Küçük çocuklar için oyun, egzersiz ve spor aktivite fikirleri

Çocuk Sporları ve Çocuklarda Fiziksel Aktivite: Çocuk Oyun Etkinlikleri, Egzersiz ve Spor Fikirleri

Çocuklarda fiziksel aktivite önemlidir ve hayat boyu süren sağlıklı alışkanlıkların temelinin atılmasında yardımcı olur, ama çocuğunuzun belirli tür egzersizler ve organize sporlar için hazır olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Çocuklar için hangi tür aktiviteler güvenlidir, çocuğunuz için günlük hareketin faydaları nelerdir ve hangi tür aktiviteler için çocuğunuzun büyümesini beklemelisiniz, öğrenmek için okumaya devam edin.

Çocuğunuzun Günlük Oyun Aktiviteleri

Çocuğunuzun uyandıktan sonra, uyuyana kadar sürekli bir hareket halinde olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Çocuğunuzun yürümesi, koşması, atlaması, tırmanması, top atması, dans etmesi ya da bir oyuncağı etrafta sürüklemesi gibi aktivitelerin hepsi, çocuğunuzun sağlıklı gelişmesine destek olur ve ilerdeki spor hayatı için ilk adımdır. Bir çocuğun dikkat süresi kısadır, bu yüzden çocuğunuzun her dakika başında aktivite değiştirdiğini görebilirsiniz. Bu tamamen normaldir. Bu tür aktiviteleri olabildiğince destekleyin ve ekrana bakma saatini günde bir saat ya da daha aza kısıtlayarak fiziksel aktiviteye zaman açın. Çocuğunuzla oynayın ya da kardeşiyle olan oyunlarında veya kendi yaşıtı olan diğer çocuklarla olan oynadığında onu kontrol edin. Çocuğunuzu bir oyun parkı ya da alanına götürün ve hareket etmesini destekleyin. Eğer evde yapılan fiziksel aktivitelerden hoşlanıyorsa bu da gayet iyi. Çocuğunuzu, çocuk arabasıyla gezilere götürdüğünüzde, arada arabadan inmesine ve yanınızda elinizi tutarak yürümesine izin verin. Bu çocuğunuza, fiziksel olarak aktif olmanın ne kadar eğlenceli olduğunu düşündürecektir. Çocuğunuzun koordinasyonu geliştikçe kendine güvenerek merdivenlerden çıkıp inmeye, koşmaya, üç tekerlekli ya da öğretme pedallı bisiklete binip pedal çevirmeye ve daha fazlasını yapmaya başlayacaktır.

Özetle

Çocuğunuz, basitçe kendisi olarak ve günlük şeylerini yaparak bile büyük ihtimalle fazlasıyla egzersiz ve çocuk oyun etkinlikleri yapıyordur — her bulduğu şansta yürümek, atlamak ve tırmanmak gibi. Bu tür serbest oyun, çocuğunuzun bu süreçteki gelişimi için en iyi şey. Devam edin ve bu tür fiziksel aktiviteleri ekran saatini kısıtlayarak destekleyin.

Fiziksel Aktivitenin Çocuklar İçin Faydaları

Çocuklar ve ergenler için düzenli fiziksel aktivite birçok uzun süreli faydalarla gelir, bunlar gibi:

 • Kardiyovasküler egzersizi geliştirme

 • Güçlü kemikler ve kaslar elde etme

 • Kilo kontrolüne yardım

 • Anksiyete ve depresyonun semptomlarını azaltma

 • Kalp rahatsızlıkları, kanser, tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, kemik erimesi ve/veya obezite gibi sağlık sorunlarının oluşması riskini azaltma.

Özetle

Çocuk sporları ve fiziksel aktiviteyi çocuğunuza sevgi ve eğlenceyle aşılarsanız, uzun sürede çocuğunuza büyük yarar sağlayacaktır, gelecekteki birçok oluşabilecek sağlık riskini azaltmakta, sağlığını ve formunu iyileştirmekte yardımcı olur.

Çocuğunuzun Ne Kadar Fiziksel Aktiviteye İhtiyacı Var?

Uzmanlar çocukların günlük olarak aşağıdaki miktarda fiziksel aktivite yapmasını öneriyor:

 • Yaklaşık 30 dakika bir yetişkin tarafından yönetilen yapılandırılmış fiziksel aktivite. Bu bir oyun olabilir, yumuşak bir top atmak olabilir veya bir hikaye kitabından bir sahneyi canlandırmak olabilir.

 • En az 60 dakikalık bir yetişkin tarafından yönetilen serbest fiziksel aktivite. Bu bir inandırma oyunu olabilir, arka bahçede koşturmak olabilir veya arkadaşlarla bir oyun buluşması olabilir.

Bu önerileri başlangıç noktası olarak düşünebilirsiniz ve fiziksel egzersizin çok uzun bloklar yerine gün içerisine serpiştirilmiş küçük ataklarla yapılabileceğini bilin. Uyku dışında çocuklar, bir saatten daha fazla hareketsiz kalmamalıdır.

Küçük Çocuklar ve Okul Öncesi Çocuklar İçin Çocuk Gelişimi Oyun Etkinlikleri

Küçük çocuklar ve okul öncesi çocuklar serbest ama yakından takip edilen aktif oyunlardan en çok faydayı alırlar, bunlar arasında şunlar yer alabilir:

 • koşma

 • hoplama

 • atlama

 • zıplama

 • yuvarlanma

 • yakalamaca

 • dans etme

 • yüzme (çocuğunuz ileride derslere ihtiyaç duyacaktır ama başlangıçta ebeveyn-çocuk su oyunlarına odaklanabilirsiniz)

 • üç tekerli bisiklete ardından normal bisiklete binme

 • oyun parkı ekipmanlarında tırmanma.

Aile Odaklı Etkinlikler İçin Fikirler

İç veya dış mekanlarda bir aile olarak yapabileceğiniz bazı spesifik etkinlik önerileri:

 • Hayvanları taklit etme, bir penguen gibi yürüme veya kurbağa gibi zıplama

 • Çemberin etrafında koşma, takip etme, yakalamaca gibi bir oyun oynayın

 • Zıplayın, hoplayın veya dışarıda geri geri yürüyün

 • Çocuğunuzla yüz yüze verin, el ele tutuşun ve bir şarkı söyleyerek kürek çekme oyunu oynayın

 • Vücudunuzu kullanarak bir köprü yapın ve çocuğunuzun sizin altınızdan veya üstünüzden emeklemesini sağlayın

 • Müzik çalın ve birlikte dans edin

 • Dışarıda top oynayın

 • Heykel olma veya dansta donma oyunu oynayın

 • Evinizin içerisinde veya bahçenizde bir hazine avı düzenleyin

 • Evde yastıkları, sandalyeleri, kutuları ve oyuncakları kullanarak bir engelli yarış oyunu kurun

 • İçeride yakalamaca, futbol, voleybol veya basketbol oynamak için yumuşak, köpük bir top kullanın.

Yağmurlu bir günde çocuğunuz evde kaldıysa, burada bazı iç mekan etkinliklerini inceleyebilirsiniz.

Özetle

Küçük çocuğunuz veya okul öncesi çocuğunuz günde en az 60 dakikalık gözetimli serbest oyun oynamaktan fayda görür. Bu, koşmayı, zıplamayı, hoplamayı, yakalamaca oynamayı, tırmanmayı ve parkta oynamayı içerebilir. Fiziksel aktiviteyi ailecek yaparak teşvik edebilirsiniz. Oturma odanızda canlı bir müzikle dans etmek veya birlikte hayvanları taklit etmek gibi eğlenceli etkinlikler çocuğunuzun ilgisini çekecektir.

Çocuklar Hangi Fiziksel Etkinlikleri Yapabilir?

Birçok çocuk fiziksel olarak etkin olmaktan zevk alır ve bazıları sporlara erken yaşta ilgi gösterebilir. Fakat bu, çocuğunuzun 2 yaşında bir basketbol oyuncusu olacağı anlamına gelmez. Çocuğunuzun yaşına, olgunluk seviyesine, yetkinliklerine bağlı olarak bazı aktivitelerin diğerlerinden daha uygun olabileceğini aklınızda bulundurun. Eğer çocuğunuz için hangi aktivitenin güvenli veya uygun olduğundan şüpheleriniz varsa, kişiselleştirilmiş bir tavsiye için doktorunuza başvurun. Genel bir rehber olarak, 3 yaşında bir çocuk ortalama olarak

 • yürüyebilir ve iyi koşabilir

 • olduğu yerde zıplayabilir

 • tek ayak üzerinde durabilir

 • bir topu yakalayabilir ve atabilir

 • bir topa ileriye doğru vurabilir

 • üç tekerlekli veya iki tekerlekli bir bisikleti sürebilir.

Çocuklar İçin Sporlar Neden Önerilmez

2 ila 5 yaşındaki çocuklar, halen fırlatma, yakalama ve sıra değiştirme gibi temel yetileri öğrenmektedir. Organize sporlar için gerek duyulan basit motor becerileri henüz gelişmemiştir. Halen koordinasyonları ve görsel becerilerini geliştirmektedirler. Ayrıca, kazan veya kaybet konseptli rekabet sporları küçük çocuklar için iyi bir seçim değildir, çünkü onlar kendi değerlerinin kazanma veya kaybetmelerine bağlı olmadığını henüz anlayamayabilirler. Ek olarak, rekabetçi sporların kurallarını anlamak ve onlara uymak, küçük çocuklar için halen çok zordur. Bu sebeple, erken çocukluk yıllarında, gözetimli serbest; bahçede koşma, parkta diğer çocuklarla oynama gibi aktif oyunlar veya sizinle düzenlenmiş yakalamaca, birlikte dans etme gibi yapılandırılmış oyunlara odaklanın. Bu tarz oyunlar, çocuğunuzun egzersiz yapıp becerilerini geliştirirken eğlenmesini ve ebeveyn-çocuk ilişkisi açısından sizinle zaman geçirmesini sağlar. Çocuğunuz büyüyüp olgunlaştıkça, organize sporlara ilgi göstermesi için daha sonra bol bol zaman olacaktır.

