Bebekle Uçak Yolculuğu için 6 Öneri

Pek çok küçük çocuk ve bebek için uçakla seyahat etmek kadar heyecan verici bir şey yoktur. Havalimanındaki araçları, kamyonları ve uçakları izlemeye bayılırlar. Daha da iyisi daha uçağa bile binmeden yürüyen bantlara, trenlere tramvaylara ve asansörlere binebilirler. Uçağın için de katlanır masalar, perdeler ve minicik tuvaletler gibi tekrar tekrar keşfedecek sayısız büyüleyici şey vardır.

Elbette ebeveynler, havayoluyla seyahatin daha keyifli cazibeli, en azından daha az kalabalık olduğu zamanları özlemle anabilir. Ama bir çocuğun coşkusuna da karşı çıkmak zordur.

Çıkış kapısına ilerlerken mağazalara, çeşmelere, sanat eserlerine ve heykellere işaret ederek çocuğunuzun ve kendinizin macera ruhunu teşvik edin. Birlikte seyahat eden diğer ailelere dikkat edin, çocuğunuzla onların nereden gelip nereye gittiğini tahmin etmeye çalışmak, beklerken vakit geçirmenin harika bir yoludur.

Biraz hazırlıkla bebeğinizle birlikte havayoluyla seyahat, tüm aile için keyifli bir maceraya dönüşebilir. Bebekle seyahate yönelik bu ipuçları, o ilk gezilerinizin mümkün olduğunca sorunsuz geçmesini sağlayacaktır.

1. Yardım isteyin

Tek başınıza seyahat ediyorsanız mutlaka yardım isteyin. Bebek arabaları ve bavulların baş üstü bölmeye kaldırılmasında personelin veya diğer yolcuların yardım tekliflerini kabul edin.

2. Sakin kalarak elinizden gelenin en iyisini yapın

Check-in yaptırmaktan güvenlik kontrolünden geçmeye ve bebeğinizi sakinleştirmeye kadar yolculuk sırasında üstesinden gelmeniz gereken çok şey var. Sakin olduğunuz sürece bebeğiniz de sakin olacaktır.

3. Yapmanız gereken neyse onu yapın

Bebeğinizin seyahat tecrübesini atlatmasına yardımcı olmak için bazı şeyleri değiştirmeniz gerekebilir. Yeni bir şarkıyı söylemeyi veya daha önce görmediği bir oyuncağı vermeyi deneyin.

4. Bavulunuzu dikkatle hazırlayın

Ekstra bebek bezi alarak asla yanlış yapmazsınız. Diğer temel gerekli eşyalar arasında bir bez değiştirme örtüsü, en sevdiği oyuncaklar, ekstra bebek maması veya anne sütü, emzik, ekstra kıyafet, kirli bezler için plastik torba ve bebek mendilleri yer alır. 

5. Uçakta emzirme

Her ne kadar bu kadar dar bir alanda emzirmek karmaşık bir iş olsa da bebeğinizin de yemek yemeye ihtiyacı var. Ayrıca bebeğiniz huysuzlanıyorsa veya kabin basıncı yüzünden kulakları ağrıyorsa emzirmek onu sakinleştirmeye yardımcı olacaktır.

6. Bezini uçağa binmeden değiştirin

Uçak tuvaletleri çok küçüktür. Katlanır bir alt değiştirme masası ile bile burada bebeğinizin altını değiştirmenin sıkıntılı bir şey olduğunu görebilirsiniz.

Biraz planlama ve hazırlıkla kalkıştan inişe kadar bebeğinizi uçakta idare etmek çok da zor olmayacaktır. İyi yolculuklar!

Bebeğinizi beslemek

• Bebeğinizi emziriyorsanız başka bir şeye gerek yok.

• Seyahat ve emzirme sıvı kaybına neden olacağından kendiniz için yanınıza ekstra su alın.

• Mamayla besliyorsanız mamayı karıştırmak için şişe su kullanın – ya da daha iyisi hemen tüketmeye hazır mamaların rahatlığından yararlanın.

