Kolostrum hakkında her şey ve yenidoğanınız için neden faydalıdır?

Eğer “ilk süt,” “ön süt,” “erken süt,” ya da “emzirmenin başında gelen süt,” gibi terimleri duyduysanız, ne anlama geldiklerini merak etmiş olabilirsiniz. Bunların hepsi bir tür anne sütü olan kolostruma verilen addır — normal anne sütünüz gelmeden önce gelen besin açısından zengin bir tür ön süt.

Kolostrumun hamilelik sırasında sütyeninize sızdığını fark ettiyseniz ya da emzirmeyi düşünüyor ve daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, kolostrumun ne olduğunu, ne kadar süre devam ettiğini ve yenidoğan bebeğinizin ne kadar miktara ihtiyaç duyduğunu anlamak isteyebilirsiniz. Bunu ve daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Kolostrum Nedir?

Kolostrum anne sütünün çok yoğun olduğu bir türüdür, içinde yeni doğan bebeğiniz için bağışıklık güçlendirici maddeler vardır. Kolostrum, bebeğiniz için yararlı olan protein, mineral, antikorlar ve koruyucu içeriklerle doludur. Normal anne sütüyle kıyaslandığında kolostrum, protein açısından daha zengin; şeker, yağ ve kalori açısından ise düşüktür.

Eğer bebeğinizi emziriyorsanız, yenidoğanınızın doğumundan sonraki ilk birkaç günkü verdiğiniz sütler normal anne sütünüz gelmeden önceki kolostrum sütü olabilir.

Kolostrum Faydaları

Colostrum ne işe yarar? Emziren anneler kolostrumu bebeklerinin ilk öğünü olarak düşünebilirler — sağlık için yararlı şeyler içeren bir yemek:

  • Bağırsaklarını kaplayarak, bebeğinizin zararlı mikroplara karşı bağışıklık kazanmasına ve bağışıklık sistemini mikroplara karşı korumaya yardımcı olur

  • İnflamasyona karşı koruma sağlar ve zararlı olabilecek mikroorganizmaları öldürür

  • Laksatif özellikleri ile mekonyum (bebeğinizin ilk kakası) çıkışına yardımcı olur, bu da bebeğinizin sarılık geliştirme olasılığını düşüren bir etmen olabilir

  • Eğer bebeğiniz tam zamanında doğduysa, düşük kan şekeri seviyelerini engellemede yardımcı olur

  • Prematüre doğan bir bebek için besin takviyesi gibi olur, erken doğan bebeğinize ekstra besin sağlamak gibi.

Kolostrum Nasıl Görünür?

Kolostrum çok yoğun olduğu için yoğun ve yapışkandır. Turuncu, sarı, şeffaf ya da beyaz renkte görünebilir.

Genellikle sarımsıdır çünkü beta-karoten içerir (havuca rengini veren aynı madde), ama eğer kolostrumunuz daha az yoğun ve akışkansa telaşlanmayın — her annede biraz farklı olması normaldir.

Kolostrum Ne Zaman Gelir?

Bebek bekleyen bir annenin göğüsleri, hamileliğin 16. haftası kadar erken ya da ikinci trimester döneminden sonra kolostrum üretmeye hazır olabilir. O yüzden eğer doğum tarihinizden erken bir dönemde kolostrum akıntıları fark edersiniz şaşırmayın.

Kolostrumun akması doğumun yaklaştığı anlamına gelmez. Garip olmasına rağmen, hamilelik döneminde biraz anne sütünün akması tamamen normaldir.

Aksine, bazı hamile anneler hamilelik sırasında kolostrum akıntısına dair bir işaret fark etmezler, ama bu kolostrum üretimi olmadığı anlamına gelmez. Aslında göğüsleriniz emzirme için hazırlanıyordur — vücudunuzun annelik için hazırlandığı birçok diğer yoldan birisidir.

Eğer kolostrum akıntınız varsa, tek kullanımlık ya da yeniden kullanılabilen, sütyene takılan göğüs pedlerinden almak isteyebilirsiniz. Bunlar akıntının emilmesine ve kıyafetinizi korumanıza yardımcı olur.

Kolostrum Kaç Gün Gelir?

Ağız sütü kaç gün gelir diye merak ediyorsanız, vücudunuz bebeğinizin doğumunun ardından normal anne sütü sürecine geçmeden önceki erken süt dönemi, kolostrum üretimi, yaklaşık olarak birkaç gün sürer.

İlk iki ila beş gün kolostrum üretiminin ardından, göğüslerinizin beden numarası büyümeyeye ve daha sıkı hissettirmeye başlayacaktır. Bu sütünüzün arttığına ve kolostrumdan normal anne sütüne geçilmeye başlandığına işaret eder — birkaç haftadan fazla bir sürede gerçekleşen bir işlem.

Yeni Doğan Bir Bebek Ne Kadar Kolostruma İhtiyaç Duyar?

Yeni anneler günde yaklaşık 10 ila 100 mililitre kolostrum üretebilir. Tipik olarak, günlük 30 mililitredir ve tam da bebeğinizin ihtiyaç duyduğu miktar kadardır. Ama eğer bu miktardan daha az üretiyorsanız merak etmeyin — herhangi bir miktar da bebeğiniz için iyidir. Göğüsleriniz kolostrum üretmekten, daha fazla anne sütü üretmeye geçtikçe bebeğinizin midesi de genişler ve daha fazla sütü kabul etmeye başlar.

Emzirmek hakkında daha fazla genel bilgi için bu emzirme ipuçlarına bakın. Ve eğer süt üretiminiz hakkında endişeliyseniz, tavsiye için sağlık hizmeti sağlayıcınıza danışın. Anne sütü üretimini arttırmak hakkındaki bu makaleyi de okuyabilirsiniz.

SIK SORULAN SORULAR

Kolostrum, hamilelik sırasında ve bebeğiniz doğduktan sonraki birkaç gün boyunca ilk üretilen anne sütüdür. Kolostrum sütünün faydaları arasında, yenidoğanınızın bağışıklığını güçlendirecek etmenler de vardır.

Bebeğiniz hakkında önemli bir konu olan emzirmeden bahsederken, emzirme ve mama ile besleme hakkında daha fazla önemli bilgi öğrenmek isteyebilirsiniz.

Bütün bu beslenme süreçlerinin yanında, ayrıca çocuk bezleri değiştirmek durumundasınız. Prima Kulübü uygulamasını bugün indirin, çocuk bezleri ve ıslak mendil alışverişleriniz için ödüller, hediye kartları ve nakit para kazanmaya başlayın.

Tüm kaynaklar

Çerez Onayı