Küçük çocuklara paylaşmayı öğretme

uzman:Shalom Fisch, Ph.D.

Yaşına göre oldukça cömert olan tatlı, sevecen, üç yaşında bir çocuk tanıyorum... Oyun grubundaki çocuklardan biri mutfak setiyle oynamak isteyene kadar tabii. Diğer çocukların bu setle oynamasına engel olmak için kendini tüm vücuduyla setin üzerine attığını bile biliyorum. Bu sevimli çocuk neden böyle davranıyor? Aslında bu davranışı onun yalnızca normal bir üç yaşında çocuk olduğunu gösterir. Bu sahiden de bencil veya duyarsız olduğu anlamına gelmez – düşünme yetisi, henüz kendini oyuncaklarıyla oynamak isteyen bir diğer çocuğun yerine koyacak şekilde gelişmemiş olabilir.

İşte işi kolaylaştırabilecek birkaç tüyo:

1. İyi bir rol modeli olun

Kendinizin iyi bir örnek oluşturduğunuzdan emin olun. Çocuğunuzu eşiniz, çocuklar ve diğerleri ile bir şey paylaşırken sizi görmesini sağlayın. Ve olup bitenleri anlayabilmesi için, bu paylaşma etkinliğini çocuğunuza belirtmeyi unutmayın.

2. İyi davranışı övün

Aynı şekilde, bu ister bir diğer çocuk, yetişkin olsun veya hatta siz olun, çocuğunuzun biriyle bir şey paylaşma anlarını fark etmeyi deneyin. Çocuğunuz ''iyi bir paylaşımcı'' olduğunda onu övün. Böylece gelecekte de paylaşmaya daha gönüllü olacaktır.

3. Bol bol oyun randevusu fırsatı yaratın

Oyun randevuları, çocuklar için sosyal becerilerini ebeveynlerinin gözlem altında tutabileceği ve gerekli olduğunda rehberlik yapabileceği bir ortamda deneyebileceği muhteşem fırsatlar sunar.

4. Herkes için bir şeyler olsun

Çoğu paylaşma problemi, iki çocuk aynı anda aynı oyuncağı istediğinde ortaya çıkar. Bu nedenle bir çatışmayı önleyebilmenin kolay bir yolu, her çocuğa benzer bir oyuncak vermektir (''Sana ev yapabileceğin beş küp verelim, Dilara'ya da beş adet küp verelim'').

5. Bir şeyi sırayla yapmayı deneyin

Çocuklar yaklaşık üç veya dört yaşından önce, genellikle oyun zamanının çoğunu ''paralel oyun'' ile geçirir (birlikte oynamak yerine birbirinin yanında durarak ayrı ayrı oyunlar oynamak). Ne var ki bu, iki yaşında iki adet çocuğun aynı oyuncakla oynamasını önererek çatışmayı önlemeye çalıştığınızda hayal kırıklığına uğrayacağınız anlamına gelir.

6. Hazırlıklı olun

Bazı oyuncaklar, ya çok yeni oldukları ya da çocuğunuzun onu çok sevmesi nedeniyle paylaşmak için fazla özeldir. Bu nedenle evinizde bir oyun randevusu ayarlamadan önce çocuğunuzla bu konuda konuşmak için zaman ayırın. Çocuğunuza bir arkadaşıyla paylaşmayı istemediği oyuncaklar olup olmadığını sorun. Varsa, bu oyuncakları oyun randevusu sona erene dek güvenli ve ellenmeden kalacakları bir yere kaldırın.

7. Gerçekçi olun

Biraz sabır, iyi zamanlanmış destek ve bol bol sevgi ile, çocuğunuzun hayatı boyunca kullanacağı beceriler için bir temel oluşturması uzun sürmeyecektir.

Çerez Onayı