Bebeklerde Diş Fırçalamayı Eğlenceli Hale Getirin | Prima

Çocuğunuzun dişlerini ve diş etlerinin sağlıklı olmasını sağlamak için günde iki kez düzenli olarak fırçalamanız gerekir; ama küçüklerin bundan hoşlandığı pek söylenemez. Bebeğinizin dişlerini fırçalamaktan hoşlanmaması durumunda fırçalamayı daha kolay veya daha eğlenceli bir hale getirebilecek ipuçlarımıza göz atın.

Diş Fırçalama Oyunları ve Yararlı İpuçları

Bebeğinizin diş fırçalama sırasında ağlamasını veya sinirlenmesini önlemek için biraz eğlence katabilirsiniz. Fırçalama sırasında size yardımcı olabilecek bazı fikirler:

 • Neşeli olun. Özellikle bebeklerin ve küçük çocukların biraz neşelenmesini sağlamak için oyun oynayabilirsiniz.

 • Müzikle fırçalayın. En çok sevdiği şarkıyı çalabilir ve müzik bitene kadar "çılgınca diş fırçalamasını" sağlayabilirsiniz. Yaklaşık iki dakikalık bir şarkı seçin ve şarkı boyunca fırçalamaya devam edin. Biraz komiklik katmak için diş fırçasını mikrofon olarak kullanabilirsiniz.

 • Zamanla yarışın. Bir kronometre veya telefonunuzun kronometresini kullanarak "son saniyelere" kadar fırçalama yarışı yapabilirsiniz. Bebeğiniz süre bitene kadar fırçalamaya devam ederse ona küçük bir çıkartma verin veya uyku saatinde ödül olarak bir masal daha okuyun.

 • Bir oyuncak kullanın. Çocuğunuzun en sevdiği oyuncağını lavabonun kenarına koyup oyuncağın da dişlerini fırçalıyormuş gibi yapabilirsiniz. Oyuncağın tek başına diş fırçalamak istemediğini söyleyebilirsiniz.

 • Fırçalamasını sağlayın. Çocuğunuzdan sizin veya oyuncağının dişlerini fırçalamasını isteyin. Bu size gereksiz gibi gelebilir ama daha sonra kendi dişlerini fırçalarken gerekli olacak hareketleri yapmış olur.

 • Kendisini büyümüş gibi hissetmesini sağlayın. Kullanabileceğiniz diğer bir taktik de kendi dişlerinizi de çocuğunuzla aynı yerde ve zamanda fırçalamaktır. Çocuklar, annesinin veya babasının davranışlarını taklit etmeyi sevdiğinden, birlikte fırçalamak kendilerini büyük hissetmelerini sağlar. Dişlerinizi, hatta dilinizi ve en arkadaki dişlerinizi de iyice fırçalayarak ona örnek olun. Bunu yaparken heyecanlı olun ve en sonunda ona tertemiz olan dişlerinizi gösterin.

 • Biraz sorumluluk verin. Çocuğunuz, kendini bardağı tutma, diş fırçasını tutma veya diş macununu sıkma gibi büyük çocukların yaptıklarını denemeye hazır hissedebilir. Bir şeyleri dökecek olsa da ona görevler verin. Bu hem bağımsız hem de kontrol kendisindeymiş gibi hissetmesini sağlar.

 • Diş fırçasını oyunun bir parçası haline getirin. Çocuğunuz iki dakikalık fırçalama süresi bittikten sonra ışıkları yanan veya gülen yüz çıkan ya da fırçalama süresi sonuna kadar müzik çalan fırçaları sevebilir.

 • Ödül tabloları hazırlayın. Çocuğunuz diş fırçalama ödül tablosundan hoşlanabilir. Çocuklar iyi davranışları için ödül almaktan çok hoşlanır ve iyi yapılan bir iş için çıkartma olumlu bir teşvik şekli olabilir. Kazanılan her diş fırçalama çıkartmasının uyku saatinde bir tane fazladan masal okunması anlamına geldiği bir sistemi uygulayabilirsiniz. Bunun devam etmesi için çok istediği bir oyuncak gibi daha büyük bir ödül verebilirsiniz.

Diğer ayrıntılar için şu kısa videoya göz atabilirsiniz:

Diş Bakımını Bebekler ve Küçük Çocuklar için Daha Eğlenceli Hale Getirecek Aksesuarlar

Öğrenme sürecine başladıktan sonra banyonuzda aşağıdaki eğlenceli aksesuarlarla bir diş fırçalama istasyonu kurabilirsiniz.

 • Bebek diş fırçası: Bir süper kahraman, prenses veya hayvan gibi çocuğunuzun dikkatini çekecek şekilde tasarlanmış bir bebek diş fırçası seçin (çocuklara uygun boyutta ve yumuşak kıllı olmalıdır). En sevdiği renkte olan ya da dinozor veya yunus gibi sevdiği şekillerin kullanıldığı bir fırça seçebilirsiniz. Çocuğunuzu alışverişe götürüp yaşına uygun olanlardan birini seçmesini sağlayabilirsiniz.

 • Bebek diş macunu: 3 yaşından küçük çocuklar yaklaşık olarak pirinç tanesi büyüklüğünde az miktarda florürlü diş macunu kullanmalıdır. Dış kısmı renkli olan veya kendisi renkli veya pırıltılı olan bir diş macunu seçebilirsiniz. Sıkıldığında yıldız şeklinde çıkan diş macunları gibi tüm çocukların hoşlanacağı türde diş macunları da vardır. Çocuğunuz normal diş macununun tadını sevmezse değişik aromalı bir diş macunu seçebilirsiniz. Fırçalamalar arasında diş macununu kaldırın; aksi durumda çocuğunuz yemek isteyebilir.

 • Özel diş fırçası kabı: Bu kaba çocuğunuzun diş macununu ve fırçasını koyabilirsiniz. En sevdiği çizgi film karakteriyle süslenmiş parlak ve renkli bir şey seçmenizi öneririz.

 • Tabure: Lavaboların çoğu küçük çocuklar için fazla yüksek olduğundan tabureler çocuğun lavaboya rahatça ulaşmasını sağlar. Dişlerini fırçalarken her zaman takip etmeyi unutmayın.

 • Çalkalama bardağı: Bardağın dikkat çekici bir rengi veya tasarımı varsa bunu kullanmak için can atabilir.

 • Kronometre Kronometreyi iki dakikaya ayarlayın ve çocuğunuzu süre dolana kadar fırçalamaya teşvik edin.

Bebeğinizin diş bakımıyla ilgili diğer ipuçları için sık sorulan soruları okuyun.

Bebeğinizin gelişimiyle ilgili olarak düşünmeniz gereken çok şey olsa da yaşam boyunca sağlıklı dişlere sahip olması için bebeğinize dişlerinin ilk çıktığı günden başlayarak fırçalama alışkanlığını kazandırın. Daha sonra ona tamamen kendi başına fırçalamayı yavaş yavaş öğretin ve düzenli olarak dişçiye gidin. Diş fırçalamaya erken yaşlarda başlamak ve bunu eğlenceli bir hale getirmek çocukların sağlıklı alışkanlıklar kazanmalarını sağlar.

Çerez Onayı