Diş Fırçalamayı Eğlenceli Hale Getirmenin Yolları

Bebeklerin çoğu dişlerinin fırçalanmasından hoşlanmaz. Bu yüzden; eğer tüm bu süreci eğlenceli hale getirmek için bazı ipuçlarına ihtiyacınız varsa, yalnız değilsiniz. İşte size ağlama krizlerini geride bıraktıracak bazı ipuçları!

Doğru Diş Fırçasını Seçin

Üzerinde prenses, süper kahraman veya hayvan resmi olan diş fırçaları bazı ebeveynler için hayat kurtarıcıdır. Eğer çocuğunuz pembe delisiyse, pembe bir diş fırçası seçin. Tavşanları çok seviyorsa, üzerinde sevimli bir tavşan resmi olan bir diş fırçası seçin. Çocuğunuzu alışverişe götürün, onun yaşına uygun birkaç diş fırçasını elinize alıp, seçimi ona bırakın.

Aromalı Diş Macunu

Bazı çocuklar klasik diş macunu tadını sevmez. Piyasada çok miktarda aromalı diş macunları satılmaktadır. İster sakız ister çilek aromalı olsun, hepsini deneyin ve çocuğunuzun en çok hangisini beğeneceğini görün. 

 “Diş Fırçalama Merkezi”

Banyodaki lavabonuzun yakınlarına bir diş fırçalama istasyonu kurun. Denemeye değer birkaç güzel fikir:

•             Onun diş fırçasını ve diş macununu koymak için özel bir kap

•             Çocuğunuzun lavaboya yetişebilmesi için özel bir basamak veya merdiven (daima gözetim altında tutmayı unutmayın!)

•             Çalkalama için özel bir fincan

•             Sayaç veya alarm (“Alarm susana kadar fırçalamaya devam tatlım!”)

•             Siz de onunla birlikte dişlerinizi fırçalayarak, ikinizin de doğru sürede fırçaladığından emin olabilirsiniz

Diş Fırçalama Oyunları

Ce-ee oynayarak diş fırçalamak, tüm çocuklar, özellikle de bebekler ve yürüme çağında olanlar için havayı biraz olsun yumuşatabilir. Çocuğunuzun sevdiği bir şarkıyı söylemeyi veya müzik çalar ya da telefonunuzdan bir müzik açmayı deneyebilir ve müzik bitene kadar onu “çılgınca diş fırçalamaya” teşvik edebilirsiniz. Daha fazla kahkaha için diş fırçanızı bir mikrofonmuş gibi kullanmayı deneyin! Çocuğunuzun çok sevdiği sevimli bir oyuncağı varsa, onu da lavabonun yakınına oturtun ve minik çocuğunuz dişlerini fırçalarken siz de oyuncağının dişlerini “fırçalayın”.

Ödül Tabloları

Bebeklik yıllarını geride bıraktıktan sonra, yürüme çağına gelen bebeğiniz diş fırçalama ödül tablosu fikrine sıcak bakabilir. Çocukların iyi davranışları için ödül almak kadar sevdikleri bir şey yoktur; bu yüzden iyi yapılmış bir iş için etiketler ve gülen yüzler, ödül vermenin ve diş fırçalamayı eğlenceli hale getirmenin hoş bir yolu olabilir. Ona şunu söylemeyi deneyebilirsiniz : “Bir gülen yüz kazanana, uyku vaktinde bir ekstra masal!”

Çerez Onayı