Bebeğinize bir aile ferdinin ismini koymak

İLGİLİ GEBELİK ARAÇLARI

Bebek isimleri - araç ikonu

Bebek isimleri sözlüğü

Cinsiyete göre filtrele:

Kız

Erkek

Üniseks

Temaya göre filtrele:

Mavi

Yeşil

Mor

Kırmızı

Bebeğinize ailenizden birinin ismini vermek her zaman bir sevgi ve saygı belirtisidir. Ama biraz sorun da çıkarabilir! İsimleri aile ağacınızdan almadan önce dikkate almanız gereken birkaç şeye göz atın!

Bitiremiyorsanız Başlamayın

Büyükbabanızın adı Mehmet'ti ve onu çok seviyordunuz ve Mehmet çok güçlü bir isim. İlk doğan oğlunuzun adını Mehmet koyacağınız belliydi. Ama sonra ikinci bebeğiniz yolda ve ona diğer dedenizin adı olan Hüseyin ismini verme konusunda biraz tereddüdünüz var.

Büyük oğlunuzun arkasında böyle büyük bir geçmiş olan bir adı varken küçük oğlunuzun sadece hoşunuza giden bir adla yetinmesini istemiyorsunuz. Bu yüzden, ya ikinci oğlunuz için eşit derecede anlamlı bir ad bulmanız ya da en baştan o aile adını yeniden kullanma konusunu gözden geçirmeniz gerekir.

Kuran'da geçen güzel kız isimlerini bulmak için devamını oku.

Kimseyi Dışta Bırakmayın

Çocuğunuza hala yaşayan birinin adını verecekseniz, birilerini dışlamadığınız sürece bunda bir sorun yoktur. Çok eskiden ölmüş akrabalar göz ardı edildikleri için şikâyet edemez, ama bebeklerinize kardeşlerinizin isimlerini koymaya başlarsanız, ya kardeşlerinizin sayısı yetmez ya da bebeklerin sayısı.

Anlamlı Olsun

İsimlerin ardındaki hikayeler de oldukça güçlü olabilir. Bir çocuğun isminin bir hikâyesi varsa, bu onu o kişiye benzemeye ve onun iyi niteliklerine sahip olmaya için motive edebilir. O kişi hala yaşıyorsa, neden onun ismini kullanmak istediğinizi söyleyin ve izin isteyin. Onu onurlandırmanız ve mirasını devam ettirmeniz dokunaklı bir an olabilir.

Kendi İşinizi Kendiniz Görün

Ailenizde uzun süredir devam eden bir ad koyma geleneği olsa bile, ona uymak zorunda değilsiniz. Bu sizin bebeğinizdir ve o bebek hayatının geri kalanında (büyük ihtimalle) bu ismi taşıyacaktır. Bu nedenle, kesinlikle aile isimlerini düşünebilirsiniz, ama sonuçta yeni mutluluk kaynağınız için en uygun olana sizin karar vermeniz gerekir. Aile fertlerinin adları yerine, çocuğunuza yepyeni bir isim verecekseniz de Bebek İsimleri Sözlüğümüz tam size göre!

Ayrıca Kuran'da geçen erkek isimleri ile ilgili yazımızı da okuyunuz.

Çerez Onayı