A16_2

Haftadasınız

Git

19 haftalık gebelik

19 haftalık gebelikte bebeğiniz

Bebeğiniz büyük bir mango kadardır. Bebeğiniz yaklaşık 18 cm boyunda ve 185 ila 226 gram civarı ağırlıktadır. Fetal büyüme çizelgesi artık hep yukarı tırmanmaktadır, bu yüzden önümüzdeki haftalarda epey kilo almayı bekleyebilirsiniz.

Ekstra yumurtalar

Bir kızınız olacaksa minik üreme sistemi çoktan oluşmuştur. Vajina, uterus ve yumurta kanallarının hepsi yerli yerindedir ve yumurtalıkları altı milyondan fazla ilkel yumurta hücresi içermektedir. Doğduğunda bu sayı yaklaşık bir milyona inecektir.

Biri erkek mi dedi

Erkek bebeğiniz olacaksa testisleri oluşmuştur ve gebeliğinizin yaklaşık 10. haftasından itibaren testosteron salgılamaktadır. İlk üç ayda erkeğe dönüşen dış genitelya büyümeye devam etmektedir.

İkinci cilt

Bu sıralarda cilt de verniks kazeoza adı verilen balmumu benzeri bir katman oluşturmaya başlar. Cildin salgıladığı yağlardan, ölü hücrelerden ve lanugodan (vücudu kaplayan ince tüyler) oluşan verniks, bebeğinizin cildini amniyotik sıvıda yüzmenin etkilerinden korur. Bunun büyük bir kısmı doğumdan önce kaybolacaktır, ancak prematüre bebekler çoğunlukla bol miktarda verniks ile doğar.

19. haftada gebeliğiniz

Komik surat

“Gebelik maskesi ”–burnunuzda, yanaklarınızda ve alnınızda bulunan kahverengi lekeler –ve göbeğinizden leğen kemiğinize kadar uzanan koyu renk çizgi olan linea nigranın sorumlusu hormonlardır. Bunların ikisi de doğumdan sonra kademeli olarak kaybolur, ancak güneşe maruz kalma cildinizdeki pigmentlerin rengini kararttığı için güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

Yuvarlak bağ doku ağrısı

Uterusunuz büyüdükçe bunu destekleyen yuvarlak bağ dokuların esnemesi gerekir. Bazen bu esneyen bağ dokular, alt batın bölgesinde, genellikle tek tarafta keskin bir acıya veya hafif ağrıya neden olacaktır. Bu durum muhtemelen pozisyonunuzu değiştirdiğinizde veya aniden ayağa kalktığınızda en belirgin hale gelir. Ağrı sizi endişelendiriyorsa doktorunuza danışın.

Bunları biliyor musunuz?

Oğlunuz mu olacak kızınız mı? Ultrason henüz tespit edemese de kızınızın vajinası, uterusu ve yumurta kanalları yerli yerindedir ve minik yumurtalıklarında ilkel yumurtaları vardır. Oğlunuz olacaksa testisleri oluşmuştur ve skrotal kesesi görülebilir. Bebeğinizin vücudunda cildi amniyotik sıvıdan korumak için krem peynire benzer bir madde olan verniks oluşmaktadır.

Hafta hafta gebelikle ilgili bilgilerin size e-posta olarak gönderilmesini ister misiniz? Miniğinizin gelişimine dair faydalı bilgileri kaçırmayın, hemen üye olun.

Hemen Üye ol

Bunları okudunuz mu: