Prematüre bebeğinizin bakımı

Evet, nihayet, prematüre bebeğinizi eve götürmenize izin çıktı. Biraz hazırlık yaparak işlerinizi düzenleyebilir ve ailenizin yeni üyesinin evine yerleşmesine odaklanabilirsiniz.

Kayıtlar tutun

Prematüre doğumunuzla ilgili tüm temel kayıtlar ve belgeleri bir arada tutmaya yardımcı olacak bir klasör yapabilirsiniz. Bu dosya takip muayeneleri, testler ve muayene bulgularını bir arada tutmanıza yarar. 

Doktor devrede

Takip planındaki kilit kişi çocuğunuzla ilgilenecek olan pratisyen hekimdir. Eğer henüz pratisyen hekiminizi seçmediyseniz hastanedeki hemşireler ve yenidoğan uzmanlarından yardım isteyin. Doktorunuz bebeğinizin tıbbi kayıtlarına hakim olacak ve küçüğünüzün muayene olması gerek tüm uzmanların, katılması gereken programların ve tavsiyelerin takibini yapmanıza yardımcı olacaktır. Güvendiğiniz ve yanında rahat olduğunuz bir kişiyi seçin.

Takip ziyaretleri

Bebeğin hastanede kaldığı süre boyunca onunla ilgilenen tıp uzmanları onu tekrar muayene etmek isteyeceklerdir. Bebeğiniz hala hastanedeyken mutlaka hepsinin isimlerini, telefon numaralarını ve adreslerini not edin.

Bir uzmandan diğerine koşturuyor olabilirsiniz ancak küçük mucizenizin keyfini çıkarmaya ve ona hayran kalmaya vakit ayırmayı unutmayın. Kendisinin özel tıbbi yardıma ihtiyacı olabilir ancak onun için en iyi olan ailenizin sevgi dolu kucağıdır!

Bebek erken geldiğinde ve hastanede uzun süre kalması gerektiğinde birçok sorunuzun olması doğaldır. Prima uzmanlarından edindiğimiz bazı soruları ve cevaplarını sizin için yazdık. 

Hastaneden taburcu olma

Soru: Prematüre bebek hastaneden ne zaman taburcu olur? Bu karardaki etmenler nelerdir?

Yanıt: Küçük bebekler genellikle başlangıçta belirlenen doğum tarihinden iki ila dört hafta önce eve giderler ancak bunun bir dizi istisnası vardır. Prematüre bir bebeğin taburcu edilmesi kararını etkileyen birçok etmen vardır. Bebeğin normal bir sepet beşik içindeki solunumu, kalp hızı, ateşi kararlı ve sabit olmalıdır. Eğer bebeğiniz apne (nefes almanın durması) veya bradikardi (düşük kalp hızı) açısından izleniyor ise monitörü nasıl kullanacağınızı ve alarmlara nasıl yanıt vereceğinizi bilmelisiniz. Bebeğiniz hastaneden çıkmadan önce işitme taraması, göz muayenesi ve diğer testlerin tamamlanması gereklidir. Bebeğin düzenli olarak kilo alıyor olması gerekir, o nedenle karar verilen yöntem ile onu besleyebiliyor olmalısınız: emzirme, biberon, gavaj (mideye giden hortum ile besleme) veya bu yöntemlerin bileşimi.

Eve gelen ziyaretçiler

Soru: Bebek eve geldiğinde ziyaretçi kabul etmeli miyim?

Yanıt: Bebeğinizin ne kadar küçük veya kırılgan olduğuna bağlı olarak, ziyaretçileri bir süre boyunca kısıtlamanız ya da yasaklamanız gerekebilir. Haftalar boyunca hastanede kalmış çok küçük bir bebeğin, ziyaretçilerin olmadığı bir karantina dönemine ihtiyacı vardır ve doğum ağırlığı çok düşük olan bir bebeğin sosyalleşmesinin, bir yıl veya daha uzun süre boyunca sınırlı olması gerekebilir.

