Baba Adayları: Yeni Bebeğe Hazırlık

Eşim oğlumuza gebeyken ilk üç ay boyunca kilosu aynı kaldı. Bense 5 kilo aldım. Diğer “gebe” babalar, sabah bulantısı, aşermeler ve sırt ağrılarından yakınır – kendilerinden değil, eşlerinden bekledikleri şeylerden.

İlk kez baba olmak, bazen göz korkutucu olsa da harika bir deneyimdir. Sizi kişisel düzeyde değiştirir ve yaşamınızın diğer yönlerinin değişime uğraması sizi şaşırtabilir. Yenidoğan bebeğinize nasıl bakacağınızı ve yeni rolünüze nasıl uyum sağlayacağınızı anlamaya çalışırken çaresiz hissetmeniz veya kendinizden emin olamamanız normal ve anlaşılır bir durumdur.

Tüm babaların bir zamanlar sizin gibi ne yapacağını öğrenmeye çalışan yeni babalar olduğunu unutmayın! Bebeğin doğumundan yapacağınız küçük bir hazırlık gelecekteki stresten kaçınmanıza yardımcı olabilir ve küçüğünüzle geçirdiğiniz o değerli ilk anlara daha fazla odaklanmanızı sağlayabilir.

Baba olmaya hazırlanıyorsanız (veya baba olmaya hazırlanan birini tanıyorsanız), yeni bebeğin gelişini yönetmenize yardımcı olması için yapmak isteyebileceğiniz bazı şeyleri kapsayan, baba adaylarına yönelik aşağıdaki kullanışlı ipuçları ve tavsiyeler listemize göz atabilirsiniz.

Sağlık ve Formda Olma

Yeni bir bebekle birlikte zamanınızı ve enerjinizi harcama şekliniz de değişecektir. Küçüğünüzün sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmaya odaklanması için doğumundan önce biraz zaman ayırmanız, size bu yeni deneyim için dayanıklılık kazandırmaya yardımcı olacaktır.

Bir baba adayı olarak, iyi beslenmek, yeterince uyumak ve düzenli egzersiz yapmak, babalığın zorluklarına hazırlanmak için atabileceğiniz adımlardır.

1. Sağlıklı Beslenme Alışkanlıkları Oluşturun

Dengeli beslenme, baba adaylarının sağlıklı bir kiloyu korumalarına yardımcı olur ve bu da stres, obezite ve diğer sağlık sorunlarını önlemeye veya yönetmeye yardımcı olabilir. İyi beslenenler aynı zamanda daha aktif olma eğilimindedir.

Spor salonuna giden herhangi birinin size söyleyeceği gibi, forma girmenin ve formda kalmanın anahtarı mutfaktadır. Doğumdan önceki haftalarda ve aylarda iyi beslenme alışkanlıkları oluşturmak, daha sonraki zamanlarda sizin için yararlı olacaktır. Bu durum, özellikle bebeğin doğumundan sonra birçok baba adayı fiziksel zindeliğe odaklanmak için daha az kişisel zamana sahip olduğunda geçerlidir.

Babalığa hazırlık yapan biri değilseniz de bol su almak sağlık için çok önemlidir. Bonus olarak, su ve diğer sıvıların susuz kalmamak için tek seçeneğiniz olmadığını unutmayın: Ispanak veya karpuz gibi birçok meyve ve sebze, ağırlıkça neredeyse yüzde 100 sudan oluşur.

2. Düzenli Egzersiz Yapın

Deneyimli ebeveynler, doğumdan itibaren çocuklarına öncelik vereceklerini ve kendilerine daha az zaman ayırabileceklerini bilirler. İlk kez baba olanlar, antrenmana ayırdıkları zamanın öncelik listesinde hızla düşmesine şaşırabilirler. Her şeyin ötesinde ebeveynlik, enerjinizin çoğunu alacak ve genel yorgunluğunuz fiziksel zindeliğinize zarar verecek.

Babalığa hazırlanırken, ebeveynliğin gereksinimlerine ayak uydurmak için aktif olmaya ve formda kalmaya önem vermeyi göz önünde bulundurabilirsiniz. Yeni bebeğinizin doğumundan önce, en kısa sürede yapılabilen ve tam takım fitness ekipmanı gerektirmeyen bir evde egzersiz rutini oluşturmayı göz önünde bulundurun. Böylece küçüğünüz dünyaya gelmeden önce bu tür egzersizde kendinizi rahat hissedebilirsiniz.

