2,5 yaşın getirdikleri

30 aylık bebek hoş, komik ve onunla olması eğlencelidir.

Dil

Kelimelerin gücü keşfetmektedir ve sırf paylaşma ve konuşma zevki için ortamındaki şeyler hakkında yorumlar yapmaya başlamıştır. Bu konuşmaları teşvik edin ve hala söylemekte zorlandığı sözcükleri takıldığında ona yardım edin. Bu yaşta iki ya da üç kelimelik cümleler kurabilir ve iki adımlı istekleri izleyebilir. Kelimelerin nesneler ve faaliyetlerle bağlantısı dahil, okuma bu yaşta eğlenceli ve çok önemlidir.

Hayal gücü

Bu yaşta hayal gücü gelişmektedir, bu nedenle kitaplar, hikâyeler ve hayal ürünü oyunlar çocuğunuz için daha ilginç olur. Çocuklar bu yaşta sadece oyuncaklar ile basit eylemleri taklit etmek yerine rol oynar ve senaryolar sahneler. Hayal gücünün bu atılımımı yeni korkular, endişeler ve kaygıların ortaya çıkabileceği anlamına gelir.

Rüyalar ve kâbuslar çocuğunuzun heyecan verici dünyasını bir düzene koymak için çabaladığının kanıtıdır. Yeni durumlarda bir kaç ay öncesine göre biraz daha kararsız olabilir, ama rahatladıktan sonra etkileşim yeteneklerini yeni insanlarla denemeye ilgi duyacaktır.

Düzen

Çocuğunuz şeyleri bir düzene koymak istemeye başlayacaktır, bu nedenle oyundan sonra ortalığı toplamak daha kolay olur, ama bu işi yönetilebilir bölümlere ayırmanız gerekir: "Legoları topla; şimdi de arabaları topla." Bu yaşta, iyi davranışı övmek güçlü bir motivasyon kaynağıdır, bu yüzden bunu sık sık yapın. Yanıtlarınızda ve ruh halinizde en küçük değişiklikleri bile almaya ayarlı bir anteni vardır.

Becerikli eller

Çocuğunuzun ince motor becerileri sizi şaşırtacaktır; düşünebileceğinizden daha fazla şeyi açabilecek, ayırabilecek ve tekrar bir araya getirebilecektir. Boya kalemleri, mutfak eşyaları ve taraklar doğru şekilde kullanmayı deneyeceği araçlardan sadece bazılarıdır.

Kararlılık

Bir aktiviteyi durdurmak şu anda çocuğunuz için çok acı verici bir deneyim olur. Yaklaşan değişiklik için bir geçişe ve vites değiştirmede yardıma ihtiyaç duyar. Artık geçiş zamanlarında öfke nöbetleri yaygındır ve kendi başına bir kişi olmayı ne kadar istediğini gösterir, bu yüzden, eskimiş tekniklerinizi yenilemeniz gerekir. İyi tarafıysa öfkelenmelerinin 6 ay öncekinden daha yoğun olsa da daha az gerçekleşmesidir.  İstikrarlı olun, çocuğunuz büyük bir fırtınadan sonra sizi kucaklamaya koştuğunu göreceksiniz.

Bu yaşta hayat iniş ve çıkışları olan heyecan verici bir maceradır!

Çerez Onayı