İkinci Gebelik Sırasında Görülen Farklı Belirtiler

İkinciye mi hamilesiniz? Bu yeni ve heyecan verici gelişme için tebrikler! Sizi nelerin beklediği hakkında pek çok şey bilmenize rağmen, bazı sorularınız ve endişeleriniz olabilir. Her gebelik kendine özgüdür; ilk ve ikinci gebeliğiniz arasında birtakım farklılıklarla karşılaşabilecek olsanız da, bu kez hangi gebelik belirtilerinin değişeceğini söylemek mümkün değildir. Size rehberlik etmesi için ilk gebeliğiniz sırasında yaşamış olabileceklerinizden farklı olarak ikinci gebeliğinizde yaşayabileceğiniz bazı semptomların (örneğin gebeliğin daha erken belli olması ya da bebeğin hareketlerinin daha erken hissedilmesi) ve ne zaman doktora başvuracağınızla ilgili ipuçlarının bir listesini yaptık.

İkinci Hamileliğimde Hangi Gebelik Belirtileri Değişecek?

Bunların birçoğu sizin için tanıdık olsa da, ikinciye hamileyken bazı belirtiler farklılık gösterebilir:

  • Karnın büyümesi. İkinci gebelik sırasında karnınızın belirginleşmesi birinci hamileliğinizden farklı olabilir. İlk gebelik sırasında karın kasları gerildiği ve henüz eski gücüne ulaşmamış olabileceği için, çoğu kadının hamile olduğu ilkinden biraz daha önce belli olmaya başlayabilir.

  • Göğüslerde değişim. İkinci bebeğinize hamileyken, göğüsleriniz daha az hassas olabilir ve önceki kadar büyümeyebilir.

  • Bebeğin hareketlerini hissetme. İkinci hamileliğiniz sırasında bebeğinizin hareketleri ve tekmelerini hissetme zamanınız da değişebilir. Kadınların çoğu bebeklerinin hareketlerini daha erken hissetmeye başlar. Nedeni basitçe artık neye dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz olabilir, böylece onun hareketlerini bir öncekinden daha çabuk kavrayabilirsiniz.

  • Braxton Hicks kasılmaları. İkinci gebelikte daha erken hissedebileceğiniz belirtilerden biri de Braxton Hicks kasılmalarıdır. Bu yalancı kasılmalar vücudunuzun gerçek doğum kasılmalarına yaptığı hazırlıktır ve çoğunlukla hareket ettiğiniz ya da pozisyon değiştirdiğinizde geçer. Bu bir gebelik belirtisi sayılmasa da, doğum sırasında da farklılıklar yaşanabilir. Doğum süreci daha kısa olabilir, dolayısıyla bebeğinize daha erken kavuşabilirsiniz. İkinci gebeliğinizde doğumun erken belirtilerini hissettiğinizde, bu kez her şey daha hızlı gelişebileceği için, doktorunuzla hemen iletişime geçebilirsiniz.

Bu Kez Bazı Belirtiler Aynı Olacak Mı?

Bu daha önce yaşadığınız normal gebelik belirtilerinden bazılarını yeniden yaşayabilirsiniz:

İlk bebeğinize hamileyken bu semptomlarla başa çıkmak zor gelmiş olabilir, ancak daha önceki deneyimlerinizde bazı harika savunma mekanizmaları geliştirmiş olmanız iyi bir haber. Semptomların sizi daha az rahatsız etmesi için artık bu yöntemleri kullanabilirsiniz.

Daha Önce Yaşadığım Tıbbi Sorunlar Yine Ortaya Çıkar Mı?

Daha önceki gebeliğinizde yaşadığınız belli bazı tıbbi sorunlara daha açık olabilirsiniz. Önceki gebeliğinizde erken doğum, yüksek tansiyon, preeklampsi, gebelik şekeri ya da lohusa depresyonu gibi sorunlar yaşadıysanız, aynı sorunun ikinci veya daha sonraki gebeliklerde oluşma riski daha yüksek olabilir. Elbette her gebelik benzersizdir ve ilk gebeliğinizdeki deneyimlerinizin ikinci gebeliğinizde tekrar ortaya çıkıp çıkmayacağı konusunda size en doğrusunu söyleyecek kişi doktorunuzdur.

Doktora Ne Zaman Başvurmalıyım?

İlk gebelik sırasında (preeklampsi ya da erken doğum gibi) tıbbi sorunlar yaşadıysanız, ikinci gebeliğinizde doktorunuza olabildiğince erken danışın. Böylece doktorunuz siz ve bebeğiniz için herhangi bir riski en aza indirmek için gerekli önlemleri alabilir. Daha önce yaşadığınız için gebelik konusunda kendinize olan güveniniz tam olsa bile, herhangi bir sorun belirtisi olabilecek bir semptom ya da sıradışı bir durum fark ederseniz, doktorunuzla derhal iletişime geçmeniz önemlidir.

İkinci gebeliğin belirtileri, ilk gebelik belirtilerine oldukça benzese de, hamilelik yolculuğunu yeniden yaşamak kesinlikle heyecan vericidir. Ayrıca, bu kez nelerin farklı olacağını izlemek ilgi çekici olacak. Belki daha önce o yollardan geçtiğiniz için, bazı şeyler size daha kolay gelebilir ve sizi nelerin beklediğini daha iyi bilebilirsiniz. İkinciye hamileyseniz, tadını çıkarmaya bakın!

Çerez Onayı