Bebeğinizin ilk uçuşu

Bebekle yolculuk konusunda bütün ebeveynlerin aklında sorular vardır. Ama gerçekte yenidoğan bebekler çok iyi seyyahlardır. Çünkü yolculuğun büyük bölümünü uyuyarak geçirirler. Bebeğinizle uçağa binmeniz gerekiyorsa rahat olun. Biraz planlamayla, bu yolculuk herkes için eğlenceli bir hal alacak. 

İşte size pratik yolculuk hazırlığı önerileri:

Elleri temiz tutun. Bebeğiniz dahil, tüm aile bireylerinin elleri temiz olmalı. Bebek sağlığı için bebeğinizin bağışıklık sistemini göz önünde bulundurarak, onu mikroplardan nasıl koruyacağınızı hesaba katmalısınız. Herkes ellerini düzenli olarak yıkamalı ve dezenfekte etmeli. Bunun için etrafta banyo olmadığında ıslak mendil kullanabilirsiniz.

Yanınıza bez değiştirme matı almayı unutmayın. Bu şekilde bebeğinizin altını değiştirirken mikrop kapmasını engellemiş olursunuz. Bebek koltuğu kullanın. Bebeğiniz için en uygun koltuk, güvenlik önlemleri düşünülmüş bir koltuktur, dizleriniz değil.

Kulaktaki basıncı azaltın. Hava basıncı değiştiğinde, özellikle de kalkış ve inişte, bebeğinizin kulakları rahatsız olur. Yutkunmak hava basıncını yeniden dengeleyeceği için, bebek emzirme ya da bebeğe su verme, onu en iyi rahatlatma yöntemidir. Hatta isterse sizin parmağınızı bile emebilir. Fazladan bakım malzemesi bulundurun. Yanınıza birkaç fazladan Prima bez alın, belli olmaz herhangi bir nedenle ihtiyaç duyabilirsiniz. Islak bez, ekstra giysiler vs. de bebek çantasının içinde yer bulabilmeli. Bu malzemeleri kendi valizinize değil, ayrı bir çantaya koyun. Bir de tabii ufaklığın sevdiği oyuncakları, oyunları ve bebekleri de yanınıza alın.

Herkesin yola dinlenmiş olarak çıkmasını sağlayın. Bebeğinizin uyumasına yardımcı olabilmek için iki-üç gün önceden uyku düzeni üzerinde çalışmaya başlayın. Sonra da iner inmez bebeğinizin uyku düzenini, bu şehirdeki lokal saate uyarlayın. Bebeğinizin yolculukta da yeterince uyuması gerekir.

Yolculuk gününüzün stressiz geçmesi için hazırlıklarınızı son ana bırakmayın. Yola çıkmadan check-in yaptırın ve hava alanına erkence gidin. Uçağa erken gitme avantajından yararlanın. Eğer aktarma yapmanız gerekiyorsa, iki uçak arasında yeterince zaman olup olmadığını kontrol edin ki kucağınızda bebekle koşturmayasınız.

Her şey tamamsa, gevşeyin ve yolculuğun keyfini sürün.

Bebeğinizle ilk yolculuğunuz sırasında siz neler yaşadınız?

Çerez Onayı