masage techniques for preemies

Cherry Bond uzmanlığıyla.

Bebeğinize masaj yaparak onu rahatlatıp sakinleştirmeniz mümkün. Bu şekilde üzerindeki duygusal ve fiziksel stresi azaltarak daha iyi uyumasını da sağlayabilirsiniz. Masaj ayrıca bebeklerde kabızlığı ve koliği de önler, bebeğin gaz çıkarmasını kolaylaştırır. Hatta burun tıkanıklıklarının bile açılmasını sağlar.

Masaj bir yenidoğan bebeğin tüm sistemini harekete geçirerek, sağlıklı bir şekilde büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur. Masaj hareketleri prematüre bebeklere de uyarlanabilir. Tabii öncelikle bebeğinizin doktoruna ya da hemşiresine danışmanızda fayda var. Hatta mümkünse sizi bu konuda eğitmelerini de isteyebilirsiniz.

Bebeğinizi yakından gözlemleyerek onun masaja hazır olmadığını da anlayabilirsiniz. Ona dokunurken, okşarken verdiği tepkiler bu konuda en büyük yardımcınız olacaklar.

Unutmayın

Bebeğinizin vücudunda dokunulmasından hoşlandığı bir bölgesiyle başlayın. Baş, eller, ayaklar en çok tercih edilenlerdir.

Masaja başlarken onun verdiği tepkileri izleyin. Masaj için en uygun zaman bebeğinizin ne çok aç ne de fazla tok olduğu aralıklardır. Bebeğiniz enerjisiz ve yorgun gibi görünüyorsa masaj için zorlamayın, zaten izin vermeyecektir.

Masaja, kararlaştırdığınız bölgeyi hafifçe tutup bekleyerek başlayın.

Hareketler pozitif, yavaş ve ritmik olmalı. Hızlı, düzensiz ve hafif parmak vuruşları rahatsız edecektir. Yavaş ve arada bir avucunuzla masaj yaptığınız bölgeyi kavrayarak yaptığınız masaj ise sakinleştirir.

• Masaja tek bir hareketle başlayıp bebeğinizi gözleyin.

• Eğer bebeğiniz halinden memnun görünüyorsa devam edin. Eğer masaj onu fazla hareketlendirdiyse o bölgeyi avucunuzla tutup biraz bekleyin.

Ayak masajı nasıl yapılır?

Bu ayak masajı bebeğinize çok iyi gelecek. Ayaktaki basıncı azaltmaya yarayan bu masaj, ellerde de kullanılabilir. Ayak masajı bebeğinizin dizlerindeki ve ayaklarındaki basıncı azaltarak rahatlamasını sağlar.

Bebeğinizin ellerine masaj yaparken de ellerini yüzüne yakın, stres altında olmayacak bir pozisyonda tutabilirsiniz. Ya da elleri üst bedenden göbeğe doğru hareket ettirerek onu rahatlatabilirsiniz.

Yazının devamını okuyun