9 haftalık gebelik

9 haftalık gebelik: Bebeğinizin gelişimi

Artık kuyruk yok. Artık fetus olarak bilinen bebeğiniz, kuyruk da kaybolduğu için pembe bir lekeye daha az benzemektedir. Gövdenin düzelip uzaması ile bebeğiniz bu hafta yaklaşık 2,5 cm boyundadır.

Büyüme atılımı. Bu aşama kol ve bacak oluşumunda kritik bir dönemdir. Bacaklar uzamış, zamanla ayak parmakları olacak tomurcuklar filizlenmeye başlamıştır. Bu esnada kollar da uzamıştır ve dirseklerde bükülmeye başlamıştır. Parmaklarla birlikte temel bir el yapısı da oluşmaktadır. Bebeğinizin karaciğeri, safrakesesi, dalağı ve böbrek üstü bezleri de büyümek için büyük çaba göstermektedir.

Hareket halinde. Dokuzuncu hafta, dansın başladığı zamandır! Bebeğiniz, sizin vücudunuzun dışından gelen uyarılara bile yanıt olarak canlı bir şekilde hareket etmeye başlar. Sabırlı olun: Bu hareketleri hissedebilmek için ikinci üç ayın sonuna kadar beklemeniz gerekecek.

embryoimage-week09-700_no_text

9 haftalık gebelik: Gebelik belirtileri

Süte yol açın. Göğüsleriniz büyük ihtimalle büyümüş, ağırlaşmış ve hassaslaşmıştır. Her ne kadar gebeliğiniz boyunca göğüsleriniz büyümeye devam edecek olsa da dördüncü ayın sonunda hassaslığı azalmalıdır. Areolalarda (meme uçlarınızın koyu renkli kısmı) küçük beyaz çıkıntılar da görmeye başlayabilirsiniz. Montgomery bezleri adı verilen bu bezler, emzirme süresince meme uçlarınızı nemli tutmak için yağlar üretecektir.

Havuza uğrayın. Çoğu uzman, eklemleri zorlamadığı için gebe kadınlar için en iyi egzersizin yüzmek olduğunu söyler. Artık vücudunuzda dolaşmakta olan gevşetici hormon eklemlerinizi gevşetir, bu sayede doğum sırasında leğen kemiğiniz genişler. Doğum sırasında bu durum size yardımcı olurken bu süre zarfında eklemlerinizi çok fazla zorlayacak egzersizlerden kaçınmaya dikkat edin.

Bunları biliyor musunuz? Henüz hissetmeyeceksiniz ama bebeğiniz hareket etmeye başladı! Bebeğinizin kolları uzamış ve dirseklerde bükülmeye başlamıştır. Bacaklarında da zamanla ayak parmakları olacak tomurcuklar filizlenmektedir.

9 haftalık gebelik: Kontrol listesi

  • Sağlık sigortanızın gebelik masraflarını karşılayıp karşılamadığını öğrenin.

  • Yoga ya da yürüyüş gibi gebeliğiniz boyunca yapabileceğiniz güvenli bir spor seçin.

  • Memelerinizin dolgun ve hassas olmasına hazırlıklı olun.

  • Hamilelikle ilgili diğer haftalık ipuçları için üye olun:

Çerez Onayı