Özetle

Çocuklar ve okul öncesi çocukların organize takım sporları için fiziksel ve kavrama becerileri henüz yoktur. Bu yaşta, onlara yapılandırılmış oyun fırsatları sunmak veya basit yapılandırılmış, yakalamaca veya saklambaç gibi karşılıklı oyunları sunmak daha iyi olacaktır.

Çocuğunuzu Spora Yazdırmanın Faydaları Var Mıdır?

Erken yaşta spor yapmak, çocuğunuza gelecek atletik performansı açısından her zaman bir ön avantaj sağlamayabilir. Aksine, bu durum çocuğunuzu sinirlendirebilir ve ileride spor yapmaktan alıkoyabilir. Eğer çocuğunuzu gerçekten bir takım aktivitesine kaydettirmek istiyorsanız, bir minikler ligi seçin, bu onun rekabetten daha çok temel etkinliklere odaklanmasını sağlayacaktır. Eğer çocuğunuz bu tarz bir organize takım sporuna katılıyorsa, oyunların kısa olduğundan ve odağın çocukların birlikte eğlenmesinde olduğundan emin olun. Oyuncular, çocukların oyunda farklı alanları ve pozisyonları deneyimlemesi için sık sık yer değiştirmelidir.

Özetle

Uzmanlar çocuğunuzu erken yaşta organize sporlara veya takım sporlarına yazdırmanın pek bir avantaj sunmadığını ve erken bir başlangıcın ileriki zamanlardaki atletik performansa pozitif bir etkisi olmayacağını söylemekte. Aslında, uzmanlar, çocuğun negatif bir deneyim yaşarsa, bu sporlara olan ilgisini baltalayabileceğini söylüyor. Eğer çocuğunuzun organize bir spora katılmasını çok istiyorsanız, rekabet ve kurallar yerine eğlenceye odaklanan bir minikler ligi seçin.

SIK SORULAN SORULAR

Yapılandırılmamış aktif oyun, 2 yaşındaki çocuğunuz için idealdir. Bu, koşma, zıplama, su oyunları, üç tekerlekli bir bisiklet sürme veya parkta oynama gibi etkinlikleri içerebilir.

Küçük çocukların birlikte yapabileceği bazı iç ve dış mekan etkinlikleri şunlardır:


·      Hayvanların hareketlerini taklit etme, örneğin penguen veya kurbağa

·      Kovalamaca, halka olma ve takip gibi çocuk oyunları oynama

·      Zıplama, hoplama, atlama veya geriye yürüme

·      Çocuğunuzun elini tutup şarkı söylerken birlikte kürek çekme hareketi yapma

·      Vücudunuzu bir köprü haline getirme ve çocuğunuzun altınızdan veya üstünüzden emeklemesini sağlama

·      Heykel olma veya dansta donma oyunu oynayın

·      Evin içerisinde saklanmış eşyalarla bir hazine avı organize etme

·      Yastık, sandalye, kutu ve oyuncaklar kullanarak bir engelli oyun oynama

·      Birlikte müzikle dans etmek.

Özet

Onun spor ve egzersiz gibi fiziksel aktivitelerle ilgilenmesini desteklemekle ilgilenmeniz harika. Organize sporlar için çok erken de olsa çocuğunuzun sağlığı ve gelişimi için ona her gün yapılandırılmış ve serbest oyun imkanları vermeniz çok iyidir. Koşma, zıplama, atlama, dans etme gibi çocuğunuzun organize sporlara hazır olduğunda eninde sonunda ihtiyacı olacağı yetenekleri geliştirmesine yardımcı olacak şeylere odaklanın. Çocuğunuza oyun alanında koşmak, yakalamaca oynamak ya da dans etmek gibi onun doğal olarak seveceği şeyleri yapma şansı vererek çocuğunuzun ihtiyacı olan hareketi yaptığından emin olun. Bunun ötesinde, ekran saatini kısıtlamak da çocuğunuzun olabildiğince kalkması ve hareket etmesi için desteklemeye yardım eden diğer bir önemli strateji. İlerde çocuğunuz gelişmiş olarak hazır olduğunda, onu birçok çeşit sporla tanıştırabilirsiniz ve eğlenceye önem vererek organize sporlara sevgi kazanmasını görebilirsiniz.

Kaynaklar

Çerez Onayı