Doğum lekeleri: Doğum lekesi mi hemanjiyoma mı?

Hemanjiyoma ya da çilek lekesi adı verilen kırmızı, düz lekeler, yeni doğanların yüzde 2,5'una kadar bebek cildinde en sık görülen oluşumlardır. Vücudun herhangi bir yerinde oluşabilen hemanjiyomaların büyük bir kısmı, doğumdan sonraki ilk üç ila dört haftada görünürken kimi doğumda mevcuttur.

Hemanjiyomalar nedir?

Hemanjiyomalar kırmızı, düz lekeler olarak başlar ve zamanla büyüyüp kalınlaşabilir, potansiyel olarak 10 aya veya bir yıla kadar da büyümeye devam edebilir. Bunlar daha sonra bir durgunluk dönemine girer, ardından da son aşamada kendi kendilerine küçülmeye başlarlar. Tüm hemanjiyomaların yaklaşık yarısı çocuk beş yaşına geldiğinde, yüzde 90 ila 95'i de çocuk 10 yaşına geldiğinde kaybolacaktır.

Hemanjiyoma sık kanamadığı veya göz ya da ağız yakınında olanlar gibi genel vücut işlevlerine müdahale edecek bir yerde olmadıkları sürece tedavi genellikle gereksizdir. Bebeğinizde herhangi bir nedenle sorun olabilecek bir hemanjiyoma varsa çocuk doktorunuz ya da pediatrik dermatoloğunuz, muhtemel tedavileri size açıklayabilir.

Çerez Onayı