İyi bir kadın doğum uzmanı seçmek

Şu ana dek gebeliğiniz ve çocuğunuzun doğumu için bir doktor bulma konusunda oldukça fazla düşünmüş olmalısınız. Belki de birini görmek için randevu aldınız bile. Durum ne olursa olsun, emin ellerde olmak isteyeceksiniz. Bu, önünüzdeki aylar boyunca birlikte olacağınız ve sizin (ve bebeğinizin) hayatı konusunda en önemli kararları birlikte alacağınız kişidir. Güvendiğiniz ve yanında kendinizi güvende hissettiğiniz birini seçmeye ne dersiniz?

Hamileliğinizin her haftası pek çok heyecan verici ve önemli dönüm noktasına sahne olacak, Fakat kadın doğum uzmanınız, önünüzdeki aylar boyunca birlikte olacağınız ve sizin (ve bebeğinizin) hayatı konusunda en önemli kararları birlikte alacağınız kişi olacak. Güvendiğiniz ve yanında kendinizi güvende hissettiğiniz birini seçmeye ne dersiniz?

İlk önce yapmak istediğiniz doğum tipini düşünmelisiniz:

  • Doğal mı sezeryan mı yapmak istersiniz?

  • Doktorunuzdan doğumu ilaçlarla hızlandırmasını mı yoksa doğumun doğal olarak ilerlemesini mi istersiniz?

  • Ağrı kesici ister misiniz?

Bu soruların cevapları hangi doktoru seçeceğinize karar vermede yardımcı olacaktır.

Kadın doğum uzmanı kimdir?

Kadın doğum uzmanları tıp fakültesinden sonra en az dört yıl uzman eğitimi almış olup, yalnızca jinekoloji (kadın sağlığı) ve obstetri (gebelik ve doğum) ile ilgilenirler. Kadın doğum uzmanları, sezaryen ihtiyacı da dahil olmak üzere doğum sırasında ortaya çıkabilecek olan herhangi bir acil durumla başa çıkabilmek üzere eğitim almıştır.

Sorular ve Cevaplar

Hangi uzmanın size hitap ettiğini belirledikten sonra arkadaşlarınıza deneyimlerini sorarak arayışınıza başlayabilirsiniz. Bir uzman seçmek kişisel bir çaba gerektirse de, güvendiğiniz kişilerden tavsiyeler almak harika bir başlangıçtır.

Bir sonraki adımınız olası uzmanlar ile randevular gerçekleştirmek ve onlara doğum felsefeleri hakkında sorular sormaktır. Bu neden önemlidir? Bazı kadınlar doğumla ilgili farklı fikirlere sahiptir: Örneğin epizyotomi (bebeğe çıkabilmesi için daha fazla olanak tanımak adına vajinanın kenarına atılan bir kesik) istemeyebilir veya diğer çocuklarının doğuma katılmasını isteyebilirler. Bebeğinizin doğumu konusunda kesin istekleriniz varsa, arzularınıza uyacak bir uzman bulmalısınız—doğum anı, uzmanınızın sizinkinden farklı bir doğum felsefesi olduğunu fark etmek için çok geçtir! Aynı zamanda uzmanınızın tıbbi partnerlerinin bulunup bulunmadığını ve onların doğum felsefelerini de öğrenin. Çoğu uzmanın partneri mevcuttur; aksi takdirde uzman doktorların günde 24 saat ve haftada yedi gün nöbette kalmaları gerekirdi. Bunlardan herhangi biri bebeğinizi dünyaya getirebilir.

Hastaneler

Doktora çalıştığı hastaneyi sorun ve kurumun politikalarını keşfedin. Bazı hastanelerde kimin doğuma katılabileceği, doğum sırasında resim çekilip çekilemeyeceği ve bebeğinizin bir cam ardında yenidoğan servisine konmak yerine yanınızda kalıp kalmayacağı hakkında kurallar vardır. Aynı zamanda her bir uzmanın, hastalarını belirli hastane veya doğum merkezlerine götürebileceğini unutmayın, bu nedenle aklınız belirli bir tesiste kalmışsa, uzmanlarınızın o mekânda hizmet verip veremeyeceğini sorun.

Doktorunuzla uyum içinde olmanın en iyi yolu, seçiminize güvenene dek okuyarak araştırma yapmak ve aklınızdaki tüm sormaktır.

Kadın doğum uzmanınız yakında size doğum yapacağınız tarih aralığını söyleyecektir, ama bu arada siz de bebeğinizin ne zaman aranıza katılacağını öğrenmek için meraklanıp duracaksınız. Bunun için dilerseniz Prima doğum tarihi hesaplayıcısını kullanabilir, böylece hamileliğin hangi aşamasında olduğunuzu ve önünüzdeki hafta ve aylarda nelerle karşılaşmayacağı bekleyebileceğinizi daha iyi anlayabilirsiniz.

Çerez Onayı