Tüm Detaylarıyla İnsan Koryonik Gonadotropin Beta hCG Değerleri

Beta hCG Nedir ve Vücudunuz Ne Zaman hCG Üretmeye Başlar?

İnsan koryonik gonadotropini (hCG), diğer adıyla hCG hormonu, gebeyken daha çok üretildiği için gebelik hormonu olarak bilinir.

Vücudunuzda normal zamandaki hCG seviyesi düşük olsa da bu hormon gebeliğin başlarında iki nedenden dolayı keskin bir şekilde yükselir:

  1. Gebe kaldıktan yaklaşık 10 gün sonra döllenmiş yumurta rahmin zarına yapışır ve vücut hCG hormonu üretmeye başlar. İlerleyen haftalarda vücuttaki hCG seviyesi yükselir.

  2. Yaklaşık 4 haftalık gebelikte embriyo rahmin daha da içine yerleşerek daha fazla hCG üretmeye başlar. Bu da östrojen ve progesteron gibi diğer hormonların üretiminin artmasını tetikler.

Tüm bu hormonlar, rahmin zarını oluşturur ve yumurtalıklara yumurtlamayı bırakma sinyalleri göndererek adet döngüsünü durdurur.

Özet

Gebelikte beta hCG hormonunun seviyesi, gebe kalınca (özellikle döllenmiş yumurta rahim duvarına yapıştıktan sonra ve embriyo rahim duvarına yerleştikten sonra) hızla yükselmeye başlar. Bu hormon, östrojen ve progesteron ile birlikte rahmin zarını oluşturarak yumurtlamayı durdurur.

Gebeliğin ilk döneminde harici gebelik belirtileri göstermeyebilir ve hatta gebe olduğunuzu anlamayabilirsiniz! Bununla birlikte döllenmiş yumurta rahme yapıştığında yerleşme kanaması yaşayabilirsiniz. Son derece doğal olan yerleşme kanaması lekelenmeye veya hafif bir adet kanamasına benzer.

Gebelik Testleri hCG'yi Ne Zaman Tespit Eder?

Evde yapılan gebelik testleri idrarınızdaki hCG'yi tespit ederek sonuç verir. Reçetesiz olan gebelik testlerinin her biri farklı metotlarla çalıştığı için testi uygulamadan önce kutunun içinde veya üzerindeki talimatları kontrol etmenizi öneririz. hCG seviyesi zamanla yükselir. Bu yüzden evde yapılan testlerin gebeliğin ilerleyen zamanlarında daha doğru sonuç vereceğini unutmayın. Erken yapılan bir gebelik testi, düşük hCG seviyesini tespit edemeyebilir ve gebe olmanıza rağmen sonucu negatif gösterebilir. Evde gebelik testi yapabileceğiniz en iyi zamanı aşağıdaki önerilere göre belirleyebilirsiniz:

İdrarınızdaki hCG seviyesi saptanabilecek kadar yükseleceği için son adetinizin ilk gününden yaklaşık üç ila dört hafta sonra gebelik testi yapabilirsiniz.

Bir sonraki adet döneminizi geçirene kadar bekleyebilirsiniz, zaten adet olmazsanız bu ilk belirtiniz olabilir! O dönemde, hCG hormonunuz tespit edilebilir düzeyde olacaktır.

hCG düzeyini en iyi kan testi ile tespit edebilirsiniz, çünkü kanda idrarda olduğundan daha fazla gebelik hormonu bulunur. Ayrıca, aşağıda açıkladığımız üzere, kan testlerinde gebeliği tespit etmek için ihtiyaç duyulan hCG hormonu miktarı daha azdır.

Kan testleri. Gebelikte kan değerlerini ölçen kan testleri, 5 ila 10 mIU/mL kadar düşük hCG hormon seviyelerini tespit edebilir.

İdrar testleri. Evde de yapılabilen idrar testlerinde gebelik tespiti yapılabilmesi için hormon seviyesinin en az 20 mIU/mL hCG olması gerekir.

Gebelik testiniz pozitifse sağlık uzmanınız hCG seviyenizi kontrol etmek için bir de kan testi önerebilir. Sonuçlar, doktorunuzun gebeliğinizi teyit etmesini ve kaç haftalık gebe olduğunuzu öğrenmenizi sağlar.

Özet

Evde yapılan gebelik testleri, gebelik tespiti için daha yüksek düzeyde hCG hormonu gerektirdiğinden, testi yapmak için son adetinizin ilk gününden itibaren üç veya dört hafta beklemenizi öneririz. Daha doğru sonuçlar için adetinizin geciktiğini fark edene kadar bekleyebilirsiniz. Gebeliğinizi teyit etmek için sağlık uzmanınız bir kan testi yaptırmanızı isteyebilir.

Gebe olduğunuzu yeni öğrendiyseniz, Doğum Tarihi Hesaplayıcımıza gebe kaldığınız günü veya son adet döneminizin ilk gününü girerek ne zaman doğuracağınızı tahmin edebilirsiniz.

Haftalık Beta hCG Değerleri Tablosu

Aşağıdaki haftalık grafik, gebeliğin ilk üç aylık döneminde hCG seviyenizin nasıl yükseldiğini ve hemen ardından ikinci üç aylık dönemde nasıl hafifçe düştüğünü gösterir. hCG testi sonuçlarınıza dair ayrıntılı bir açıklama isterseniz sağlık uzmanınıza danışabilirsiniz.

Gebelik haftasıMililitre başına mili-uluslararası birimlerde hCG seviyeleri aralığı (mIU/mL)
3 haftalık5–72 mIU/mL
4 haftalık10–708 mIU/mL
5 haftalık217–8.245 mIU/mL
6 haftalık152–32.177 mIU/mL
7 haftalık4.059–153.767 mIU/mL
8 haftalık31.366–149.094 mIU/mL
9 haftalık59.109–135.901 mIU/mL
10 haftalık44.186–170.409 mIU/mL
12 haftalık27.107–201.165 mIU/mL
14 haftalık24.302–93.646 mIU/mL
15 haftalık12.540–69.747 mIU/mL
16 haftalık8.904–55.332 mIU/mL
17 haftalık8.240–51.793 mIU/mL
18 haftalık9.649–55.271 mIU/mL

Yüksek veya Düşük hCG Değeri Ne Anlama Gelir?

Her gebelik farklıdır. Bu yüzden sizin hCG hormonu seviyeniz yukarıdaki çizelgeye göre daha düşük veya daha yüksek olabilir. Büyük ihtimalle endişelenecek hiçbir şey yok ancak içinizi rahatlatmak isterseniz sağlık uzmanınızla görüşebilirsiniz.

Düşük hCG Düzeyleri

Düşük hCG seviyeleri erkekler ve gebe olmayan kadınlar için normaldir. hCG seviyeleri bu gruplar için genellikle, sırasıyla 2 mIU/mL'den az ve 5 mIU/mL'den azdır. Gebe olduğunuz halde hCG seviyeniz düşükse gebeliğinizi bir bütün olarak ele almak gerekir. Sağlık uzmanınız, düşük hCG seviyenizin nedenini anlamak için gebeliğinize dair tüm faktörleri dikkate alacaktır. Eğer dış gebelikten şüphelenirse, bunu ortadan kaldırmak için ek testler yapabilir.

Yüksek hCG Düzeyleri

Benzer şekilde yüksek hCG hormonu da olağan dışı değildir. Bununla birlikte, normalden daha yüksek bir hCG seviyesi, ikiz veya üçüz sahibi olacağınızın bir işareti olabilir! Sağlık uzmanınız böyle bir durumda yapılması gerekenleri sizinle paylaşacaktır. Gebelikte hCG hormonunun normalden düşük veya yüksek seviyede olması olağandışı bir şeyi göstermez. Siz yine de sorularınız veya endişeleriniz olursa sağlık uzmanınızla görüşebilir ve diğer gebelik belirtileri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Özet

Her gebelik farklıdır, bu yüzden hCG seviyeleriniz yukarıdaki haftalık grafiğe uymayabilir. Sağlık uzmanınız gebeliğinize bir bütün olarak bakarak düşük veya yüksek hCG seviyenizin nedenini bulabilir. Örneğin yüksek hCG seviyesi ikiz veya üçüzlere gebe olduğunuzu gösterebilir!

SIKÇA SORULAN SORULAR

Gebeliğin 5. haftasında, hCG seviyeleriniz 217 ila 8.245 mIU/mL arasında değişebilir.

Sonuç Olarak

Gebeliğinizde önemli bir rol oynayan hCG hormonu, bebeğiniz gelişirken vücudunuzun yaşayacağı dönüşümler nedeniyle farklı düzeylerde ölçülebilir. Hormonal değişiklikler gebeliğiniz sırasında size zaman zaman gergin hissettirse de bu aynı zamanda bebeğinizin büyüdüğünün ve onu yakında kollarınıza alacağınızın bir göstergesidir. Bebeğinizin gelişine hazırlanmak için Pampers Club uygulamasını kullanarak bebek bezi ve ıslak mendil alışverişi yapabilir; üstelik tüm alışverişlerinizin karşılığında ödül kazanabilirsiniz. Peki gebeliğinizi arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşmaya hazır mısınız? Aşağıdaki videodan yaratıcı bir gebelik duyurusu yapmak için biraz ilham alabilirsiniz!

Çerez Onayı