıp yapıştırmaya girişin.

Uygun bir vedalaşma

Bazı misafirlerin erken ayrılmaları gerekiyorsa onları kapıya kadar geçirerek geldikleri için teşekkür edin. Partinin sonunda tüm misafirlere geldikleri için teşekkür etmeyi unutmayın ve onları kapıya kadar geçirin. Anne adayının da teşekkürlerini sunması ve vedalaşması için fırsatı olduğundan emin olun.

Bu ipuçlarını aklınızda tutarsanız son derece hoş bir Baby Shower geçirebilirsiniz. Kurallara dikkat ettiğiniz sürece annenin endişelenmesi gereken şeylerin sayısı azalacaktır.

Çerez Onayı