Temiz ve sağlıklı tutma

• Bebek mendilleri, yolculukların olmazsa olmazlarıdır. Mendiller sadece alt değişimi için değil, aynı zamanda herkesin ellerini temizlemek, bu sayede enfeksiyon bulaşması riskini azaltmak için de harikadır.

• Halka açık bir alanda bez değiştirmeden önce ve değiştirdikten sonra alt değiştirme alanını sildiğinizden emin olun.

• Bebeğinizi sevmeye gelenlerin keyfini çıkarın, ama grip olan ya da başka enfeksiyon taşıyanları ve sigara içenleri bebeğinizden uzak tutmak için elinizden geleni yapın.

Dinlenmek ve uyumak

Evden ayrılmadan önce bebeğinizi birkaç gece (veya gündüz) portatif bir yatakta uyutun, böylece yola çıkmadan önce alışmış olur. Hem kendiniz hem de bebeğiniz için bol miktarda dinlenme süresi planlayın.

Tekneyle mi gezeceksiniz?

Bebeklerin denizde yolculuk yapmaması gerekir.

Daha büyük bir çocukla gemiye binmeyi planlıyorsanız uyduğunu bildiğiniz bir can yeleğini de yanınızda getirmeniz iyi olur. 

Bir bebekle seyahat etmek düşündüğünüzden daha kolay olabilir. Önceden hazırlık yapın ve bırakın hızınızı bebeğiniz belirlesin!

Evden çıkmadan internet üzerinden veya havalimanında self servis birimlerinde check-in yaptırarak biraz zaman (ya da en azından sırada beklerken geçen zamandan) kazanabilirsiniz.

• Evden çıkmadan uçuşunuzun durumunu teyit edin. Uçuşunuz gecikmeliyse veya iptal edilmişse herkes konforlu bir ortamda beklemekten daha mutlu olacaktır.

• Kanguru ya da bebek arabası, bebekleri veya küçük çocukları havalimanında taşımak için iyi bir seçenektir ve ellerinizin boşta kalmasını sağlar. Bununla birlikte havalimanı güvenliğinden geçerken çıkarılması gerekir.

• Çocukların her birine içinde birkaç küçük oyuncak veya kitap, bozulmayan bir atıştırmalık ve kazalara karşı değiştirmelik bir kat kıyafet bulunan küçük bir sırt çantası taşıtın.

• Kapıdaki görevliler genellikle küçük çocukları olan ailelerin uçağa önce girmesini sağlar. Koltuğunuza oturmak ve herkesin yerleşmesini sağlamak üzere kalabalıkları yarmak zorunda kalmamak için bundan yararlanın. Aktarmalı uçağınız çok yakın bir zamanda değilse aynı sebeple uçaktan en son çıkın.

• Havayolu veya seyahat acentesi üzerinden önceden çocuklar için özel yemekler sipariş edebilirsiniz.

• Mümkünse uçuşlar arasında bol vaktiniz olduğundan emin olun. Çocuklara etrafta yürüme/koşma ve biraz enerji atma şansı verdiği için uçuşlar arası beklemek yararlı olabilir. Aktarmalı uçağınızın zamanı çok yakınsa kabin memurlarından yardım isteyin; önceden istemeniz durumunda sizi bir sonraki kapıya götürecek bir araç çağrılacaktır.

• Havalimanında çocuğunuzu kucağınızda taşımak zorunda kalmamak için bebek arabasını kapıda verin.

• Bütçenize uyarsa özellikle uzun uçuşlar için her bir çocuğa ekstra koltuk satın alın. 

• Uçuş sırasında biraz mola için "emniyet kemerinizi bağlayın" ikazı kapalıyken koridorda biraz yürüyün.

• Özellikle tek yetişkin olarak seyahat ediyorsanız kabin memurundan veya yanınızda oturan kişiden yardım istemekten çekinmeyin. Çoğu insan aynı durumda olmuştur veya olacaktır ve yardım etmek bir sorun değildir.

• Çocuğunuz uçuşun ortasında kıyamet koparırsa uçaktaki diğer yolcuların ne düşündüğünü kafanıza takmayın. 

Çocuklarınıza odaklanın ve onları mümkün olduğunca rahat ettirmeye çalışın. Seyahat etmek harika bir maceradır, bu yüzden eğlenin!

Çerez Onayı