Ziyaretçileri sınırlamak, özellikle de nihayet bebeğinizi eve getirmenin neşesini paylaşmak istediğinizde zorlu görünebilir. Öte yandan, bebeğinizin tehlikeli mikroplara maruz kalmasından kaçınmaya yardımcı olduğundan ötürü önem taşır. Öksüren veya soğuk algınlığı olan bir kişi, prematüre bebeklerde yaygın bir rahatsızlık olan akciğer hastalığından sonra yeni iyileşen bebek için büyük bir risk olabilir. Biraz hasta olan hane fertleri veya düzenli bakım sağlayıcıları ile temasa, bu kişiler bebek ile aynı ortamı paylaştıklarından ötürü izin verilebilir. Ziyaretçileri sınırlamak aşırı uyarılma riskini de azaltır. Küçük bebeklerin çok fazla ellenmesi, zıplatılması ve onlarla konuşulması stres verici olabilir. 

Takip randevuları

Soru: Bebeğimi takip amacıyla kliniğe veya randevulara götürmeyi ne zaman bırakabilirim?

Yanıt: Bazı durumlar çocuk okul çağına gelene gerek görünmez. Çocuğunuz için beslenme çantası hazırlamaya başlayana kadar kliniğe gitmeye devam etmek en iyisidir!

Bu ziyaretlerin önemli bir destek ve değerli bir eğitim kaynağı olduğunu da unutmayın.

Doğum günüyle ilgili kararlar

Soru: Bebeğimizin doğum gününü asıl dünyaya geldiği günde mi yoksa normalde doğmuş olacağı günde mi kutlamalıyız?

Yanıt: Bebeğinizin dünyaya geldiği gün kanuni olarak doğum günüdür ancak çocuğunuzun gelişimi muhtemelen “ayarlanmış yaşına” (erken doğumdaki eksik hafta sayısı eklenerek düzeltilmiş yaşı) daha yakın biçimde uygun olacaktır. İsterseniz her iki günü de kutlayabilirsiniz; ne kadar yol kat ettiğinizi düşünecek olursanız kutlamanız gereken birçok şey olacaktır!

Ailenin geri kalanı

Soru: Peki ya daha büyük yaştaki çocuklarım? Bu yeni bebek benim tüm vaktimi alıyor.

Yanıt: Kırılgan bir bebek olağanüstü bakım gerektirir. Daha büyük yaştaki çocukların ihtiyaçlarını karşılamak için daha fazla vakte ihtiyaç duyabilirsiniz. Daha büyük olan çocuklarınızı da başından itibaren sürece dahil etmeye çalışın. Olan bitenlere dair basit tasvirler, duygularınızın inişli çıkışlı olabileceğine dair net açıklamalar ve yardım etmek için ne yapabileceklerine dair tavsiyeler onları memnun edecektir. Yenidoğan ünitesinde kırılgan bir bebek görmek onlara ağır gelebilir; o nedenle, siz doğru zamanın geldiğini hissedene kadar, daha büyük çocuklar çizimler ya da resimler göndererek veya küçük oyuncaklar ya da giysiler alarak sürece dahil olabilirler. Kardeşlerin sağlıklı olması şartıyla, yenidoğanınızı destekleyen fiziki cihazların sayısı azalır azalmaz onları yenidoğanı ziyarete getirin. Büyük kardeşlerini, örneğin banyo zamanında ya da altını değiştirme zamanında olduğu gibi, bebeğin bakımına dahil etmeye çalışın.

Daha büyük yaştaki çocuklarınızla, ne kadar kısa olursa olsun her gün baş başa biraz zaman geçirin. Daha büyük yaştaki çocuklarınızla özel olarak ilgilenirken mümkünse bebeğinizi başka biri gözetim altında tutsun.

Altını ıslatma, uyku sorunları veya daha sık olan sinir krizleri gibi davranışlar sabrınızı sınar ama çok normaldir. Daha büyük yaştaki çocuğunuz sadece, tıpkı sizin gibi, bu değişen duruma uyum sağlamaktadır. 

İlerideki riskler

Soru: Sonraki bebeğim de prematüre mi olacak?

Yanıt: Bu durum ilk bebeğin neden erken doğduğuna bağlıdır. Çok genç kadınlar, 35 yaşın üzerindeki kadınlar ve ikiz annelerinin erken doğum riski daha yüksektir.

Erken doğum için, daha önce erken doğmuş bebeğinizin olması dışında bilinen bir risk faktörünüz yoksa bebeğinizin doğum tarihinin öngörülen tarihe yakın olması olasılığı yüzde 80'den fazladır.

Çerez Onayı