Yenidoğan bakımında geçerliliğini yitirmiş 3 tavsiye

Yenidoğan bebeklerle ilgili verilen tavsiyelerin ardı arkası kesilmez. Arkadaşlarınızın veya aile büyüklerinizin yönlendirmeleri iyi niyetli olsa bile kafanızın karışmasına neden olabilir. Bebeğinizi büyütürken kulaktan dolma bilgiler yerine doğruluğu ve geçerliliği kanıtlanmış bilgilerden yararlanmanız son derece önemlidir. Bir arkadaşınızın bebeğinde işe yarayan bir yöntemin her bebekte işe yarayacağı gibi bir yanılsamaya düşülmemelidir. Her bebek ve aile kendine özgüdür ve bir öneri alınacak ise bebek gelişimi alanında uzmanlaşmış kişilerden doğru ve bilimsel bilgilere dayalı öneriler alınmalıdır.

Sıklıkla duyulan fakat doğruluğu kanıtlanmamış/modası geçmiş 3 tavsiye:

1. Bebeğinizi çok fazla kucağa alırsanız şımarır.

Yeni doğmuş bebek genellikle bir ihtiyacı olduğunda ağlar. İster altını değiştirmek, ister emzirmek veya sadece sarılmak amaçlı olsun, bebeğinizi kucaklamanız onu güvende hissettirir, sevildiğini ve korunduğunu hissetmesine yardımcı olur. Bebeğinizin fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılamada tutarlı davrandığınızda, bebeğinizle aranızdaki bağ güçlenebilecektir. Bebeğinizin sadece açlık, uyku gibi fiziksel ihtiyaçları nedeniyle kucağa alınmak isteyebileceğini düşünmek yerine rahatlama, güvende hissetme gibi duygusal ihtiyaçları nedeniyle de yakın temasa ihtiyaç duyabileceğini aklınızda tutmanız önemlidir.

2. Bebeğiniz uyurken evi sessiz tutun.

Bebekler anne rahminde geçirdikleri zaman süresince arka planda ses duymaya alışkındırlar. Doğdukları andan itibaren beyaz gürültü adını verdiğimiz sesler bebeğin tanıdık ortamına yakın olan seslerdir ve bu nedenle bunları duyduklarında daha rahat uykuya dalabilirler. Bebeğiniz uyurken evin sessiz olması gibi bir gereklilik bulunmamaktadır.

3. Bebeğiniz için bir emzirme programı hazırlayın.

Eskiden bebeklerin hastaneden çıktıktan sonra dört saatte bir emzirilmeleri gerektiği düşünülüyordu. İsteğe göre (bebek her acıktığında) emzirmenin bebeği şımartacağı, hatta bağırsak enfeksiyonu riskini artıracağına inanılıyordu. Artık birçok doktor bebeğinizin açlık ihtiyacını karşılamada onun yönlendirmesine uymanızı önermektedir.

Bebeğin içinden geçtiği önemli gelişim evreleri vardır fakat bebek bakımı ve gelişimi tavsiyelerinde yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde yıllar içerisinde değişiklikler olabilmektedir. Ebeveynlikte değişmeden kalan tek şey, bebeğinizin mutlu ve sağlıklı olması için uğraşmaktır.

Unutmayın: Bebeğinizi en iyi tanıyan kişi sizsiniz ve onun için en iyisini siz bilebilirsiniz!

Çerez Onayı