Gebelik Sırasında Uyumak

"Dinlenin.” Bu dokuz aylık yolculuğunuz için harika tavsiyedir, ama bazı kadınlar için yapması söylemekten daha zordur. Büyüyen bir göbek, aktif bir bebek ve hormonal değişiklikler uykuya dalmayı ve uykuyu sürdürmeyi zorlaştırabilir. İşte, gebelikte sık görülen bazı uyku bozuklukları ve bunlarla mücadele teknikleri.

Pozisyon Değiştirme ve Dönme

Gebelik sırasında, özellikle üçüncü üç ayda en sık görülen uyku şikâyetlerinden biri uyumak için rahat bir pozisyon bulmaktır. Bel desteği için dizlerinizin arasına bir yastık alıp yan yatarak uyumayı deneyin. Vücudunuzun uzunluğu boyunca şekil verilen ve en çok ihtiyacınız olan yerde destek sunan bir vücut yastığı da satın alabilirsiniz. Bazı kadınlar da arkalarında ve çevrelerinde birçok yastıkla, hafif eğik pozisyonda yatarak rahatlar.

Sık İdrara Çıkma

Doğum yapacağınız tarihi hesaplamak, hamileliğin her bir aşamasına özgü farklı zorlukları daha iyi anlamanızı kolaylaştırır. Örneğin, gebeliğiniz ilerledikçe daha sık idrara çıkmaya başlarsınız ve gece de bu durum sürer. Büyüyen uterus mesaneyi sıkıştırdıkça idrara çıkma ihtiyacı artar. Gün içinde sıvıları azaltmak istemezsiniz, ama sadece yatmadan önce sıvı almayı sınırlamayı deneyebilirsiniz.

Çoğu zaman, sık idrara çıkma sadece gebeliğin bir belirtisidir. Ancak idrar yolu enfeksiyonlarının da böyle bir etkisi olduğunu bilmelisiniz. Sıklık bir idrar yolu enfeksiyonunun tek belirtisi değildir: hemen idrara çıkma gereği ("sıkışma" denir) hissedebilir ve bu süreçte ağrı veya yanma hissedebilirsiniz. Eğer sıklıktan başka belirtiler varsa, doktorunuza başvurun. Bir bakteriyel enfeksiyon olup olmadığını anlamak için idrar testi yaptırmanızı isteyebilir.

Bebeğinizin Aktivitesi

Bazı kadınlar gece bebeğin hareketleri nedeniyle uyanır. Bu konuda yapabileceğiz bir şey yoktur, yapmanıza da gerek yoktur: hareketli bir bebek genellikle sağlıklı bir bebektir. Bebekler hareket etmeyi durdurduğu ya da yavaşladığı zaman, sağlıkları hakkında endişe duyarız. Bu yüzden, bu sizin için rahatsız edici olsa bile,  aslında bebeğinizin sağlıklı olduğunun belirtisidir! Bebeğiniz gece sizi uyutmuyorsa, gündüz biraz uyumaya çalışabilirsiniz. Kısa bir  kestirme bile dinlenmiş hissetmenize yardımcı olabilir.

Rahat Uyuma İpuçları

İşte, gece iyi bir uyku diğer bazı yollar:

  • Diyetinizden kafeini tamamen çıkarın.

  • Her gün biraz egzersiz yapın. Araştırmalar düzenli egzersizin daha iyi uykuya yardımcı olduğunu göstermektedir. Yürüyüş gebe kadınlar için mükemmel bir seçimdir.

  • Yatmadan önce bir bardak sıcak süt içmeyi deneyin.

  • Son olarak, uyumanıza yardımcı olacak reçetesiz ilaçlar ya da bitkisel müstahzarlar almayın. Bir belirtiyi  kendiniz tedavi etmeden önce her zaman doktorunuza danışın.

Çerez Onayı