Yeni yürümeye başlayan çocuk gelişimi: 21 - 23 ay arası

Çocuğunuzun gittikçe daha koordine, bağımsız, dikkatli ve etrafındaki dünyaya karşı ilgili olmaya başladığını seyretmek büyüleyicidir. 21. ayına girdiğinde, bu becerilerin daha belirgin ve akıcı olmaya başladığını göreceksiniz.

Yeni yürümeye başlayan çocukların oyunu

Bu yaşta oyun, çocuğunuzun dünyada nasıl davranacağını öğrenme yoludur. Şu anda benmerkezci olabilir fakat daha sonra kullanacağı sosyal becerileri yavaş yavaş öğrenmeye başlamaktadır. Çocuğunuz oyunu daha da ilginç hale getiren basit emirleri anlamaya başlamaktadır. Çocuğunuza “Ayakkabılarını getir ve giy” veya “Oyuncakları topla ve kutuya koy” gibi iki adımlı emirler vermeyi deneyin.

Taklit etmeyi cesaretlendirme

Bu yaştaki çocuklar, yeri süpürme ve yaprakları tırmıkla toplama gibi yetişkinlerin yaptığı işleri taklit etmeyi sever. Çocuğunuza kendine ait bir süpürge veya kürek vererek yardımını istemeyi düşünün

Dışarı çıkın

Açık havaya çıkmak çocuğunuza koşma, tırmanma ve zıplama şansı verir. Bu aktiviteler daha koordine olmasına ve enerji atmasına yarar. Parkların çocuk oyun alanlarından yararlanın.

Oyun randevuları düzenleyin

Yaşıtlarıyla birlikte vakit geçirmek çocuğunuzun sosyalleşmesi için en iyi yoldur. Güvende oldukları sürece, onlara birlikte oynamaları için izin verin - oyun interaktif olmaktan çok paralel olsa bile.

Çerez Onayı