Bebeğimin ismini başkasıyla paylaşmalı mıyım?

İLGİLİ GEBELİK ARAÇLARI

Bebek isimleri - araç ikonu

Bebek isimleri sözlüğü

Cinsiyete göre filtrele:

Kız

Erkek

Üniseks

Temaya göre filtrele:

Mavi

Yeşil

Mor

Kırmızı

Aylarca düşündükten sonra, belki bizim Bebek İsimleri Sözlüğümüzden de yararlanarak bebeğiniz için mükemmel isme karar verdiniz ve arkadaşlarınız ve aileniz ile paylaşmak için sabırsızlanıyorsunuz.

Peki paylaşmalı mısınız? 

Bebeğiniz için bir isim seçmek gebeliğin en eğlenceli ve heyecan verici yanlarından biridir. Dünyanıza getirecek olduğunuz yeni kişi tanımaya yönelik ilk adımdır ve son derece kişisel bir karardır. Tüm ebeveynler en uygun adı seçmek ve seçimlerini çevrelerindeki kişilerle paylaşmak ister.

Muhtemelen aileniz ve arkadaşlarınızla hangi isimleri düşündüğünüzü sormuş ve kendileri de birçok öneride bulunmuşlardır. Bu konuşmalar gerçekten yararlı olmuş olabilir—özellikle ilk başta isimler hakkında beyin fırtınası yaptığınız ve fikirlere açık olduğunuz zaman.

Ancak görüşler farklı olabilir ve sizin en uygun isim anlayışın aileniz ve arkadaşlarınızınkinden çok farklı olabilir! Mükemmel olduğunu düşündüğünüz ismi annenizle paylaştığınızda hayal kırıklığına uğradığını görebilirsiniz, çünkü o aslında bebeğinize babasının adını koymanızı istiyor olabilir. En iyi arkadaşınız alaycı bir gülümsemeyle şöyle bir yorum yapabilir: “Bu biraz eski moda değil mi?” İş arkadaşınız ise şunu diyebilir: “Lisede bu adı taşıyan bir çocuk tanırdım. Onu hiç sevmezdim.”

Kuran'da geçen güzel kız isimlerini bulmak için devamını oku.

Bebeğinizin adını paylaşmayı tercih edin veya etmeyin, hatırlamanız gereken birkaç önemli şey vardır.

1. Diplomatik Davranın

Sevdiklerinizin bebeği iyi karşılamaya istekli olduğunu ve deneyiminizin bir parçası olmak istediğini unutmayın. Seçtiğiniz adı paylaşmamayı tercih ederseniz, onların duygularını göz ardı etmeyin. Kibarca kendi nedenlerinizi açıklayın, gülümseyin ve desteklerini isteyin.

2. Kararlı Olun

Ne düşünüyorsunuz? Hoşunuza gitti mi? Sorular cevapları getirir ve bu cevaplar duymak istediğiniz cevaplar olmayabilir. Bir isim seçtiyseniz, kararlı olun. “İsminin Ecesu olmasına karar verdik. Bu adı çok seviyoruz ve çok heyecan duyuyoruz.” Bir isme karar verdiğinizi bilirlerse çoğu insan kibarca kendi görüşlerini kendilerine saklayacaktır.

3. Hazırlıklı Olun

İster bebeğinizin adını gebelik sırasında paylaşın isterseniz doğumdan sonrayı bekleyin, her zaman bir tepki olacaktır. Olumsuz tepkiler can yakabilir, bu nedenle hazırlıklı olun. “Ecesu ismini bizim kadar sevmediğinize üzüldüm. Siz isterseniz ona Dilruba diyebilirsiniz.”

4. Heyecanlı Olun

Anneniz, kardeşiniz ya da en iyi arkadaşınız için bir isim seçmiyorsunuz, bebeğiniz için bir isim seçiyorsunuz. Endişeli değil—heyecanlı olun! Herkesi memnun etmek zorunda değilsiniz.

5. Sabırlı Olun

Arkadaşlarınız ve aileniz, ismi ne olursa olsun bu bebeği çok sevecektir. İlk tepkileri umduğunuz gibi değilse, onlara zaman tanıyın. Shakespeare'in söylediklerini hatırlayın: “Gülün adı başka olsa bile yine güzel kokar.”

Ayrıca Kuran'da geçen erkek isimleri ile ilgili yazımızı da okuyunuz.

Çerez Onayı