3 yaşında Davranış ve Gelişim

3 yaş çocuklar olağanüstü yaratıklardır. Fantezi, hayal gücü ve gerçekten kendi hayatları kontrol etme çabaları onları çok özel kılar.

Dramatik oyunlar

Dramatik oyun artık bir yaşam biçimidir ve her nesne, kişi ve olay harika bir biçimde başka bir şeye dönüştürülür.

3 yaşındaki çocuğunuz artık hayatındaki olayları açıklamak için küçük hikâyeler uydurmaktadır ve kelimelerin bir şeyler yapabilme gücünü keşfetmiştir.

Onun emrine amade hayali arkadaşlar çok normal ve sağlıklı bir şeydir. Bunları fazla dikkate almayın, çünkü zamanla yok olurlar ya da ya da çok sıkı kısıtlama altında daha büyük önem kazanırlar.

3 yaşındaki çocuğunuz bu yaşta yalan söyleyemez ama yaratıcı bir şekilde gerçeği olmasını istediğine göre yeniden kurabilir. Sözlerinin tercih edilen bir gerçeklik oluşturabileceğini ve gerçekliğin gerçekten reddedilebileceğini düşünür.

Diğerleriyle oynama

Bu yaşta oyun işbirliğine dönük ve gerçekten etkileşimli olmalıdır. 3 yaşındaki çocuğunuza diğer çocuklarla oynama ve onlarla çatışmaları çözme fırsatı vermek bu yaşta ebeveyn desteğinin belki de en önemli parçasıdır.

Rutinin Önemi

Üç yaş çocuklar öngörülebilirlik bağımlısıdır, bu onların dünyayı anlama ve kontrol etme çabalarının bir parçasıdır. İki gün aynı olmadığında, çocuğunuzun huzursuz, mızmız olması çok büyük ihtimaldir. Her gün olayları bir düzen içinde tutmak daha sonra olacakları bilmelerine yardımcı olur ve onlara bir kontrol hissi verir.

Üç yaş çocuklar aynılık ve dünya üzerinde kontrol duygusunu sürdürmek için ritüeller benimserler. Ciddi bir engel oluşturmadığı sürece bunlara saygı gösterin.

Harika Sözcükler

3 yaşındaki çocuğunuzun konuşmasını dinlemek harikadır. Deneyim ve hayal gücünden türetilmiş, bazı gerçekler ve bir sürü yorumla doldurulmuş olağanüstü bir anlatıdır. Kelime dağarcığının azlığı bu yaşta bir çocuğu asla yavaşlatmaz, bu yüzden düzenli olarak saçma kelimeler ortaya çıkar ve dünyayı farklı gözlerle görmenize neden olur. Örneğin su çeşmeleri "akan sular" bir çeşme, bir jip "kutu araba" olabilir. Bu ‘yanlışların' tadını çıkarın çünkü yakında kelime dağarcıkları büyüyecek ve uydurma kelimeler kaybolacaktır.

3 yaşındaki çocuğunuz kelimeleri bir araya getirme ve olayları yeniden kurma alıştırması yaptırın. Mecazları, sözlü şakaları veya sözcük oyunları anlayamaz, bu yüzden bunlara dikkat edin çünkü kafasının içinde korkutucu görüntülere yol açabilirler. Bir adamın öfkeden kudurduğunu, bilgisayarın çöktüğünü ya da o gün işlerin tersine döndüğünü söylemek 3 yaşındakiler için tuhaf imgeler doğurabilir. Şaşkın bakışlar olup olmadığına dikkat edin ve her şeyi tam kelime anlamıyla düşünen çocuğunuz için açıklamalar yapın. Bu yaşta çocuğunuza biraz daha karmaşık kitaplar okumak yararlıdır. Çok sayıda eylem fiili, sıfat ve isimlerden oluşan kısa cümleler olan, uygun resimlerle ilişkilendirilmiş güçlü bir hikâye olan kitapları arayın.

3 Yaşındaki Çocuğunuza Disiplin Uygulamak

Disiplin artık açıkça kusurlu bir davranış ile ilişkilendirilir: Örneğin ortalığı dağıtan bir çocuğa onları toplatmak veya attığı bir oyuncağı ondan almak gibi.

3 yaşındaki çocuğunuz bir şeyi yanlış yaparsa, hemen gereğini yapmanız önemlidir, siz daha sonra hatırlayabilirsiniz ama o hatırlamaz.

En önemlisi, 3 yaşın büyüsünün tadını çıkarın ve dünyayı düzene sokma çabasını takdir edin.

Çerez Onayı