A13_2

Haftadasınız

Git

16 haftalık gebelik

16 haftalık gebelikte bebeğiniz

Bebeğiniz küçük bir elma kadardır.

Dik oturma

Güçlenen kaslar sayesinde bebeğiniz kafasını ve boynunu eğilmiş konumdan kaldırmaya çalışır.

Aksiyona hazır

 Bu haftada bebeğiniz kollarını ve bacaklarını heyecanla hareket ettirmektedir. Bu hafta ile 20. hafta arasındaki bir zamanda ilk defa hareketi  hissedebilirsiniz. Bu bir tarafa, bebeğiniz –11,5 ila 12 cm boyu ve 85 gram civarı ağırlığı ile hâlâ çok küçüktür– ve amniyotik sıvının oluşturduğu tampon, bu noktada hareketlerin hissedilmesini zorlaştırır.

16. haftada gebeliğiniz

Taraf tutma

 Sizin de fark edebileceğiniz gibi bu aşamada karnınızın üstüne yatarak uyumak neredeyse imkansızdır. Sırt üstü yatmanın da kanı kalbinize döndüren kan damarı olan ana toplardamardaki basıncı artırdığı düşünülür, bu yüzden sol tarafınıza yatmak en iyisidir. Bu konumda uyumak dolaşımınızı artırır, bu da ödem (şişkinlik) ve varis oluşumu ihtimalini asgari düzeye indirir.

Yoğun soluma

 Odanın bir ucundan diğerine varıncaya kadar nefesiniz mi kesiliyor? Gebelik hormonları akciğerlerinizde sıvı toplanmasına neden olur, bunun sonucunda da derin nefes almanız zorlaşır. Daha ileride, büyüyen uterusunuz diyaframınıza baskı uygulayarak ve akciğerlerinizin genişleyebileceği alanı azaltarak sorunu artıracaktır.

Zamanında test

 Artık  AFP (alfa fetoprotein) testinin artıları ve eksileri konusunda doktorunuzla konuşma vakti gelmiştir. Bu basit kan testi, Down sendromu ve ayrık omurga gibi doğum kusurlarını tarar ve 16 ile 18. hafta arasında yapılması gerekir.

Bunları biliyor musunuz?

Bebeğinizin hareket ettiğini hissediyor musunuz?  İyice gelişmiş minik kollar ve bacaklar artık sık sık hareket etmektedir, bu yüzden önümüzdeki birkaç hafta içinde bebeğinizin etkinliğini fark edeceksiniz. Bebeğiniz artık duymaya da başladığı için bu hareketler sese tepki de olabilir.

Anneler için hızlı bir ipucu:

Artık hamileliğin keyfini çıkarma zamanı! Gebeliğin ilk zamanlarında yaşanan sıkıntılı semptomlar artık büyük ihtimalle kaybolmuştur ve daha fazla enerjiniz vardır. Yürüyüş yaparak, yüzerek veya yoga dersine katılarak aktif kalmak suretiyle bu zamanın keyfini çıkarın. Artık gebeliğiniz de belli olmaya başladığına göre yeni formunuzu gösterecek hamile kıyafetleriyle kendinizi şımartın.

Anne adayındaki değişiklikler bariz olsa da, babalar da yeni bebeği beklerken ağır bir yük altındadır. Onların da ebeveynliğe hazırlanması için önerilerimizden faydalanabilirsiniz.

Hafta hafta gebelikle ilgili bilgilerin size e-posta olarak gönderilmesini ister misiniz? Miniğinizin gelişimine dair faydalı bilgileri kaçırmayın, hemen üye olun.


Bunları okudunuz mu: