Yerleşme Kanaması Hakkında Her Şey

Döllenmiş yumurta, üzerinde büyüyeceği rahmin duvarına yapıştığında hafif lekelenmelerle karşılaşabilirsiniz. Buna yerleşme kanaması denir. Gebeliğin en erken belirtisi olan yerleşme kanamasını bazı kadınlar yaşamaz, bazı kadınlar ise hiç fark etmez. Yerleşme kanaması, gebelikle ilgili bir sorun olduğunu göstermez. Gebe olup olmadığınızı merak ediyorsanız Gebe miyim? anketimizdeki soruları cevaplayabilir ve evde kolayca yapabileceğiniz bir gebelik testi alabilirsiniz.

Yerleşme Kanaması mı, Adet mi?

Gebelikte yerleşme kanamasını, başta, hafif bir adet kanaması ile karıştırabilirsiniz. Ancak ikisinin arasında bazı farklar bulunur. Her kadının regl dönemi farklı olsa da; kanamanın rengine, miktarına, adet döngünüzün hangi döneminde olduğunuza ve diğer erken gebelik belirtilerine (sıklaşan tuvalet ziyaretleri, yorgunluk, mide bulantısı (ör. sabah bulantısı vb.) dikkat ederek kanamanızın yerleşme kanaması olup olmadığını tahmin edebilirsiniz.

Peki yerleşme kanamasını adet kanamasından nasıl ayırabilirsiniz? İşte başlıca yerleşme kanaması belirtileri:

Kan miktarı. Yerleşme kanaması ağır olmaz; birkaç damla kandan oluşan bir akıntı veya hafif leke gibidir.

Lekelenmenin rengi. Yerleşme kanamasının rengi, adet kanamasında görülen parlak kırmızıdan ziyade daha pembemsi veya kahverengidir.

Yerleşme Kanaması Ne Zaman Yaşanır?

Döllenmiş yumurta rahminizin zarına yapıştıktan sonra, yani siz gebe kaldıktan sonraki yaklaşık 10 ila 14 gün içinde yerleşme kanaması yaşayabilirsiniz. Sperm, bir kadının üreme sisteminde beş gün kadar yaşayabilir. Bu yüzden gebelik, cinsel ilişkiden sonraki birkaç gün içinde gerçekleşmeyebilir.

Yerleşme Kanaması Sırasında Gebelik Testi Yapabilir miyim?

Yerleşme kanaması sırasında evde uygulanan bir gebelik testi yapabilirsiniz. Gebelik testlerinin tespit ettiği gebelik hormonu olan insan koryonik gonadotropin (hCG) döllenmiş yumurta rahme yerleştiği anda üretilmeye başlar. Böylece yerleşme kanaması da gerçekleşir. Testi ne kadar erken yaparsanız saptanacak hCG seviyesi o kadar düşük olur; bu da testin isabetli olmasını engelleyebilir. Biraz daha sabredip adetinizin geciktiği ilk güne kadar beklerseniz testten daha doğru bir sonuç alırsınız.

Testinizin sonucu pozitif çıkarsa gebeliğinizi teyit etmek için sağlık uzmanınızla görüşün. Doğum tarihi hesaplayıcımızı kullanarak bebeğinizi kucağınıza ne zaman alacağınızı tahmin edebilirsiniz.

Doktora Gitmeli miyim?

Yerleşme kanaması genellikle endişelenecek bir şey değildir. Yine de gebelik sırasında yaşadığınız herhangi bir kanamayı sağlık uzmanınızla paylaşmanızı öneririz. Erken gebelikte hafif kanama tamamen normal olsa da nedenleri ivedilikle ele alınmalıdır. Bu nedenlerden bazıları enfeksiyon, düşük ve dış gebeliktir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Evet, ancak evde yapılan gebelik testleri, adetinizin geciktiği ilk günden sonra daha doğru sonuç verir.

Tüm kaynakları görün

Çerez Onayı