3. Uykunuzu Yeterince Aldığınızdan Emin Olun

Uyku, vücudun düzgün çalışmasını sağlar ve ilk kez baba olanlar bunun değerli bir şey olduğunu öğreneceklerdir. Uykunuzu yeterince almanız, vücudunuza ve zihninize yeniden şarj olma fırsatı vermek için çok önemlidir; bu, babalıkta çok gereklidir.

Bebeğiniz dünyaya geldiğinde hem sizin hem de eşinizin yeterince dinlenmesi çok daha zor hale gelecektir, bu nedenle eşinizle önceden bir uyku planı/programı hakkında görüşebilir ve sonrasında gerektiğinde ayarlamalar yapabilirsiniz.

4. Zihinsel Sağlığınıza Dikkat Edin

Yakında baba olacaksanız, bir yenidoğan bebeğe bakmanın hayatınıza neşe ve heyecan katacağını ve aynı zamanda zorluklarla karşılaşacağınızı unutmayın. Küçüğünüze bakmakla ilgili günlük aktivitelerin yanı sıra duygu iniş çıkışlarıyla karşılaştığınızda, stres ve yorgunlukla mücadele etmek zor olacaktır. Stresi yönetmek için iyi alışkanlıklar geliştirmek, küçük çocuğunuza bakmak için ihtiyacınız olan enerjiyi korumanıza yardımcı olacaktır.

Zor bir görev olsa da ebeveynliğin ilk günlerinde kendinize zaman ayırmak ve eşinizin de biraz kişisel zamanı olduğundan emin olmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Bebeğiniz dünyaya gelmeden önce, yoga yapmak veya podcast dinlemek gibi evde yapılabilecek başka bir aktivite veya hobi edinmeyi göz önünde bulundurun.

5. Doğum Sonrası Dönemde Duygularınızın Farkında Olun

Doğum sonrası dönem olarak bilinen bebeğin doğumundan sonraki ilk altı hafta boyunca siz ve eşiniz yaşam tarzınızdaki farkı yoğun bir şekilde hissedeceksiniz.

Anneleri olduğu kadar babaları da etkileyebilen doğum sonrası depresyon belirtilerini izlemeye dikkat edin. Eşinizle iletişim hatlarını açık tutmak, bebeğinizin doğumundan sonra çok önemli olacaktır ve babalığa hazırlanırken sizin ve eşinizin üzerinde çalışabileceğiniz bir konudur.

Büyük bir yaşam değişikliği (ve uykusuzluk) herkesi strese sokabilir. Yeni doğan bebeğinizle ilgilenme konusunu, kendinizle ilgilenmeyi veya kendinizin ve eşinizin duygularına dikkat etmeyi unutacak kadar abartmamaya dikkat edin.

Ev İşleri

İlk kez baba olmak, yaşam tarzınıza ayar vermek ve yaşam alanınızı yenidoğanın gelişine hazırlamak anlamına gelir; buna bebeğinizin ilk haftalarında ve aylarında ihtiyaç duyacağı pek çok şeyi (hem olması güzel olan hem de olması gerekenler) bir araya getirmek dahildir.

6. Bazı Öğünleri Önceden Hazırlayın ve Dondurun

Yorgun ve aç olduğunuzda, hazır bir yemeği dondurucudan çıkarmak gibisi yoktur. Ne yemek istediğinizi düşünmek zorunda kalmamak ve dakikalar içinde kendinize veya sevgilinize bir tabak doyurucu yemek hazırlayabilmek, özellikle daha yorucu günlerde rahatlatıcı olacaktır.

Bebeğin doğumundan önce en sevdiğiniz yiyecekleri toplu halde pişirmeye biraz zaman ayırın ve dondurucunuzu kısa sürede hazırlayıp yiyebileceğiniz sağlıklı yemeklerle doldurun.

7. Evinizi Bebek için Daha Güvenli Hale Getirmeye Başlayın

Bebekler beklediğinizden daha hızlı hareket etmeye başlarlar, öyleyse neden şimdiden evinizi bebek için daha güvenli hale getirmeye başlamıyorsunuz? Bu, dolaplara kilit takmaktan ve merdivenleri güvenlik kapılarıyla engellemekten, prizleri fişlerle kapatmaya, kabloları ve kırılabilir nesneleri küçüğünüzün erişemeyeceği şekilde yukarıya ve uzağa taşımaya kadar her şeyi içerebilir.

Bebeğinizin yapacağı gibi, ellerinizin ve dizlerinizin üzerine çöküp yaşam alanınızda emeklemeye çalışın! Kendinize küçüğünüzün bakış açısıyla baktığınızda gördüklerinize şaşırabilir ve baba olurken sizi nelerin bekleyeceğini tahmin edebilirsiniz.

8. Bebek Malzemeleri ve Ekipmanlarını Seçin

İster bir şey satın almak ister bebek ihtiyaç listenize eklemek için bir bebek mağazasına ilk girdiğinizde, muhtemelen mevcut ekipmanlar arasında seçim yapmaktan bunalacaksınız. Ancak, bu eşyaların hepsi cezbedici olsa da tümü gerekli olmayacaktır. İşte her yeni babanın bebek eşyaları ve mobilyaları açısından ihtiyaç duyduğu temel malzemelerin kısa bir listesi:

 • Beşik

 • Oto koltuğu

 • Alt değiştirme masası

 • Bebek bezi kovası

 • Bebek küveti.

Bebekler çok uyur, bu nedenle beşik seçerken, seçtiğiniz beşiğin yasal güvenlik standartlarını karşıladığından, sert bir şilteye sahip olduğundan, aşağı açılan yan korkulukları olmadığından ve beşik çıtalarının birbirine uzaklığının en fazla 60 mm olduğundan emin olun.

9. Depolama için Yer Açın

Babalığa hazırlanmak muhtemelen yaşam alanınızda bazı değişiklikler yapmanızı gerektirecektir. Bir babanın bebek gelmeden önce yapabileceği şey, yaşam alanını işlevsellik için tasarlamaktır. Bunu, ebeveynlik partnerinizle birlikte yaptığınızdan emin olun çünkü onların da ortak yaşam alanınız hakkında pek çok düşünceleri olacaktır! Eşyaları istediğiniz zaman ve istediğiniz yerden kolayca ulaşabileceğiniz bir yere koymak, kazaları önlemenin yanı sıra zaman kazandıracaktır.

Yeni bir baba adayı olarak, artık kullanmadığınız şeylerden ayrılmayı veya yer kaplayan fazladan mobilyalardan kurtulmayı göz önünde bulundurun. Yakında (küçük) bir kişi hayatınıza katılacağından evdeki dağınıklığı gidermek için iyi bir zaman olabilir. Bu şekilde, yenidoğan bebeğinize samimi ve düzenli bir ortam sağlamış olursunuz. Dahası, evde daha az eşya olacağı için siz ve eşiniz tüm bebek odası fikirlerinizi daha iyi görselleştirebilirsiniz.

10. Yaşam Alanınızı Derinlemesine Temizleyin

Temiz ve sağlıklı bir ortam küçüğünüz için önemlidir, bu nedenle bebek dünyaya gelmeden önce yaşam alanınızı kapsamlı bir şekilde temizlemek iyi bir fikir olabilir. Ayrıca doğumdan sonraki ilk birkaç hafta siz ve eşiniz muhtemelen bebekle ilgili bir dizi görevle meşgul olacağınızdan derinlemesine temizlik yapma imkanı bulamayabilirsiniz.

Hepsinden önemlisi eşinizin minnettar olması olacaktır!

11. Arabanızı Kontrol Ettirin ve Oto Koltuğunu Takın

Yakında baba olacaksanız, bebek gelmeden arabanızın sorunsuz çalıştığından emin olmanız iyi bir fikir olabilir. Ve şimdi bebeğinizi hastaneden eve getirirken ihtiyaç duyacağınız bebek oto koltuğunu takmanın tam zamanı. Oto koltuğu, arabanızın arka koltuğuna arkaya bakacak şekilde yerleştirilmelidir ve oto koltuğunu takarken üreticinin talimatlarını ve arabanızın kılavuzundaki oto koltukları ile ilgili bölümü dikkatlice okuyun.

Fiziksel Belirtiler

Araştırmalar, erkeklerin yüzde 60'ının, eşleri gebeyken bazı fiziksel belirtiler gösterdiğini ortaya koyuyor. Bu değişiklikler, genellikle erkeğin gebelik sürecinin bir parçası olma içgüdüsünden kaynaklanır; bu süreç ne de olsa hem annenin hem de babanın de hayatını değiştirecek. Babalar da tıpkı anne adayları gibi bedenlerindeki değişimler sayesinde yeni rollerine hazırlanmaktalar.

