Your baby is the size of a poppy seed

Hamilelik Süreci: Bebeğinizin Gelişimi

Hamile olduğunuzu öğrendiğinize çok sevindik. Bunu adet gününüz geçtikten sonra anlamış olabilirsiniz. 4 haftalık gebelikte evde yapılan bir gebelik testinde gebelik hormonu olan hCG (human koryonik gonadotropini) tespit edilmesi sonucun pozitif olmasını sağlar. Bu hormon gebe kaldıktan yaklaşık 10 gün sonra idrarınızda bulunur. Ebeveyn olacağınız için çok heyecanlı olabilir veya bu fikre kendinizi yavaş yavaş alıştırıyor olabilirsiniz. Ama artık kendinize biraz özen göstermeye ve planlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Bebeğinizin ne zaman doğacağını öğrenmek isterseniz Doğum Tarihi Hesaplayıcımızı kullanabilirsiniz.

Siz bir taraftan hamile olmaya alışırken bebeğiniz de hızla oluşur. Döllenen yumurta rahme yerleşir. Hücre katmanlarına hızlıca ayrılır ve bunlardan bazıları embriyo haline gelir. Hücre katmanları; sinir sistemi, iskelet, organlar ve cilt gibi bebeğinizin vücudundaki çeşitli bölümlerde büyümeye başlar. Sizin vücudunuzun bebeğin vücuduyla bağlantılı olmasını sağlayacak disk benzeri bir organ olan plasenta, oluşmaya başlar ve yumurtanın yerleştiği rahim duvarına yapışır. Plasentanın bir tarafında göbek bağı oluşur ve gebelik boyunca bebeğinizi koruyacak olan amniyotik sıvı ise etrafını saran bir zarın veya yumurta kesesinin içinde oluşmaya başlar. Sonraki haftalarda bebeğinizin beyin ve omuriliğin temelini olan bir nöral tüp oluşur.

Bebeğiniz 4. Haftada ne kadar büyümüş olur?

Yeni yerleşmiş olan embriyo 0,1 cm'lik küçük bir tohum büyüklüğünde olur.

İLGİLİ GEBELİK UYGULAMASI

Doğum Tarihi Hesaplayıcısı

Tahmini doğum tarihinizi hesaplayarak bebeğinizin gelişine hazırlanın

Bir yöntem seçin:

Bize daha fazla bilgi verin:

//
Lütfen bir tarih seçin
//
Lütfen bir tarih seçin

Doğum Tarihi Hesaplayıcısı

Bebeğinizin tahmini* doğum tarihi
Tebrikler!
*Bu, tahmini bir tarihtir. Bebeğiniz hazır olduğunda doğacak. Doğum yapacağınız tarihi belirlemek için doktorunuza danışın. **Bu bilgiler sadece eğlence amaçlıdır ve herhangi bir bilimsel dayanağı yoktur.

week04

4 Haftalık Gebelikte Anne Vücudu

Bazı anneler henüz belirtileri fark etmemiş olsa da bazı hamilelik belirtileri görülebilir. Biraz kramp hissedebilir ve lekelenme görebilirsiniz. Bunların her ikisi de döllenen yumurtanın rahme yerleşmesi sırasında meydana gelebilir.

Vücudunuz hamilelik hormonu olan hCG'yi üretmeye başlar. Bu hormon, yumurtalıklarınıza her ay yumurta atmamasını, böylelikle de menstrüel döngünüzün durdurulmasını söyler. Bu aynı zaman östrojen ve projesteron gibi diğer hormonların üretimini de artırır. Evde yapılan gebelik testleri idrarınızdaki hCG seviyeleri tespit eder ve pozitif sonuçlar alınmasını sağlar.

4 haftalık gebeliğin diğer erken belirtileri de vardır:

Hamilelik Süreci: Belirtileriniz

 • Karında şişkinlik. Vücudunuz, kendisini yaklaşan aylarda hızla büyüteceği bebek için hazırlar. Özellikle karnınızda olmak üzere biraz şişkinlik yaşayabilirsiniz. Rahim duvarınız biraz daha kalınlaşmaya başlar ve şişmenin olması rahminizin normalden daha fazla yere ihtiyacı olması anlamına gelir.

 • Hafif kanama veya lekelenme. Bazı kadınlarda 4 haftalık gebelikte lekelenmeler görülür ve buna implantasyon kanaması adı verilir. Kanamanın yoğun olması, lekelenmenin iki günden uzun sürmesi veya diğer endişeleriniz olması durumunda hemen doktorunuzla görüşün.

 • Ruh hali değişiklikleri. 4 haftalık gebelikte yaşayabileceğiniz diğer belirtilerden biri ruh hali değişiklikleridir. Yükselen hormon seviyelerinin tetiklediği bu uçlardaki duygular ve şiddetli duygu değişiklikleri birinci ve üçüncü üç aylık dönemde en yoğun şekilde görülebilir. Rahatlama, egzersiz, masaj, uyku ve dengeli beslenmek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak en kolay yöntemlerdir.

