Çocuk dişçiliği ve çocuklarda ağız hijyeni

Çocuk dişçiliği ve çocuklarda ağız hijyeni

Ağız sağlığı, çocuklukta ve tüm yaşam boyunca genel sağlık ve görünüm açısından büyük önem taşır. Günümüzde önleyici diş bakımı o kadar iyidir ki çocuklarımız, o inci beyazlarını tüm hayatları boyunca ışıl ışıl tutmaya dört gözle bakmaktadır. Ayrıca artık ağız bakımından korku ve acıyı nasıl uzak tutacağımız hakkında o kadar çok şey biliyoruz ki yılda iki kez yapılan bu ziyaretlerde çocukların endişelenmek için hiçbir sebebi yok. Çocuğunuzun doğru bir bakım almasını ve gülümsemesinin hayatı boyunca ışıl ışıl kalmasını sağlayacak bir tutum benimsemesi için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Çocuk dostu bir diş hekimi seçin

Çocukların dişle ilgili sorunları konusunda ek eğitim almış ve buna ilgi duyan pediatrik diş hekimleri vardır. Yaşadığınız yerde böyle bir diş hekimi yoksa bekleme odası, personelinin tutumu ve çocuklarla rahatlığı, bunun iyi bir deneyim olacağını gösteren bir doktor arayın. Doktorunuzun önerileri olacaktır.

Zamanından önce ziyaret

Randevu tarihinden önce çocuğunuzu getirerek mekâna alışmasını sağlayın.

Diş hekimi hakkında kendi tutumunuzu gözden geçirin

Çoğu ebeveynin kötü diş hekimi tecrübeleri olmuştur ve bunlar, diş hekimi koltuğu hakkında dile getirilmemiş olumsuz mesajlar verebilir. Ziyaretle ilgili en pozitif olan ebeveyn çocuğa eşlik etmelidir.

O bebek dişlerine saygı gösterin

Her ne kadar çocuğunuz o ilk dişlerini düşürecek olsa da dolgular, kaplamalar ve çürümüş olanların çekilmesi dahil bunların doğru bakımı, alttaki dişlerin ve çenenin iyi gelişmesi ve sağlıklı kalmasının birer parçasıdır. Siz çocukken olmayan seçenekler hakkındaki önerilere hazırlıklı olun. Flüorür çalkalama sularını sorun.

Ziyaretler arasında dişleri beyaz tutmak için evde yapabileceğiniz şeyler de vardır:

 • Çocuklara günde iki kez diş fırçalamasını öğretin
  Bunun için iyi zamanlar kahvaltı sonrası ve uyku öncesidir. 7 yaşın altındaki çocuklarda en azından akşam fırçalamasını, 4 yaşın altındaki çocuklarda ise her iki fırçalamayı denetleyin.
 • Yumuşak kıllı bir fırça kullanın
  Sert olanlar dişetlerini zedeler ve bakteri oluşumunu artırabilir. Her üç ila altı ayda bir veya aşınmışsa daha erken fırçayı değiştirin.
 • Banyoya bir zamanlayıcı koyun.
  Bunu da iki ila üç dakikaya ayarlayın. Dişleri temizlemek bu kadar vakit alır.
 • Flüorürü kontrol edin
  Flüorür takviyeleri konusunda doktorunuza danışın. Türü ve miktarı, şebeke suyunuzdaki flüorür içeriğine bağlıdır. Çocuğunuz flüorür içeren şişe su içiyorsa gerekmediğini düşünmeyin, bu yeterli olmayabilir.
 • Yapışkan gıdalardan kaçının
  Bazı ağdalı şekerler veya meyve pestilleri büyük oranda şekerdir ve tüm gün boyunca dişlerin çiğneme yüzeyine yapışık kalırlar.

Evde ve diş hekimi muayenesinde iyi bir ağız bakımı ve ayrıca doğru miktarda flüorür, çocuğunuzun bembeyaz, parlak bir gülüşle yetişkinliğe geçmesini sağlayacaktır.

Bunları okudunuz mu: