Çevre Üzerindeki Etkimizi Azaltma

Daha az malzemeyle daha iyi bebek bezleri

Çevresel etkimizi azaltmanın en iyi yöntemi, malzemeleri azaltmaya odaklanmaktır; çeşitli kurumlar ve Prima tarafından gerçekleştirilen araştırmalarla da kanıtlanmıştır.

• Prima bebek bezleri, bugün eskiden olduğundan çok daha az malzeme kullanır. Örneğin son yirmi yıl içinde bezlerimizin ağırlık ve ambalajını %50 oranında azalttık ve bu oranı daha da artırmak için çalışmaya devam ediyoruz.

• Prima aynı zamanda karton kutuların kullanımını torbalar yerlerini alacak şekilde ortadan kaldırıyor (uygulama Avrupa'nın belirli bölgelerinde başladı bile). Ebeveynler bize torbaları taşımanın daha kolay olması nedeniyle bunları sevdiklerini bildiriyor ve bu uygulama, ambalaj malzemesinde %80'den fazla ve plastikte yaklaşık %10 tasarruf etmeyi sağlayacak. Kutulardan torbalara olan geçiş, aynı zamanda yollarda daha az kamyon anlamına gelerek 162 ton CO2 tasarrufuna neden olacak.

Akıllı imalat, bezlerimizi imal etmek için daha az kaynak gerektiği anlamına gelir.

2009 ve 2014 yılları arasında şu azaltmaları gerçekleştirdik:

• İmalat atık oranı %78 oranında

• CO2 emisyonları %9 oranında

• Enerji tüketimi %8 oranında

• Su tüketimi %4 oranında (üretim birimi başına)

Bugün fabrikalarımızdan 10 adedi, sıfır atık gömme politikasıyla çalışmakta, bu da o fabrikalara giren hiç bir malzemenin atılmadığı anlamına gelmektedir. Hedefimiz her Prima tesisinin zamanla bunu gerçekleştirmesidir. Bunu başarabilmek adına, sürekli atıklarımızı yeniden işleme koyma, geri dönüştürme veya tekrar kullanma için yenilikçi yollar bulmaktayız. Örneğin:

• Suudi Arabistan'da, bebeğinizin kuru kalmasını sağlayan artık emici maddeler, çöl alanlarında suyun korunması için kullanılmakta. • Almanya'da atık plastik parçalar çiçek saksılarına dönüştürülmekte!

Yenilenebilir enerji, sürdürülebilir kaynaklar

• 2014 yılında ise Targowek, Polonya'daki en büyük fabrikalarımızdan biri, elektriğin %100'ünü güneş ışığı, rüzgâr ve su gibi yenilenebilir kaynaklardan elde eden ilk Prima fabrikası haline geldi. İşi burada bırakmayacağız ve tesislerimizin daha fazlasında aynısını yapmak üzere çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

• Bebekler için üstün performans ve en yüksek emniyet standartlarını korurken sürdürülebilir kaynaklardan malzemeler kullanmayı sürdüreceğiz. İlerleme kaydetsek de önümüzdeki yolun hala uzun olduğunu biliyoruz, bu nedenle gelişme yolları aramaya devam ediyoruz.

İlerleme kaydetsek de önümüzdeki yolun hala uzun olduğunu biliyoruz, bu nedenle gelişme yolları aramaya devam ediyoruz.

Çerez Onayı