A190

“İyi bir arkadaşım, ilk çocuğu ile birlikte parka bir saatlik bir gezinti için hazırlanırken yanına yağmur ormanlarında bir haftalık bir keşif turuna çıkıyormuşçasına eşya alırdı. Ekstra bezler, kremler, ıslak mendiller, battaniye, biberon, yedek bir bone, bir kaç çıngırak ve diğer sayısız ıvır zıvırla dolu bir sırt çantası taşırdı. Birkaç yıl sonra bir oğlu olduğundaysa iş arka cebine ekstra bir bez tıkıştırmakla, cebine bir kaç ıslak mendil koyarak bebekle birlikte kapıdan çıkmaktan ibaretti.

“Bunlarla nasıl başa çıkabileceğimi artık biliyorum,” dedi bana. “Hiç sorun değil.”

Konuştuğum diğer babalar da bu fikirde. İlk sefer her zaman her ikiniz için de bilinmeyen bir yolculuğa çıkmak gibidir. Her moral değişikliği, vücuttaki her değişiklik size yeni olduğundan esrarlı gibi gelir. İkinci seferde ise her ikinizin de elinde bir şeyler ters gibi göründüğünde size rehberlik edecek bir harita varmış gibidir.

Ortak bir görüşe göre, babaların ikinci gebelikte duygusal olarak ilk gebeliğe göre daha az etkilendiği söylenir. Ne de olsa referans çerçevelerimiz değişmiştir. Arkadaşımın parktaki gezilerinde olduğu gibi motor beceriler artık sorun değildir. Sabah bulantısının geçeceğini ve o dokuz ay boyunca muhtemelen biraz “empati” kilosu alacağımızı artık biliyoruz. Gece geç saatte aşerebileceğimiz yiyecekleri önceden satın almamız gerektiğinin de farkındayız.

Bu ikinci defada ilgi odağımız da bölünmüş durumdadır. Artık yalnızca kendimize ve eşimize odaklanamayız; diğer çocuğumuza da ilgi göstermemiz gerekir.

Bazen hiç ummadığımız anda yeni düşünceler de aklımıza gelebilir. Üniversitede ne okuyacak? Evimiz yeterince büyük mü? İşimiz güvende mi?

Aklımıza gelen soruları konuşmak önemlidir. Onları açığa vurmak, onlar hakkında bir bakış açısı edinmemize olanak sağlar. Bunu yapmanın mükemmel bir yolu, bir diğer doğum öncesi sınıfa yazılmaktır. Evet, tüm bunları daha önce yaptınız; soluma ve nefes alma egzersizlerini, plastik mankenleri ve sırt ovmaları zaten hatırlıyorsunuz. Fakat şimdi bu sınıfa deneyimli biri olarak dönüyorsunuz. Diğer öğrenciler de bilginizden yararlanacaktır. İlk defa gözden kaçırdığınız bazı şeyleri öğrenme imkânınız olacak.

Ve bu sefer neyin farklı olduğunu ve yardımcı olmak için ne yapmanız gerektiğini öğreneceksiniz.”

Zafer Bey, iki çocuk babası

Ilk hamilelikle ikinci hamilelik arasında bazı şeyler farklı olacak olsa da, bir şey aynı kalır: Bir isim seçmeniz gerekmektedir. Eğer aklınıza bir fikir gelmiyorsa ya da henüz o mükemmel ismi bulamadıysanız, Prima Bebek İsimleri Sözlüğü’nü deneyin. Sahip olduğu pek çok seçenek ayarıyla, size ikinizin de ihtiyaç duyduğu o yardım elini uzatabilir.