Bebek giysilerini yıkamak, ilk adım

Gebeliğiniz sürerken müstakbel bebeğinizin çamaşırlarını nasıl yıkayacağınız konusunda da pek çok nasihat dinlemişsinizdir. Söylenenlerin çoğu zaman kadar eski, test edilmiş gelenekler olsa da, tutarsız gelebilecek ya da bebek sağlığı ile ilgili bazı konularda ilave bilgiye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bebeğinizin çamaşırlarını yıkarken şunlara dikkat etmelisiniz.

1. Giydirmeden önce yıkayın

Bebeğinizin cildine dokunacak her şeyi önceden kendi yöntemlerinizle yıkamanızda fayda var. Temizliğin yanı sıra, kir ve tozdan arındırma, uzun süre bekleyen çamaşırlarda oluşabilecek bakteriler bebeğinizi etkileyebilir. Bu nedenle yeni alınan ya da hediye edilen, önceki bebekten kalan giysilerin mutlaka yıkanması gerekir.

Bebeğinizin cildine dokunması muhtemel nesnelerin listesi:

• Giysiler

• Çamaşırlar (tişörtler, fanilalar, külotlar, çoraplar ve uyku tulumu)

• Mama önlüğü

• Yatak mefruşatı (çarşaflar, battaniyeler, diğer kumaşlar…)

• Taşırken kullandığınız battaniyeler

• Araç koltuğu, bebek arabası, oyun oynadığı yerdeki kumaşlar

• Annesinin giysileri

Öte yandan satın almada ve yıkamada aşırıya kaçmamak da gerekiyor. Satın aldığınız her şeyi de yıkamak zorunda değilsiniz. Bebeğinizin ne kadar hızlı büyüdüğünü göz önünde bulundurursanız, birçok giysinin düşündüğünüzden çok önce kullanılmaz hale geldiğini göreceksiniz. Giysilerin üzerindeki etiketleri, ambalajları ve yedek düğmeleri saklayın ki satın aldığınız ama kullanmadığınız eşyaları geri verebilesiniz.

2. Hangi deterjanı kullanmalı?

En yakın marketteki çamaşır deterjanı reyonuna bakın. Birçok seçenek göreceksiniz.

Kullanacağınız deterjanın formülünde ne kadar az boya ve parfüm varsa o kadar iyi. Çünkü bebeğinizin cildi bunlara hassasiyet gösterebilir. Koku veren toplardan ve yumuşatıcılardan uzak durun. Bebeğinizin bu kimyasallara alerjisi olmadığından emin olduktan sonra kullanırsınız.

3. Leke çıkartmak

Bebek bakımı kolay değildir. Bebekler giysilerini tahmin edebileceğinizden çok daha fazla kirletebilirler. Farklı lekeler farklı şekillerde temizlenir. Neyse ki bebek çamaşırları için özel geliştirilen leke çıkarıcılar var. Bu arada kendinizi çamaşır yıkamaya her zamankinden çok daha fazla vakit harcamaya hazırlayın.

Genel kural tüm lekelerde olduğu gibi mümkün olduğu kadar çabuk çıkartmak. Bebeklerin yaptıkları türden lekeleri önce tabii yağlı değilse soğuk sudan geçirdikten sonra bir deterjanla çitileyip durulayarak çıkartabilirsiniz. İçiniz rahat edecek kadar lekesiz olması yeterli.

Çerez Onayı