Gebeliğe Hazırlık: 3 Adımda Sağlıklı Gebelik

Belki çocuk sahibi olmayı planlıyorsunuz, belki de evin içinde bir tane daha bebek olsa nasıl olurdu diye düşünmeye başladınız. Şimdi atacağınız adımlar olur da gebe kalmaya karar verirseniz hem sizin sağlığınızı hem de doğmamış çocuğunuzun sağlığını korumaya yardımcı olacaktır.

Birinci Adım: Bir Multivitamin Kullanın

Burada önemli olan, 400 mcg folik asit içeren bir vitamin kullanmaktır. Folik asit, fetal büyüme ve gelişme açısından son derece önemli B vitaminlerinden biridir. Daha gebe kalmadan, ister multivitaminin bir parçası olarak isterseniz de ayrı bir hazırlık olarak bol miktarda folik asit almak en iyisidir.

İkinci Adım: Doktorunuza Danışın

Gebelik öncesi bir ziyaret planlayın. Bu ziyaret daha gebe değilsiniz, sizin genel sağlığınıza odaklanır. Doktorunuz, rubella (kızamıkçık) ve boğmaca gibi aşılarınızın eksik olup olmadığını kontrol edebilir.

Ayrıca gebelik öncesi bir ziyarette doktorunuz, rutin olarak kullandığınız ilaçları da gözden geçirmelidir. Bunların dozlarını ayarlayabilir, hatta gebelik ihtimalini göz önünde bulundurarak farklı ilaçlar verebilir.

Anemi ya da tiroit sorunlarınız olup olmadığına bakılması gerekebilir.

Üçüncü Adım: Diş Doktorunuzla Görüşün

Karmaşık diş prosedürleri, gebeliğinize enfeksiyon riskleri ekleyebilir, bu yüzden ağız sağlığınızın en iyi düzeyde olması için o incilerinizi beyazlatın ve gereken bakımı yaptırın.

Bu üç adım ve ayrıca düzenli egzersiz yapıp dengeli beslenmek, planlı olsun veya olmasın her türlü gebeliğe hazır olmanızı sağlamanın en iyi yoludur.

Çerez Onayı