İyi bir anaokulu seçmek

Anaokulu iki ila beş yaş arasındaki çocuklara yönelik yarım günlük bir programdır ve erken çocukluk gelişimi konusunda uzman eğitim almış öğretmenlerce yürütülür.

Bağımsızlık ve sosyal beceriler

Anaokulunun amacı çocuğa evden uzakta bir bağımsızlık algısı kazandırmak, diğer çocuklarla ilişki kurmasını sağlamak ve çocuğu, ailesi dışındaki yetişkinlerle etkileşime teşvik etmektir. Her ne kadar sosyal beceriler ana odak noktası olsa da iyi bir anaokulu aynı zamanda keşfedecek yeni şeyler ve bir grup ortamında öğrenme şansı sunar. Ebeveynler, çocuklarının sosyal beceriler, bağımsızlık ve olgunluk kazandığını ve öğrenme ile keşfetme konusunda heyecanlandığını görmelidir.

“İyi” bir okul nasıl seçilir

İyi anaokulları, farklı faaliyetleri keşfetmeleri için çocuklara geniş bir özgürlük alanı tanır, keşifle birlikte bir heyecan algısını teşvik eder ve çocuk merkezli bir deneyim sunarlar. "Akademik becerileri" zorlayan ve büyük oranda öğretmen güdülü olan anaokulları ise öğrenme motivasyonunu azaltır. Anaokuluna giden çocuklar bu aşamada okuma ve yazma konusunda resmi eğitime hazır olmadıklarından bu tip okullar çok başarılı değildir. İyi kalitedeki anaokulları gelişimi, özgüveni ve öz disiplini artırır.

Bilgi toplayın

Çocuğunuz için doğru yer olduğundan emin olmadan önce çeşitli anaokullarını birkaç kere ziyaret etmeniz gerekebilir. Özellikle okulun müdürü olmak üzere, anlayış, yaklaşım, politikalar ve personel konusunda kendisini rahat hissedip hissetmediğinize bakın. Aynı zamanda birkaç ayrıntılı bilgiyi de toplamanız gerekir. Referans almak iyi olacaktır, ama sadece memnun velilerden almayın: Programdan ayrılanları bulun ve neden ayrıldıklarını öğrenin. 

Aşağıdakilere dikkat edin:

• Küçük sınıf hacmi

İki ve üç yaşındaki çocuklar, sekiz kişiden az gruplarda olmalıdır. Dört yaşındakiler, öğretmene yardımcı olacak biri olması halinde 20 kişiye kadar gruplarda olabilir. 

• Özel eğitim

Öğretmenler, erken çocuk gelişimi alanında uzman eğitim almış olmalıdır ve müdürün bu alanda bir lisans veya lisansüstü diploması bulunmalıdır.

• İstikrar

İyi merkezler öğretmenlerini elinde tutar, bu yüzden personel değişim oranını sorun. Her altı ayda bir öğretmen değişiyorsa bunun neden olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz.

• Güvenlik

İyi bir anaokulunda sınıf ve oyun alanı, geçerli tüm sağlık ve güvenlik kurallarına uyar. Herhangi bir tehlike olup olmadığını görmek için çocukları kapalı mekânda ve açık havada oynarken izleyin.

• Yapı

İdeal olarak öğretmenin, öğrenme ve keşfetme fırsatları sunabileceği bir öğretme planı olacaktır. Her bir çocuğun uyum sağlamasını ve ilerlemesini değerlendirmenin yanı sıra günlük bir program da bulunacaktır.

• Sosyal iklim

Günün başlangıcında orada olan bir çocuğun nasıl hissedeceğini ve öğretmenin bu zorlu geçişte çocuklara nasıl yardımcı olduğunu düşünün. Disiplinin nasıl ele alındığını gözlemleyin. Sizin kendi yaklaşımınıza yakın olup olmadığına ve çok toleranslı ya da çok sert olup olmadığına dikkat edin. Çocuklar arasındaki tartışmaların ve kavgaların nasıl yönetildiğini izleyin.

Sormak isteyebileceğiniz sorular

• Ebeveynlerin herhangi bir anda uğrayıp gözlem yapmasına izin veriliyor mu? Hiç tereddütsüz izin verilmesi gerekir.

• Merkezin gerekli izinleri var mı? Bu, asgari bir gerekliliktir. Çoğu iyi merkezde ulusal veya yerel bir akreditasyon kurumundan alınmış bir sertifikasyon da olacaktır.

• Ödeme seçenekleri neler? Ücretin bir kısmı yerine zamanınızı vermeniz bir seçenek olabilir mi? Gecikme bedeli ne? Ön ödeme yaparak indirim alabilir misiniz?

• Saatleri neler? Saatleri uzatma imkânı var mı? Varsa bu süre zarfında ne oluyor ve kim gözetmenlik yapıyor? Ekstra ücreti ne?

• Çocuğunuzu almaya geç kalırsanız ne olur?

Tuvalet eğitimi nasıl? 

• Düzenli olarak atıştırmalık, malzeme veya öğle yemeği katkısında bulunmanız istenecek mi?

Çocuğunuz bir anaokulu deneyimine katılıp keyfini çıkaracaksa bu, bir sonraki adımı atmak için çocuğunuza verdiğiniz sevgi, destek ve özgüven sayesindedir. Azıcık ayrılık ikinize de iyi gelecek ve çocuğunuza zenginlik katan bir deneyim olacaktır.

Her çocuk kendi hızında gelişir. Bazı çocuklar 18 aylıkken çoktan hazırdır, bazı çocukların ise bir mini sırt çantası veya yemeği çantası taşımak için üç, dört yaşında olması gerekir.

Şunları göz önüne alın:

Çocuğunuz kendi başına çalışabiliyor mu?

Odaklanabilmeli ve bir bulmaca, bir çizim veya bir lego modeli kendi başına bir yetişkinin doğrudan denetimi ya da desteği olmadan tamamlayabilmelidir. Eğer yapamıyorsa, bu beceriyi evde geliştirmesine yardımcı olmaya çalışın, siz odada yokken 5-10 dakikalık bir aktiviteyi tamamlamayı hedefleyin.

Temel öz bakımı yapabiliyor mu?

Çoğu bakım merkezi çocukların tuvalet eğitimi almış ya da en azından buna hazır olduğunu gösteren güçlü belirtileri olmasını ister.  Ellerini kendisi yıkayıp kurulayabiliyor mu? Sürekli gözetim olmadan sessizce bir sandalyede ya da yerde oturarak bir şeyler yiyebiliyor mu?

Grup aktivitelerine katılabiliyor mu?

Bir grup içinde oturup öğretmeni ve diğer çocukları dinleyebilmeli ve gruptaki hikâyeleri ve sunulan aktiviteleri izleyebilmelidir. Kütüphane programları, oyun grupları ve anneler arası düzenlenen etkinlikler çocuğunuzun bir grubun bir parçası olup olamadığını gözlemleyebileceğiniz ortam örnekleridir.

Bir defada birkaç saat sizden ayrı kalabiliyor mu?

Çocuğunuz bakıcıları kabul ediyor veya kolayca kreşe gidiyorsa, büyük ihtimalle anaokulu deneyimi için sizden ayrılmaya hazır olacaktır, gene de tüm çocuklar uyum için biraz destek ve zamana ihtiyaç duyar. Ancak, çocuğunuz hala ayrılmak istemeden size tutunup ağlıyorsa, onu önce daha kısa ayrılıklara hazırlamanız gerekebilir. Kademeli geçiş planı geliştirmek için anaokulu ile birlikte çalışmanız da uygun olabilir.

Anaokulu programına uyabilir mi?

Anaokulları aktif yerlerdir, genellikle aktiviteler, bir yemek saati, sabahları açık havada oyun ve öğleden sonra sessiz bir zaman ya da uyku zamanı vardır. Hala sabahları uyuyan ya da sabahları bazı aktivitelerde zorlanan bir çocuğunuz varsa, anaokulu için hazır olmayabilir.

Her çocuk farklıdır; farklı bir hızda olgunlaşır ve gelişir. Çocuğunuz anaokulu için hazır değilse, ilk kez gittiğinde mutlu, olumlu bir deneyimi olması için buna hazır olmasını bekleyin.

Çerez Onayı