Baba Adayları: Ebeveyn olmaya hazırlanma

Bir anne adayındaki büyük değişiklikler bariz olsa da, babalar da yeni bebeği beklerken fiziksek ve ruhsal değişimler yaşayabilir. Kendi imajını, eşiyle ve diğer çocuklarıyla olan ilişkisini evde yeni bir yer açmak üzere değiştirme zamanı gelmiştir.

Bazı babalar sakal bırakmak gibi fiziksel değişiklikler yaparken, diğerleri büyüyen ailelerini desteklemek için ikinci bir işe başlayabilir. Bazıları ise evde tamiratlara veya yeni bir projeye başlarlar. Hepsi kendi babalarını ve kendilerinin onlardan farklı mı yoksa onlarla aynı mı olacağını düşünürler. Çoğu bu konuda düşünceli olsa da duygularını doğrudan anlatamayabilirler. Bu hisler, değişimi gerçekleştirmek, bebeğe bağlanmak ve ihtiyacı olan baba olmak için gerekli enerjiyi yaratır. Yani tüm bunlar sağlıklı değişimler ve düşüncelerdir.

Baba, doğum öncesinden başlayarak bir çocuğun hayatındaki en önemli insanlardan biri haline gelir. Pek çok baba, bebekleriyle doğumdan önce konuşarak, şarkı söyleyerek veya annenin karnına masaj yaparak “oynarlar”. Baba bebeğe bu kadar yakın olursa, bebek onun sesini anne karnındayken bile tanımaya başlayacaktır.

İlgili babalara sahip bebeklerde çeşitli olumlu işaretler görülür. Hem erkek hem de kız bebekler baba ilgiliyse doğum daha kolay gerçekleşir, büyüdükçe akıllarında daha iyi bir kişisel imaj oluşur ve okulda daha başarılı olurlar.

Babalar Anne Değildir (zaten olmalarını da istemeyiz!)

Babalar bebeklerine annelerden farklı bir tür etkileşim olanağı sunarlar. Bebek 4 haftalık olduğunda babasını görünce tepki vermeye başlar. Öne doğru atılırlar ve yüzlerinde heyecanlı bir ifade oluşur; kaşlar kalkık, ağız açık ve gözler parlaktır. Paylaştıkları oyunlar, öyküler, selamlaşmalar ve kikirdemeler, anne ve bebeğin arasında olanlardan farklıdır.

Babalar ve annelerin bebekleriyle iletişim kurma biçimleri birbirlerinden farklıdır. Bebeğe hayata bakışın farklı açılarını sunarlar. Her ikisi de bebek büyürken, kendi becerilerini de geliştirir, hatalarından ders alarak iletişim biçimlerini değiştirirler. Her ebeveyn bu yeni becerileri denemek için zamana ihtiyaç duyar.

Babalar da doğum sınıflarına katılarak ve bu konularda biraz okuyarak, babalık işini ciddiye almaya başlama konusunda şu soruları cevaplayabilirler:

  • Bebeğiniz anne karnındayken nasıl oynuyor ve onu nasıl rahatlatıyorsunuz? Nasıl tepki veriyor? Onun için özel bir şarkınız var mı?

  • Bebeğinizin fiziksel bakımıyla ne kadar ilgilenmek istiyorsunuz? Hangi bakım görevlerini yerine getirmek istiyorsunuz? Bunları ne zaman yapacaksınız?

  • Kendi babanızın hangi yanlarını benimsemek istiyorsunuz? Neleri ondan daha farklı yapmak istiyorsunuz?

  • Görünümünüzü değiştirdiniz mi? Aklınızdaki iyi bir baba imajı ne?

Baba olmanın diğer bir harika tarafı da, annesiyle birlikte bebeğinize bir isim seçecek olmanızdır. İsim seçerken göz önüne alınması gereken pek çok faktör bulunsa da, Prima Bebek İsimleri Sözlüğü seçeneklerinizi daraltmayı sizin için kolaylaştırır, ta ki aradığınız o mükemmel isme ulaşana dek!

Babalar bebekleriyle daha farklı bir bağ kurarlar. Bir baba olarak, bebeğinizle birlikte oynadıkça, öğrendikçe ve iletişim kurdukça onunla o kadar yakın olacaksınız.

Çerez Onayı