 • Göğüslerde hassasiyet. Karnınız gibi göğüsleriniz de bebeğinizi beslemek olan önemli bir göreve hazırlanmaya başlar. Süt bezlerinin sayısı artar ve yağ tabakası da kalınlaşarak göğüslerinizin büyümesiyle sonuçlanır.

 • Sabah bulantısı. 4 haftalık gebelikte yalnızca sabahları değil günün herhangi bir saatinde mideniz bulanabilir. Bu durum kadınlar arasında farklılık gösterebilir. Bazılarında sadece hafif bulantı diğerlerinde ise kusma görülür. Siz de aynı şeyleri yaşıyorsanız yalnız olmadığından emin olabilirsiniz. Kadınların yaklaşık olarak %85'i hamilelikleri sırasında sabah bulantısı yaşar.. Rahatsızlık verebilecek bu belirtilerin genellikle ikinci üç aylık dönemde azaldığını da hatırlatmak isteriz.

 • Açık renkli akıntı. Gebeliğin dördüncü haftasında vajinal akıntıda artış olması normaldir. Akıntı; yapışkan, renksiz veya beyaz olmalıdır. Kötü bir koku olması veya vajinal bölgede hassasiyet veya kaşıntı olması durumunda sağlık uzmanınızla görüşün.

 • Yorgunluk. Kendinizi çok bitkin hissedebilirsiniz ama kendinizi daha yorgun hissedeceğiz günlere de hazır olmanız gerektiğini de unutmayın. Yorulmanızın nedeni vücudunuzun bebeğiniz için gereken her şeyi yapmak için sürekli çalışırken projesteron hormonu seviyesinin de yükselmesidir. Yorgunluk, hamileliğin normal bir sonucudur ama aynı zamanda demir eksikliğinin de bir belirtisi olabilir. Demir alımınız konusunda sağlık uzmanınızla konuşabilirsiniz. Yeterli seviyede demir almak uyuşukluk hissine neden olabilen aneminin önlenmesine yardımcı olabilir.

Hamilelik Süreci: Unutulmaması Gerekenler

 • Henüz başlamadıysanız artık sağlıklı bir beslenme düzenine geçebilirsiniz. Anemiyi önlemek için ıspanak ve tahıl gibi demir açısından zengin yiyeceklerin yanı sıra büyüyen bebeğinizin kemik sağlığı için süt, peynir ve yoğurt tüketmeyi ihmal etmeyin.

 • Sağlıksız alışkanlıklarınıza hemen son verin. Erken doğum ve diğer doğum kusurlarını önlemek için sigarayı bırakın ve alkol yerine diğer sağlıklı içecekleri tüketin.

 • Sigara içenlerin bulunduğu ortamlarda pasif içici olmaktan kaçının. Son araştırmalar sigara dumanına maruz kalmanın bebeğin doğumdaki kilosunun düşük olmasına, düşüklere ve dış gebeliğe neden olduğunu göstermektedir.

 • Biraz rahatlamaya ve stresinizi azaltmaya çalışın.

 • Doktorunuz onay veriyorsa egzersize devam edin. Birçok kadın herhangi bir komplikasyon olmadığı sürece hamilelikleri süresince egzersize devam eder. Daha önce egzersiz yapmayan biriyseniz yüzme, yürüme ve esneme gibi hafif aktivitelerin yer aldığı basit bir egzersiz rutinine başlama konusunda doktorunuza danışın. Doğum süreci zordur ve vücudunuz ne kadar sağlıklı olursa bu süreci o kadar kolay atlatırsınız.

 • Sağlığınızı desteklemek ve bebeğinizin büyümesine yardımcı olmak için doğum öncesi vitaminler alın. Doğum kusurları olasılığını azalttığı kanıtlanmış önemli bir besin olan en az 400 mikrogram (mcg) folik asit içeren bir vitamin almanızı öneririz.

 • Önünüzdeki aylarda beslenme, doğum öncesi doktor ziyaretleriyle ilgili bilgileri ve daha fazlasını bulabileceğiniz Gebelik Rehberini indirin.

 • Hamileliğiniz süresince danışmak isteyeceğiniz sağlık uzmanı araştırmanızı yaparak kadın doğum uzmanınızı belirleyebilirsiniz.

Hamilelik Süreci: Doktorunuza Sorun

 • Etnik kökeninize veya tıbbi öykünüze göre yaptırmak istediğiniz başka özel testler mi var?

 • Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra belirli ilaçları güvenli şekilde almaya (veya kesmeye) nasıl devam edebilirsiniz?

4 haftalık gebelik: Kontrol listesi

 • Gerekirse bir hamilelik doğrulama randevusu planlayın.

 • İyi haberleri eşinizle ve belki de yakın aile üyeleri ve arkadaşlarınızla paylaşın.

 • Sağlıklı beslenmeye ve doğum öncesi vitaminlerinizi almaya başlayın.

 • Hamilelikle ilgili diğer haftalık ipuçları için üye olun: