4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 2 3

Kendinizde sıradışı değişimler fark etmiş ve meraklanmış olmalısınız: Acaba... Hamile miyim?

Belki de adetinizin gecikmesi dışında gebeliğin erken belirtilerini fark etmediniz. Öyle ya da böyle, hamile olup olmadığınızı söyleyecek bir gebelik testi alabilir, daha sonra bir doktor kontrolünden geçerek bundan sonraki doğum öncesi doktor randevularınızı programlayabilirsiniz.

Gebeliğin Birinci Ayında Sık Görülen Belirtiler

Gebeliğin birinci ayında, hamileliğin erken belirtileri çok fark edilmeyebilir:

 • Ruh hali değişimleri
 • Şişkinlik
 • Kramplar
 • Bel ağrısı
 • Birkaç damla kanama
 • İdrara sık çıkma
 • Hassas göğüsler
 • Yorgunluk
 • Bulantı
 • Kabızlık
 • Aşerme ve tiksinme
 • Adetin gecikmesi

Unutmayın, gebeliğin birinci ayında bu değişim ve durumlardan çoğunu ya da hiçbirini yaşamayabilirsiniz. Hamile olabileceğinizden ilk şüphelenmeniz, adetinizin gecikmesi yüzünden olabilir, sonra da adetleriniz zaten uzunca bir süre kesilecek.

Gebeliğin Birinci Ayı: İçerideki ve Dışarıdaki Değişimler

Embriyo Gelişimi: Gebe kaldıktan sonra, döllenmiş yumurta dölyatağı borusundan rahme ilerler ve rahim astarına yerleşir. Yumurta bir sürü hücreye bölünerek embriyoyu oluşturur. Yaklaşık 8. haftada embriyodan minik bir omurgayla kol ve bacaklar gelişir, daha sonra beyin, gözler ve kulaklar oluşmaya başlar.

Vücudunuzdaki Değişimler: Hamile olduğunuzu anladığınızda, beklediğinizden çok farklı şekillerde tepki verebilirsiniz. Hisleriniz dakikası dakikasına değişebilir. Kısmen gebelik hormonlarından kaynaklanan bu duygusal değişimler tamamen doğaldır. Kendinize dinlenmek ve duygularınızı tartmak için zaman tanıyın. Yukarıda açıklanan erken gebelik belirtilerinin dışında çok fazla fiziksel değişiklik fark etmeyebilirsiniz.

Gebeliğin Yedinci Ayı: İçerideki ve Dışarıdaki Değişimler

Bebeğinizin Gelişimi: 32. hafta civarı, genelde bebekler doğmaya hazırlanmak için baş aşağı dönerler ve ayrıca mesaneye baskı uygulayarak aşağıya doğru hareket etmeye başlarlar. Bu hareket akciğerlerinizdeki baskıyı hafifletip nefes almanızı kolaylaştırabilir.

Bebeğinizin kemikleri sertleşmeye başlar. Ancak kafatası, doğum kanalından daha kolay geçebilmesi için daha yumuşak kalır. Doğum sırasında kafatası plakaları birbirleri üzerine kayar, bu da bazen bebeklerin kafasının koni şeklinde olmasına neden olur. Yine de endişelenmeyin, bebeğinizin kafa şekli birkaç gün içinde normale dönecektir.

Vücudunuzdaki Değişimler: Gebeliğin yedinci ayı boyunca rahminizdeki alan biraz daha daralır ve bebeğiniz bu yüzden daha az hareket edebilir. Yine de her gün hala biraz hareket hissedersiniz.

Karnınız büyüdükçe ağırlık merkeziniz değiştiği için, ayaktayken dengesizlik hissedebilirsiniz, bu yüzden yürürken acele etmeyin. Karnınız genişledikçe eğilmeniz zorlaşabilir ve karnınızı destekleyebilmek için yürümeniz de değişebilir.

Göğüsleriniz büyür ve daha da ağırlaşır. Göğüslerinizdeki damarlar daha görünür hale gelebilir ve göğüs uçlarınızın rengi koyulaşabilir.

Gebeliğin Yedinci Ayı İçin Kısa Bir Liste

 • Dinlenin: Mümkün olduğunca dinlenmeniz önemlidir. Karnınız büyüdükçe uyumanız zorlaşsa da yan yatıp karnınızı yastıklarla destekleyerek ve bacaklarınızın arasına bir yastık alarak uyumayı deneyebilirsiniz.
 • Erken doğum hakkında bilgi alın: Çoğu anne adayı erken doğum konusunda endişelenir ve bazen Braxton Hicks sancılarını doğum sancısı sanabilir. Korkularınızı yatıştırmak için, inatçı kramp ya da kasılmalar, kan gelmesi ve bel ağrısı gibi erken doğum işaretlerini öğrenmek işe yarayabilir. Erken doğum yapabileceğinizle ilgili ya da yaşadığınız bir belirti konusunda endişeleriniz varsa, doktorunuza danışın.
 • Sevdiklerinizle konuşun: Tüm gebelik belirtileri ve değişen vücut şekliniz yüzünden, vücudunuz üzerindeki kontrolünüzü kaybettiğinizi hissedebilirsiniz. İçinde bulunduğunuz, duygusal bir dönemdir ve bu hisler normaldir. Dinlenmeye ve rahatlamaya çalışın, sevdiğiniz insanlarla hislerinizle ilgili konuşun ve doğuma fazla kalmadığını unutmayın.
 • Braxton Hicks kasılmalarını öğrenin: Bu alıştırma kasılmaları aynı zamanda “yalancı kasılma” olarak da bilinir ve üçüncü üç ayınızda siz de birkaç kez yaşayabilirsiniz.
 • İsim konusunda fikir alışverişi yapın: Bebeğinize vereceğiniz ismi bulmuş olabilirsiniz, ama hala bulamadıysanız, Prima Bebek İsimleri Sözlüğü küçüğünüz için en kusursuz ismi bulmanıza yardımcı olabilir.
 • Gebelik hakkında daha fazla ipucu ve bilgi için kaydolun.