Prematüre bebeğin ilk sokak macerası

Uzman: Caitlin Ultimo

Küçük bebeğinizi eve getirmek alabildiğine eğlenceliydi.

Gün geçtikçe büyüyor. Dış dünyayı da öğrenmesi gerekecek. Bunun için hazır mısınız? Burada erken doğan bebeğinizi ilk kez dışarı çıkartırken güvenli ve rahat bir keşif ortamı sağlamak için ve yenidoğan bebek bakımıyla ilgili aklınızda tutabileceğiniz birkaç öneri bulacaksınız.

İlk haftalar

Bebeğinizi eve getirdikten sonra onun için sakin ve sessiz bir ortam hazırladınız. Bebeğinizin bağışıklık sistemi hala tam olarak gelişmiş değil. Ziyaretçiler ve aile üyeleriyle gereğinden fazla temas bünyesinin enfeksiyonlara açık olmasına neden olabilir. Doktorunuz izin verene kadar ilk haftalar boyunca dışarı gezmelerini yine doktorun muayenehanesiyle sınırlı tutmaya çalışın.

İlk aylar

Bebeğinizin bağışıklık sistemi yeterince güçlendikten sonra doktorunuz size onu dışarı çıkartmak için izin de verecektir. Yine de çok dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. Kalabalık partilere, aile buluşmalarına götürmek için henüz birkaç ay daha beklemeniz gerekiyor. Bebeğinizin özel bakım ihtiyaçları olduğunu da ailenize ve arkadaşlarınıza da gerektikçe hatırlatın.

Bebeğinizi taşıdığınız arabanın üzerini bir örtüyle kapatmak hem güneş ışınlarından ve mikroplardan hem de onun sevimliliği karşısında kendini kaybedecek yabancılardan korunmasını sağlayacaktır.

Mikroplar

Dikkat edin. Erken doğan bebeğiniz büyümeye ve gelişmeye devam ediyor olsa da, mikrop tehlikesini akıldan çıkarmamakta fayda var. İnsanları bebeğinizi fazla yakından sevmemeleri konusunda uyarın, hatta eğer durumun hassasiyetinin farkında değillerse kucaklarına almalarına ve minik belini gıdıklamalarına da müsaade etmeyin.

Konuyu basitçe açıklayın, bebeğinizin sağlığı için birkaç hafta daha ilave önlemlere ihtiyaç olduğunu söyleyin. Bunu herkes anlayacaktır. Bakteri meselesini kendinize de iyice ifade edin. Çünkü gün içinde ona en çok temas eden kişi sizsiniz.

Bebeğinizi kucağınıza almadan önce ellerinizi yıkayın ve dezenfekte edin. Bütün gün elinizle dokunduğunuz her yerde, kapı kollarında, kahve fincanında, asansörün düğmesinde mikroplara dokundunuz. Evinizde hapşıran, öksüren arkadaşlarınızla gerekirse el sıkışmayın ve sarılmayın. Bebeğinizi yeni insanlar ve ortamlarla tanıştırmak her ikiniz için de eğlenceli olacaktır. Yalnız bu eğlencenin devam edebilmesi için gereken özel önlemleri de almalısınız. Erken doğan bebeğiniz kısa süre içinde akranlarına erişecek. Muhtemelen ikinci yılla birlikte her şey normale dönecek. Ondan sonra da bu ilave tedbirlerden kurtulacaksınız.

Şimdilik, tedbiri elden bırakmamakta ve hızla büyüyeceği günleri düşünerek işleri kolaylaştırmakta fayda var.

Çerez Onayı