İkinci bebeğine hamile anneler için 8 anlamlı hediye

uzman:Suzanne Dixon, M.D., M.P.H.

Uzman: Suzanne Dixon

Ve işte bir kez daha hamilesiniz. Bu sefer konuya daha hakimsiniz tabii. Peki ya size kucak dolusu hediye almak isteyen arkadaşlarınız ve akrabalarınız? Onlar gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu biliyorlar mı?

İnsanların size doğum öncesi bebekle ilgili hediyeler almak istemesi gayet doğal. Sorun şu ki, esas makbule geçecek olan hediyelerin ne olacağı konusunda pek azı fikir sahibi. Siz bir liste yapıp verseniz, pek hoş bir hareket olmaz değil mi? Ama öteki türlü olduğunda benim başıma geleni anlatayım ve kararı siz verin.

Hediye almak isteyenlere hiç bir şey söylemediğim için şu an hiç kullanmadığımız ikinci bir bebek koltuğumuz, içleri boş bekleyen sayısız çerçevemiz ve kayınvalidemin getirdiği ekstra bir beşiğimiz var! Normalde çok iyi bir hediye olabilirdi ama ilk oğlumun beşiği neredeyse hiç kullanılmamış gibi evde duruyordu zaten.

Size doğru hediyeyi almak isteyen ama ne yapması gerektiğini bilmeyenlere, siz en iyisi bu yazımı yollayın. Dostlarınıza sesleniyorum: İkinci kez anne olacaklara alınabilecek ve kesinlikle makbule geçecek 8 süper hediye önerim var.

1. Bebek albümü

Kabul edelim ki, heyecanın ve coşkunun büyüğü ilk çocukta yaşanıyor. İlkinin her adımı, her saniyesi fotoğraflanıp arşivlenirken daha sonrakilerin sadece hastanede çekilmiş bir kaç fotoğrafı oluyor. Böyle olması gerekmiyor. 

İkinci (ya da üçüncü) kez anne olacak arkadaşınıza güzel bir bebek albümü alın. Hatta hizmetinizi bir adım öteye taşıyın ve ona albümü hazırlamasında yardımcı olun. Evde iki bebek büyüten bir annenin böylesi “şirin” bir işe zaman bulabilmesi her zaman mümkün olmaz. Ama siz yardımcı olabilirsiniz. Arkadaşınızdan ara ara cep telefonuna kısa notlar almasını (tarih ve olaylar) ve bir kaç fotoğraf çekmesini isteyin. Her ay ona uğrayıp bu kısa notları güzel el yazınız ve basılmış fotoğraflarla bebek albümüne işleyip güncelleyin. 

2. Asla şaşmaz: Bebek Bezi!

Çok klişe ya da zorlama olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. En güzeli olmayabilir ama en kullanışlı hediyelerin başında geldiği kesin. Bir annenin asla yeteri kadar bebek bezi olmaz. Bez almak istemiyorsanız aynı kategoriye giren diğer sarf malzemelerini de düşünebilirsiniz. Mama önlüğü, ağız silme bezleri, bebek şampuanı gibi.

3. Bakıcılık hizmeti

Hem ucuz (hatta bedava) hem de çok makbule geçecek bir hediye. Haftanın bir günü bebekle siz ilgilenin böylece annenin ilk çocuğu ile baş başa vakit geçirme fırsatı olsun. Bu hediyeyi beğenmeyecek bir anne tanımıyorum.

4. Bebek kıyafetleri

Sadece iki durumda iyi bir hediye sayılır: Eğer ikinci bebekle ilki farklı cinsiyetteyse ya da aynı cinsiyette olup doğum tarihleri farklı mevsimlerde ise. Kendimden örnek vereyim. İlk oğlum Temmuz'da doğdu. İkincisi ise Ocak'ta. İkisi de erkek olmasına rağmen ağabeyinin kıyafetlerinin neredeyse hiç birini kardeşine giydiremedik. Böyle bir durum varsa, çekinmeden bebek kıyafetleri alabilirsiniz.

5. Hediye çekleri

Biraz özensiz izlenimi verse de doğru bir sunumla güzel ve faydalı bir hediyeye dönüştürebilirsiniz. Bırakın annesi ne istiyorsa onu alsın.

6. Hatıra defteri

Daha kişisel bir dokunuş yapmak isterseniz işte size önerimiz: Şık bir defter alın ve tüm dost ve akrabalardan o deftere ikinci bebek için bir şeyler yazmalarını isteyin. İleride okudukça hem keyifli hem de duygusal anlar yaşatacak harika bir hediye!

7. Çanta! Çanta! Çanta!

İki çocuklu bir annenin en az iki katı taşıma kapasitesine ihtiyacı olur. Bol gözlü, taşıması rahat ve mümkünse bebekler büyüdükten sonra gündelik hayatta da kullanabileceği şık bir çanta bulursanız kaçırmayın.

8. Küçük bir kaçamak

Doğrudan anneye bir hediye almaktansa, ilk çocuğu eğlendirecek ve mümkünse bütün bir gün oyalayacak bir aktive bulursanız annesi de biraz rahat nefes alma şansı bulabilir. 1 günlük bir çocuk kampı, çocuk tiyatrosuna aile boyu bilet ya da sizinle birlikte gideceği bir eğlence parkı alternatifler arasında olabilir. Hayal gücünüzü bunlarla sınırlamak zorunda değilsiniz elbette.

Çerez Onayı