dogumdan-sonra-bebek-bakimi

Yapabilirsiniz!

Doğumdan sonra yenidoğan bebeğinizle evdeki ilk bir ya da iki gün yeni anne için biraz göz korkutucu görünebilir. Doğum mucizesini gerçekleştirdikten, doğum sancısının zorluğunu aştıktan ve doğumdan sonra ilk mutluluk gözyaşlarını döktükten sonra, kendinizi her ihtiyacı için size bağımlı minik, yardıma muhtaç bebeği kucağınızda tutarken bulursunuz. Belki daha önce hiç bebek bezi değiştirmediniz ya da bugüne kadar küçük bir bebeği tutmadınız. Ve şimdi doğumdan hemen sonra yenidoğan bakımı üzerine uzman olma görevi ile karşı karşıyasınız, iş üzerinde öğreniyorsunuz. Neyse ki, biraz rehberlik ve güvenilir annelik içgüdülerinizle, küçüğünüzün bakımı sizin için hızla bir alışkanlık haline gelecektir. Kendinize şaşıracaksınız, kendinizi doğum sancısından önceki hayatınızı, bebeksiz hayatınızı hatırlayamadığınızı herkese anlatırken bulmanız çok uzun sürmeyecek.

Hassas ve Şefkatli Cilt Bakımı

Yenidoğanların ciltleri çok hassastır ve çok dikkatli bir şekilde bakılması gerekir. En önemlisi cildi kuru ve temiz tutmaktır. Bebek bezini her emzirme ya da uyku sonrası ya da gerekli olduğunu düşündüğünüz her zaman değiştirmekte tereddüt etmeyin. Sadece ıslaklığı iyice emen en iyi kalite bebek bezlerini kullanın ki küçüğünüz oturduğunda herhangi bir nem kalmamış olsun. Anne ve bebek için doğumdan hemen sonra ebeniz muhtemelen ilk birkaç hafta bebeğinizin altını sadece ham pamuk ve ılık su kullanarak temizlemenizi önerecektir (herhangi bir sebeple bebek ıslak mendillerini kullanmanız gerekirse, sadece “hassas” ve “kokusuz” olanları kullandığınızdan emin olun). Bebeğinizin cildindeki tüm buruşukları temiz ve kuru tuttuğunuzdan her zaman emin olun, bu bebek sağlığı için önemlidir. Doktorunuz yenidoğanınızın göbek deliğini nasıl temiz tutacağınızı da size gösterecektir (göbek bağının küçük kökü doğumdan sonra tutturulmuştur ve hala göbeğine bağlıdır). İlk günlerde, yenidoğanınız her gün banyoya ihtiyaç duymayacaktır. 3-4 günde bir birkaç santimlik ılık suya hızlıca sokup çıkarmak yeterlidir. Geri kalan zamanda da yüzünü, ellerini ve ayaklarını nemli ham pamukla silmek yeterli olacaktır. Bunları söyledikten sonra, bebeğiniz bezini doğumdan hemen sonra katranımsı, yapışkan ve kokulu ilk dışkısı ile doldurduğu zaman ilk banyosunu yaptırmanız gerekebilir!

Unutma Beni Kuralları

İçgüdülerinizi izlemek çok işinize yarayacaktır ama yeni ebeveynlerin doğum sancısından itibaren uyması gereken bazı temel kurallar var:

  • Yumuşak ve sarkık başı destekleyin, bebeğinizin boynu henüz yeteri kadar gelişmiş değil.

  • Bebeğiniz ne zaman acıkırsa besleyin, küçük midesi bu aşamada çok fazla yemek almaz, yani şimdilik anne sütü kuralı hakim.

  • Onun ne çok sıcak ne çok soğuk olduğundan emin olun, uykuda bebek ölümünü engellemek için verilen tüm tavsiyeleri dinleyin.

  • Her şeyi hemen yapmaya çalışmayın, en azından ilk hafta siz ve küçüğünüzün dinlenmeye ve sakin durmaya ihtiyacınız var.

  • Vücudunuza toparlanması için bir fırsat verin.