Baba Adayları: İkinci defa baba olma

Yakın bir arkadaşım, ilk çocuğunda bir saatliğine parka gitmek için sanki yağmur ormanlarına bir haftalık geziye gidiyormuşçasına hazırlanırdı. Fazladan bebek bezleri, kremler, ıslak mendiller, bir battaniye, biberon, yedek bir şapka, birkaç çıngırak ve sayısız başka aksesuarla dopdolu bir sırt çantası taşırdı. Birkaç yıl sonra oğlu doğduğunda ise arka cebine bir yedek bebek bezi koyup, birkaç ıslak mendil alıp oğlu kollarında hemen kapıda olabiliyordu.

Bana, “Artık başa çıkabileceğimi biliyorum,” demişti. “Çok sorun değil.”

Babalığı Yeniden Keşfetme

Eşinin ikinci hamileliği ile aynıydı. Konuştuğum diğer babalarda buna katılıyor. İlk seferinde, her ikiniz için de bilinmeyene bir yolculuk gibi hissettiriyor. Her mod değişiminde, her sancıda, vücut şeklindeki her değişimde çok yeni olduğu için hemen her şey mercek altına alınır. İkincisinde ise bir şey yolun dışına çıktığında, onu daha iyi anlamak için artık bir haritanız vardır.

Babaların, ikinci hamilelikte birinciye kıyasla daha az duygusal olarak ilgili olduğu söylenir. Aslında, farklı şeylere dikkat ettiğimiz için ilgililiğimiz farklıdır. Referans nokta çerçevelerimiz değişmiştir. Arkadaşımın park gezileri gibi, mekanik artık o kadar da önemli değildir. Sabah bulantılarının geçeceğini ve bu dokuz ayda biraz da “halden anlama” kilolarını da alacağımızı biliyoruz. Gecenin bir vakti aşerilmesi muhtemel yiyecekleri önceden stoklarız.

Bu ikinci turda, dikkatlerimiz bölünmüştür. Artık sadece kendimize ve partnerimize değil; diğer çocuğumuza da dikkat vermemiz gerekir. Bununla ilgili o ne düşünecek? Bir aile olarak biz, bu değişiklikleri nasıl karşılayacağız?

Yeni Endişeler İle Başa Çıkma

Yeni düşünceler zihnimize girer ve onları en az beklediğimiz anda filizlenir. İlk bebeğimiz sağlıklı olduğu için aslında şanslı mıydık? İkinci çocuğumuz için, ilk çocuğumuzdaki ile aynı şekilde mi hissedeceğiz? Üniversite ücretini nasıl karşılayacağız? Evimiz yeteri kadar büyük mü? İşlerimiz güvence altında mı? Ya bir şey son derece ters giderse?

Bu endişeler ile ilgili konuşmak önemlidir. Onları açığa çıkarmak, bunları bir perspektife oturtmaya yardımcıdır. Bunu yapmanın mükemmel yollarından biri de bir doğum öncesi eğitimine katılmaktır. Evet, bunu daha önce deneyimlediniz; muhtemelen nefes egzersizlerini, plastik modelleri ve sırt masajlarını hatırlıyorsunuz. Ama bu sefer sınıfa deneyimli bir gezgin olarak gireceksiniz. Diğer öğrenciler sizin bilgeliğinize başvuracak. İlk seferinde kaçırdığınız bazı şeyleri duyabileceksiniz.

Çerez Onayı