İkiz mi Üçüz mü: Birden çok bebeğe gebeliğin farkı nedir?

Sürpriz! Öyle görünüyor ki büyük bir aile hayaliniz tek bir gebelikle gerçekleşiyor. Gebeliğiniz, tek bebeğe gebelikte biraz farklı değilse bile, özel olacağı kesin, işte böyle:

Erken görüntüleme

Obstetrik ultrason sayesinde birden çok bebek gebeliğin daha altıncı haftasında görülebilir. Bir bebeğin kalp atışlarını diğerinden ayırt etmek zor olsa da, doktorunuz her bebek için dakikada atım sayısını sayacaktır.

Birden çok bebeğe gebeliğin farkı nedir?

Her şeyden önce, özel bakım ve daha fazla kontrol gerektirebilir. ekli gebelik yaşayan kadınlara kıyasla, daha fazla doğum öncesi ziyaret, daha fazla kan testi ve daha sık ultrason gerekebilir.

Tek yumurta ikizleri

Bu tür ikiz gebelik bir yumurtanın iki embriyoya bölünmesiyle olur ve sonuç “tek yumurta” bebekleridir. Bazen her iki bebek de aynı amniyotik kese içindedir ve bu durumda doktorunuz riskleri sizinle paylaşabilir. Fetüsün devamlı ölçülmesi, her iki bebeğin de yeteri kadar besin aldığını garantiler.

Çift yumurta ikizleri

İki (ya da daha fazla) yumurta aynı anda döllenir ve birden çok embriyo ortaya çıkar. Yüksek seviye çoğul gebelikte aynı anda tek ve çift yumurta ikizleri veya üçüzler olabilir.

Erken doğum her çoğul gebelikte en önemli olasılık olarak kabul edilir. Ayrıca ikiz veya daha fazla çoğul gebeliklerde, bebekler uterustaki yeri paylaşmaları gerektiğinden daha küçük olma eğilimindedirler. Bebekleriniz için yapabileceğiniz en iyi şey kendinize iyi bakmak ve doğum öncesi ziyaretlerinizi yapmak olacaktır.

Hazırlık önemlidir

Bebekleriniz için yapabileceğiniz en iyi şey kendinize iyi bakmak ve doğum öncesi ziyaretlerinizi yapmaktır. Komplikasyon riskiniz daha yüksektir, bu nedenle bebeğinizle karşılaşmadan önce biraz dinlenin! Ayrıca unutmayın ki beklediğiniz bebeklerin sayısı arttıkça, karar vermeniz gereken isimlerin sayısı da artacaktır. İşte Prima Bebek İsimleri de size tam bu noktada yardımcı olabilir! Aradığınız isim için seçenek ayarlamalarınız istediğiniz gibi yapabilirsiniz, bebekleriniz için mükemmel ismi bulmak bu araç sayesinde artık daha da eğlenceli!

Çerez Onayı