Yürümeye Başlayan Çocuklar Oyunla Nasıl Öğrenir | Prima

Oyun, belki de küçük çocuklar için en önemli etkinliktir. Bu onların "işi", başlıca meşgalesi ve öğrenme yöntemidir!

Çocuklar nasıl öğrenir?

Çocuklar birbirlerinden öğrenirler

Çocuklar kardeşleri ve arkadaşları ile oynarken, birbirlerinden öğrenirler. Sorular, zorluklar ve çatışmalar ortaya çıktıkça sorunları çözmenin bir yolunu bulurlar.

Çocuğunuz farklı yaşlardan oluşan bir grup içinde oynarken, iki farklı şekilde öğrenme fırsatı elde eder:

 1. Kendinden büyük çocukların davranışını örnek alarak,

 2. Daha küçük veya daha az gelişmiş çocuklara “öğreterek”.

Çocuklar Yaparak Öğrenir

Öğrenme aktif bir süreçtir. Çocuğunuz daha çok pratik deneyim kazandıkça daha meraklı ve yetenekli olacaktır.

 • Yemek Yapma ve Ev İşleri: Çocuklar yetişkinlerin yaptıklarına büyük ilgi duyarlar, çocuğunuzun krep karışımını kendi küçük kâsesinde karıştırmasına izin verin ve o yeri süpürmeye yardımcı olması için ona küçük boy bir süpürge alın!

 • Açık havada oyunkoşma ve tırmanma—sağlıklı fiziksel gelişimi için önemlidir ve doğayı keşfetmesi için bir şanstır.

 • Açık uçlu öğrenme fırsatları çocuğunuzun fikirlerini ifade etmesini sağlar, örneğin:

  • Çizme, yazma ve bir şeyler yapma için kâğıt, kalem, boya kalemi, makas, yapıştırıcı ve bant

  • Karton kutular ve diğer sık bulunan nesneleri

  • Yağlı boya ve suluboya

  • Duyusal deneyimler için su, kum, oyun hamuru ve kil

  • Legolar

  • Kostümler, şapkalar ve aksesuarlar

Çocuklar Yaşamlarında Yetişkinlerden Öğrenir

Bebeğinize ömür boyu koşulsuz sevgi ve destek sunmanız bebeğinizin gelişimi için çok önemlidir.

İlişkiniz çocuğunuzun başarmak için ve öğrenmek için ihtiyaç duyduğu güvenlik hissi ve olumlu öz saygıyı sağlar. Bu önerileri takip ederek duygusal destek ile, çocuğunuzun oyundan en çok faydayı sağlamasına (ve böylece öğrenmesine) yardımcı olabilirsiniz:

Çocuğunuzun iyi bir gözlemci olmasına yardımcı olun

Çocuklar çevrelerindeki dünyayı aktif biçimde inceleyerek öğrenir.

 • 3 yaşındaki çocuğunuzla yürüyüşe çıkıp bir şantiyeye gidin, o faaliyete gösterdiği ilgiyi paylaşın ve durup seyrederek şunları söyleyin: "Müthiş! Baksana şu kamyonun tekerlekleri ne kadar büyük”.

Olumlu davranış modelleri

Çocuğunuzun öğrenmesi için en güçlü yollardan biri sizin örneğinizi izlemektir.  Bu süreç doğal olarak ve neredeyse bilinçsizce gerçekleşir.

Örneğin, çocuğunuzun düzenli olarak okuduğunuzu görünce okumak isteyecek ve okuyacaktır. Ve okuma çocuğunuz ile birlikte yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir!

Olumlu dil kullanın

Herkes olumlu sözlere olumsuz sözlerden daha iyi yanıt verir. Bir komut ya da bir yasaklama yerine ("Topu oraya atma!") çocuğunuzun ne yapabileceğine ilişkin bir öneride bulunun ("Şurası topu atmak için iyi bir yer").

Oyun çocukluktaki iştir. Çocuğunuz dünya ve yaşam hakkında bu yoldan öğrenir. Bu zor işte çocuğunuzu desteklediğinizde, çocuğunuzun işi gerçekten çocuk oyuncağı olacaktır.

Çocuğunuzun diğer çocuklarla oynaması şirin bir durumdur. Oyun randevusuna hazırlanma, zor durumları halletme, hem siz hem de çocuğunuz için stressiz, eğlenceli bir deneyimi garantiye almak için işte bilmeniz gerekenler!

1. Oyun randevusu ayarlama

Çocuğunuz muhtemelen üç yaşına dek diğer çocuklarla pek ilgilenmeyecektir. Çocuğunuzun bir arkadaşıyla oynamaya hazır olduğuna dair işaretler, diğerlerinin hislerine karşı daha dikkatli olmak (örneğin bir başka çocuğun neden üzgün olduğunu sorma) ve komşunun ne yaptığını ve neyle oynadığını sormaktır.

2. Başlangıçta sınırlı bir etkileşime hazırlıklı olun

Çocuğunuzun bu yaşta muhtemelen işbirliği fikrine alışmamış ve üzüntülerini dışa vurmak için kelime bilgisinin gelişmemiş olacağını unutmayın. Bu da huyların yeni yürümeye başlayan çocukların oyunları sırasında kontrolden çıkması durumunda hasar kontrolüne hazır olmak demektir.

3. Oyun randevusuna hazırlanma

Oyun randevusunu kısa tutma, çocuklar fazla yorgun veya uyarılmış olduklarında huzursuzlukları sınırlı sayıda tutmaya yardım edecektir. Oyun randevusunu hazırladıktan sonra çocuğunuzu da hazırlayın. Ona Selin'in oynamaya geleceğini ve oyuncaklarını paylaşması gerektiğini söyleyin. Oyun sırasında dolaba gizlenebilecek bazı özel oyuncaklar seçmesine izin verin.

4. Oyun randevusu sırasındaki rolünüz

İlk oyun randevusu sırasında odada kalmak isteyebilirsiniz fakat oyuna fazla karışmayın. İşler karışırsa, duruma el koymaktan çekinmeyin. Basit bir açıklama harikalar yaratabilir: “Ali kamyonunla henüz oynama fırsatı bulamadı. Üç dakika daha oynamaya ne dersin? Zaman tutabiliriz. Sonra kamyonu Ali'ye verebilirsin.”

Çerez Onayı