Your baby is the size of a pear

17 haftalık gebelik: Bebeğinizin gelişimi

Büyüme atılımı. Bu haftada bebeğiniz artık kilo almaya başlamıştır. Yağ dokusu adı da verilen bu yağ bebeğinizi sıcak tutmaya yardımcı olur ve harika bir enerji kaynağı olduğu için metabolizma açısından önemlidir. Bebeğiniz 17 cm boyuna ve 141 gram ağırlığa ulaşmış olabilir.

İyi tepkiler. Bebeğiniz birkaç haftadır iki temel refleks üzerine çalışmaktadır: emme ve yutma. Bebek doğduğunda sizinle neredeyse aynı reflekslere sahip olacaktır.

Kız mı erkek mi? Kızınız olacaksa uterus ve vajina çevresinde özel bir doku kümesi oluşmaktadır. Geleceğinizde bir erkek varsa bu dokular farklı bir yolda büyümeye başlamıştır: penis şekillenmiş ve prostat oluşmaya başlamıştır. Bu gelişmelerde yeni oluşan testosteron salan hücreler kilit görev yapar.

embryoimage-week17-700_no_text

17 haftalık gebelik: Gebelik belirtileri

Gardıropta S.O.S. Şekilsiz kıyafetlere ve kaba saba ayakkabılara elveda: anne adayları şık, kaliteli hamile kıyafetlerine kavuşur. Bunları giymek, hamile olduğunuzu dünyaya ilk kez gösterme fırsatınız olabilir, ilginin tadını çıkarın!

Amniyo hakkında birkaç kelime. Amniyosentez olacaksanız büyük ihtimalle yakın bir zamanda yaptırmanız gerekecektir: çoğu doktor testi 18. haftadan önce yapmayı tercih eder. “Amniyo” çok sayıda doğum kusurunu belirlemenin en doğru yoludur, ancak her anne adayının yaptırması gereken bir test değildir. Down sendromu gibi genetik rahatsızlık riski daha yüksek olduğu için genellikle 35 yaş üstündeki gebe kadınlara önerilir. AFP testinizin sonucu pozitif çıkmışsa da atılması gereken mantıklı bir sonraki adım budur. Artıları ve eksileri hakkında doktorunuza danışın.

Ah o ağrılar... Hemoroit esas olarak leğen kemiği alanındaki kan hacminin ve akışının artması sonucu fazla açılan rektumdaki damarlardır. Varis eğiliminiz varsa veya önceki bir gebelikte hemoroit olmuşsanız büyük ihtimalle tekrar olacaksınız. En iyi önleme stratejisi? Yüksek fiberli bir beslenme, bol miktarda su ve düzenli egzersiz.

Bunları biliyor musunuz? Bebeğiniz ısı sağlamak için vücut yağını artırmaya başlamıştır – öyle ki, bu, doğumdaki ağırlığının üçte ikisini oluşturacaktır! Kalp artık beyin tarafından düzenlenmekte ve düzenli atmaktadır. Her ne kadar göz kapakları hâlâ kapalı olsa da bebek ışığı algılayabilir.

17 haftalık gebelik: Kontrol listesi

  • Doğumdan sonra çalışmaya devam edecekseniz bebek bakıcıları hakkında araştırma yapın.

  • Hemoroid oluşumunu engellemek için lif açısından yüksek gıdalar tüketmeye ve bol su içmeye devam edin.

  • Henüz yapmadıysanız, bebek isimleri listesi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

  • Hamilelikle ilgili diğer haftalık ipuçları için üye olun: