Çocuğunuzun Anaokuluna Hazır Mı? | Prima

Her çocuk kendi hızında gelişir. Bazı çocuklar 18 aylıkken çoktan hazırdır, bazı çocukların ise bir mini sırt çantası veya yemeği çantası taşımak için üç, dört yaşında olması gerekir.

Şunları göz önüne alın:

Çocuğunuz kendi başına çalışabiliyor mu?

Odaklanabilmeli ve bir bulmaca, bir çizim veya bir lego modeli kendi başına bir yetişkinin doğrudan denetimi ya da desteği olmadan tamamlayabilmelidir. Eğer yapamıyorsa, bu beceriyi evde geliştirmesine yardımcı olmaya çalışın, siz odada yokken 5-10 dakikalık bir aktiviteyi tamamlamayı hedefleyin.

Temel öz bakımı yapabiliyor mu?

Çoğu bakım merkezi çocukların tuvalet eğitimi almış ya da en azından buna hazır olduğunu gösteren güçlü belirtileri olmasını ister.  Ellerini kendisi yıkayıp kurulayabiliyor mu? Sürekli gözetim olmadan sessizce bir sandalyede ya da yerde oturarak bir şeyler yiyebiliyor mu?

Grup aktivitelerine katılabiliyor mu?

Bir grup içinde oturup öğretmeni ve diğer çocukları dinleyebilmeli ve gruptaki hikâyeleri ve sunulan aktiviteleri izleyebilmelidir. Kütüphane programları, oyun grupları ve anneler arası düzenlenen etkinlikler çocuğunuzun bir grubun bir parçası olup olamadığını gözlemleyebileceğiniz ortam örnekleridir.

Bir defada birkaç saat sizden ayrı kalabiliyor mu?

Çocuğunuz bakıcıları kabul ediyor veya kolayca kreşe gidiyorsa, büyük ihtimalle anaokulu deneyimi için sizden ayrılmaya hazır olacaktır, gene de tüm çocuklar uyum için biraz destek ve zamana ihtiyaç duyar. Ancak, çocuğunuz hala ayrılmak istemeden size tutunup ağlıyorsa, onu önce daha kısa ayrılıklara hazırlamanız gerekebilir. Kademeli geçiş planı geliştirmek için anaokulu ile birlikte çalışmanız da uygun olabilir.

Anaokulu programına uyabilir mi?

Anaokulları aktif yerlerdir, genellikle aktiviteler, bir yemek saati, sabahları açık havada oyun ve öğleden sonra sessiz bir zaman ya da uyku zamanı vardır. Hala sabahları uyuyan ya da sabahları bazı aktivitelerde zorlanan bir çocuğunuz varsa, anaokulu için hazır olmayabilir.

Her çocuk farklıdır; farklı bir hızda olgunlaşır ve gelişir. Çocuğunuz anaokulu için hazır değilse, ilk kez gittiğinde mutlu, olumlu bir deneyimi olması için buna hazır olmasını bekleyin.

Çerez Onayı