Rehberlik Arayışı

Batı kültürlerinde babaların doğumda aktif bir rol almaları beklense de, bu konuda çok az rehberliğe sahiptirler. Peki ne yapmalılar?

Kendi babalarının oynadıkları roller onlara açıkça yol göstermekte yetersiz kalabilir. Çünkü zaman değişiyor ve babaların çocuklarının bakımında farklı yollar izlemeleri gerekebiliyor.

Baba adayları stresi azaltmak için eşleriyle birlikte doğum öncesi aktivitelere katılarak diğer ebeveyn adaylarıyla deneyimlerini ve hissettiklerini paylaşabilir, uzman görüşü edinebilirler.

Duygusal Belirtiler

Gebelik sırasında moral değişiklikleri yaşayanlar yalnızca hamile kadınlar değildir. Pek çok erkek de gebelik sırasında huzursuzluk ve depresyon gibi duygusal değişiklikler hisseder. Bu belirtiler, bebek doğunca eşlerinin sevgi ve ilgisini kaybetme korkusundan kaynaklanıyor olabilir.

Pek çok erkek gebelik sırasında duygusal değişiklikler de hisseder. Bu belirtiler, bebek doğunca eşlerinin sevgi ve ilgisini kaybetme korkusundan kaynaklanıyor olabilir. Anne adaylarının evlerini bebeğin gelişi için hazırlamaya başlamaları gibi babalar da gebelik sırasında eskisinden farklı davranışlar sergileyebilirler. Baba adaylarında görülen ortak duygulardan biri aileyi koruma içgüdüsüdür. Bazı babalar bu konuda yeni kilitler takma, evde bozuk ve kırık olan ne varsa tamir etme gibi içgüdüsel davranışlar sergilerken, diğerleri de ekstra işlere yoğunlaşır.

Kendi Kendinize Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Baba adaylarının bazen gebelik sırasında nasıl davranacaklarını bilmemelerine karşın, çözümler basit olabilir. Durumu tartışmaya açmak endişelerinizle yüzleşmenize ve bunları çözümlemenize yardımcı olacaktır. Konuşmanın başka bir avantajı da şudur: Endişeleriniz hakkında daha açık davranmakla aynı zamanda ne tür bir baba olmak istediğinizi de keşfetmektesiniz.

Aşağıdaki yapılacaklar listesi başlamanıza yardımcı olabilir:

 • Eşinizle nasıl bir baba olmak istediğiniz konusunu konuşun.

 • Eşinizle mümkün olduğunca fazla doğum öncesi kontrol randevusuna gidin. Bu randevuların onun için olduğu kadar sizin için de soru sorma zamanı olduğunu unutmayın.

 • Birlikte doğum eğitimi sınıflarına katılın.

 • Korkularınızı eşinizle ve mümkünse diğer erkeklerle paylaşın. Bu, ilişkinizde eşinize karşı daha anlayışlı olmanızı ve yakınlaşmanızı sağlar.

 • Doğumdan önce bebeğinizle konuşun. Bu yalnızca eğlenceli değil, aynı zamanda bebeğinizin gerçek olduğunu hissettirecek bir yoldur.

 • Bebeğinizin ismini eşinizle beraber seçmek gibi şeylere dahil olun. Başta biraz göz korkutucu gelebilir, ancak Bebek İsimleri Sözlüğü gibi araçlar size bu konuda yardımcı olabilir.

Yardıma ihtiyaç duymanız normal

Bir baba adayının hakkında ekstra yardıma ihtiyaç duyabileceği gizli sorunlardan bazıları şunlardır:

 • Gebeliği kabullenmekte zorluk çekme

 • Yakında karşılaşacağınız değişikliklerden dolayı endişe duyma

 • Gebelikle ilgili bir şeylerin ters gidebileceğinden mi şüphelenme

 • Biraz endişelenmenin normal olmasına rağmen, bir sorun çıkacağını düşünme

 • Kadın doğum uzmanı veya aile doktoruyla konuşmaktan rahatsız olma

 • Özgürlüğünüzü kaybetme korkusu

Bu düşüncelerin hepsi normal ve sağlıklıdır. Eğer sizi uykusuz bırakacak kadar aklınıza takılıyorsa bir uzmandan destek alabilirsiniz. Gebelik bazı baba adaylarını bu şekilde etkileyebilmektedir.

İlk Kez Baba Olacakların Üzerinde Çalışması Gereken Beceriler

“Baba, nasıl . . . ?” çocuğunuz büyüdükçe sık sık duymayı sabırsızlıkla bekleyeceğiniz bir ifadedir. Baba olmayı bu kadar anlamlı kılan şeylerden biri, edindiğiniz bilgileri küçüğünüze aktarabilmektir.

Yine de bu aşamaya gelmeden önce, bebeğin gelişine hazırlanırken tazelemeye değer bazı beceriler olduğunu unutmayın.

1. Kundak Yapma

Kundaklama, özellikle ilk aylarda çoğu küçük bebek için faydalı olabilir. Bazı bebekler için güvenli bir şekilde kundağa sarılmak, daha iyi uyumalarına yardımcı olur; siz ve eşiniz bu durumdan minnettar olacaksınız. Bebeğin doğumundan önce, küçüğünüzü nasıl kundaklayacağınızı öğrenebilirsiniz.

2. İlk Yardım Çantası Kullanma

Bir diğer akıllıca hareket, ilk yardım çantası hazırlamak ve nasıl kullanılacağını öğrenmektir. Kesik, sıyrık veya yanık gibi hafif hastalık veya yaralanma durumlarına hazır olmak iyi bir fikirdir. Sahip olunması (ve nasıl güvenli bir şekilde kullanılacağının bilinmesi) gereken bazı kullanışlı eşyalar şunlardır:

 • bebek termometresi

 • bandajlar

 • antiseptik ıslak mendil veya solüsyon

 • bebekler için asetaminofen gibi ağrı kesici/ateş düşürücü ilaçlar.

Küçük sıyrıkları ve morlukları nasıl tedavi edeceğinizi öğrenmek ve profesyonel bakım gerektiren daha büyük sorunlar ortaya çıktığında onları fark edebilmek, baba olmaya hazırlanmanız konusunda önemli bir adımdır.

3. İletişim Kurma ve Dinleme

Ebeveynlik yolculuğunuz boyunca, özellikle de erken aşamalarda, bunalmış hissetmek, hiçbir şey bilmiyormuş gibi hissetmek ve küçüğünüzle nasıl düzgün bir şekilde ilgilenileceğini bilen tek kişinin siz olduğundan emin olmak arasında gelip gideceksiniz.

Eşiniz muhtemelen benzer şeyleri şekilde hissedecektir, bu nedenle, bir yenidoğan bebeğe nasıl baba olunacağını öğrenirken, eşinizin de kendi zorluklarıyla yüzleştiğini unutmayın. Ebeveynliğin stresinin bazen iletişim hatlarını aşabileceğini tahmin etmek, baba olmaya zihinsel olarak nasıl hazırlanacağınızı merak ediyorsanız aklınızda bulundurmanız gereken bir şeydir.

Eşinizle, bebeğinizle ilişkisi olabilecek diğer kişilerle ve çocuğunuz büyüdükçe onunla iyi iletişim büyük öneme sahip olacaktır. Empati ve aktif dinleme, bebeğinizin doğumuna kadar üzerinde çalışabileceğiniz becerilerdir.

4. Bebek Bezi Çantası Hazırlama

Muhtemelen babaların yenidoğan bebekler için ihtiyaç duyduğu en önemli şeylerden birinin bebek bezi olduğunu biliyorsunuzdur. Yine de bebek bezi çantasının nasıl hazırlanacağını biliyor musunuz? Küçüğünüzle dışarıdayken, uygun şekilde düzenlenmiş ve iyi şekilde doldurulmuş bir bebek bezi çantası, bebeğinizin temiz ve kuru (ve mutlu) kalmasını sağlamak için ihtiyacınız olan her şeyi sağlayacaktır.

İlk kez baba olacaklar için başka bir hızlı ipucu: Bebek bezi çantanızdaki eşyaları uygun şekilde bölmek için büyük yeniden kapatılabilir poşetleri (veya diğer plastik poşetleri) kullanabilirsiniz. Bebek bezlerine ek olarak, yararlı eşyalar arasında şunlar olabilir:

 • Yedek kıyafet (hem bebeğiniz hem de sizin için)

 • Islak mendil

 • Çocuk bezi kaynaklı pişik kremi

 • El antiseptiği.

Arabanızda veya bebek arabanızda bir bebek bezi çantası bulundurduğunuzda bebeğinizin temel eşyaları her zaman elinizin altında olacaktır. Doğru koşullar altında, bebek bezi çantası yeni bir bebek için babanın olmazsa olmazlarından biri olabilir!

Çerez Onayı