Bebeklerde sosyalleşme ve akranlarından öğrenme

Bebeğiniz içinde muhtemelen ''Anne'' ve ''Baba'' olan yeni birkaç kelime denemeye başlamış olmalı. Denemelerinin çoğu, örneğin ''ba'' veya ''baa'' gibi kabaca olacaktır. Bu yeni sesler, etrafındakilerin ona istediği şeyi vermelerini sağlayacaktır ve ona dil konusunu öğreten şey de bu olacaktır.

Etrafındaki objeleri adlandırmaya başlamadan önce onları parmakla göstermeye başlayacaktır. Bu, psikologların ''paylaşılan ortak ilgi'' adı verdikleri bir süreçtir. İstediği objelere doğru parmaklarını uzatmakla işe başlayacak ve daha sonra sizinle paylaşabileceği ilginç şeyleri işaret etmeye geçecektir. Sizden gülücükler alabilmek için suratını buruşturacak ve ilginizi çekmek için dans edecek ve poz verecektir. Bu hareket ve davranışların ardındaki anlamı sizden daha iyi kimse bilemez, bu nedenle istediği tepkileri alabilmek için elinden gelen tüm çabayı gösterecektir. 

Küçük sosyal kelebeğiniz

Bu yaştaki bebeklerin çoğu kendi yaşıtları olan çocuklar, kardeşler, akrabalar ve komşularla olmaktan hoşlanır. Fazla etkileşim beklemeyin. Bebeğiniz diğer çocukları seyretmekten ve hatta onları taklit etmekten hoşlanabilir fakat birlikte oyun oynama daha sonra gerçekleşir. (Taklit etme konusunda bir not: Bebekler insanların güldüğü her hareketi tekrarlamaktan mutlu olur. Bu nedenle bir kahkahayla ödüllendirdiğiniz davranışa dikkat edin – cesaretlendirilmemesi gereken bir şey olabilir!) Bu yaşta paylaşma beklemek çok fazladır. Bunun yerine, büyük çocuklara oyuncakları bebeğinizle değiş tokuş etmeyi öğretmeye odaklanın.

Küçüğünüzde empati işaretleri aramaya başlamak için erken değil – bir başka çocuk ağladığında ağlamak, üzülen birinin sırtını okşamak veya incinmiş birine yardım etmeyi istemek gibi. Bebeğiniz karşısındakinin nasıl hissettirdiğini anlayamasa bile, duyguları adlandırmayı ve bunlara karşılık vermeyi öğreniyor.

Çerez Onayı