Küçük çocuklarda gelişme: iki yaşın zorluğu

Bunun olması gerekiyordu zaten. Bebeğiniz bir gün şirin ve sevimli, ertesi gün ise cüretkâr, öfke nöbetlerine meyilli, hayatınızı kasıp kavuran bir fırtına haline gelmekte. İster inanın ister inanmayın, bu normaldir – zorlayıcı ve sinir bozucu olmasına rağmen normaldir.

Neden bu döneme “iki yaşın harikaları” denmiyor

Eskiden olmadığı gibi iletişim kurmanıza, düşünmenize ve hareket etmenize izin veren yepyeni ve dev bir gelişim evresinden aniden geçmekte olduğunuzu düşünün. Bu yeni duyguların tümünü minik bir bedene tıkıştırır ve buna biraz da huzursuzluk eklerseniz, öfke nöbetleri ve mod değişikliklerine hazır olmanız gerekir.

Nasıl bakış açısı edinilir

Bu evrede hatırlamanız gereken en önemli şey, durumu üzerinize alınmamaktır. Çocuğunuz yalnızca huzursuz. Aşağıdaki yöntemleri deneyerek kendini daha bağımsız hissetmesine yardımcı olun:

  • Keşfetmeyi teşvik edin Çocuğunuzun merakını, onun mümkün olduğunca güvenli bir şekilde gidermesine izin vererek besleyin. Bir şeyler güvenli değilse bunu ona söyleyin. En sonunda neyin kabul edilebilir, neyin edilemez olduğunu öğrenecektir.

  • Övgünüzü esirgemeyin Çocuğunuzun kendine olan güvenini, bir şey başardığında bunu belirterek geliştirin. Arkadaşlarıyla güzel güzel oynadığında veya bir görevi yerine getirdiğinde (pijamalarını değiştirmek gibi) ona ne kadar mutlu olduğunuzu ve gurur duyduğunuzu anlatın.

  • Tutarlı olun. Bir öfke nöbetinin veya bozuk moralin kararlılığınızı etkilemesine izin vermeyin. Bu da her evre gibi geçecek ve çocuğunuz büyüdükçe bunu geride bırakacaktır.

Çerez Onayı