Bebekler için soğuk günlerde cilt bakım tüyoları

Prima Uzman Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Aydemir, soğuk günlerde yetişkinlerin ciltlerine göre daha ince,  hassas ve kırılgan olan bebek cildi bakımının daha da önem kazandığını söylüyor. Aydemir, soğuk hava şartlarının yarattığı bebeklerde cilt kuruluğu ve diğer olumsuz etkileri azaltmak için önemli tüyolar veriyor.

“Bebek derileri yetişkinlere göre ince, hassas ve kırılgandır. Bu da onların, olumsuz çevre koşullarında daha fazla etkilenmelerine neden olabilir. Kışın soğuk ve ayazın deri üzerinde yarattığı tahrişin yanı sıra terlemenin de azalması, bebeklerde özellikle aşırı cilt kuruluğuna neden olabilir. Deri; kuru, ince çatlaklı ve kepekli hale gelir.” Aydemir, normal bebeklerde de görülebilen bu durumun, özellikle atopik bünyeli bebeklerde çok daha abartılı duruma gelebileceğine dikkat çekiyor ve ekliyor; “Bunun sonucunda da başlangıçta hafif, zaman içinde de şiddetliye dönebilen bir kaşıntı ortaya çıkabilir. Bu nedenle, bebeklerin banyolarında aşırı kurutucu, tahriş edici sabunlar, çözücüler kullanılmamalı, tahriş etmeyen bebek sabun ve şampuanlar tercih edilmeli.” 

Ertuğrul Aydemir, banyoda hafifçe ve yalnızca bir kez sabunlama ve durulamanın yeterli olacağının altını çizerek, bebeklerin saçlı derilerinin yetişkinler gibi sık yağlanıp kirlenmediğini bu sebeple haftada bir veya iki kez yıkamanın yeterli olacağını vurguluyor.  “En önemli nokta derinin kaybolan nemini geri verebilmek”

Ertuğrul Aydemir, bebek cilt bakımında en önemli noktanın derinin kaybolan nemini geri verebilmek ve yeniden su kaybını önlemek olduğunu vurguluyor. Bebek derisini kuru tutarken, kendi doğal neminin kaybolmamasını sağlanması gerektiğini öneriyor. Bu yüzden, bebeğin cilt sağlığında doğru bez kullanımı da büyük önem taşıyor. Aydemir ayrıca nemlendirici vücut losyonlarının bebeklere banyo yaptırılan günlerde hemen banyonun arkasından kullanılmasının verimi çok daha fazla arttıracağını ve derinin normale dönmesine yardımcı olacağını belirtiyor.

Miniğinizin gelişimine dair faydalı bilgilerin size e-posta olarak gönderilmesini ister misiniz?

Uzmanlardan öneriler, Prima kampanyaları ve 1 yıllık bebek bezi kazanma fırsatı için, hemen üye olun!

Çerez Onayı