Ayrılık kaygısı ve ayrı kalmaya hazırlama

7-9 aylık yaş, yabancılardan ürkme ve ayrılma kaygısının gerçekten kendini hissettirmeye başladığı zamandır. Bir şekilde bu, iyi haberdir: Yabancılardan endişe duyma, bebeğinizin düşünme ve anlama konusunda büyük bir adım attığına işarettir.

Bu yüzden gereksiz ayrılıkları ve düzen bozukluklarını asgari düzeyde tutmaya çalışın. Bebeğinizi aşırı korumanıza gerek yok ama çok önemli, çok zorlu bir gelişim aşamasından geçtiği unutulmamalıdır. Yabancıları kavrayabilmek için ona zaman ve yeterli alanı vermek önemlidir. Bununla beraber bebeğinizi yeni insanlarla tanıştırmaktan çekinmeyin, sadece bebeğiniz bir göz atıp ilk ürkekliğini üzerinden atıncaya kadar kucaklarına almamaları konusunda uyarın.

İş ayrılık olduğunda uzaklaşacağınız zaman bebeğinizi hazırladığınızdan emin olun. Bu yaşta neler söylediğinizi aslında anlamayacak ama sesinizin tonunu ve vücut dilinizi okuyacaktır. Güvenebileceği kısa bir vedalaşma faslı oluşturun. Katı olun ve ayrılma hakkında özür dileyici bir tavır takınmayın. Önce bebeğinizi kısa sürelerle tanıdığı biriyle bırakın. Geri geldiğinizde orada olduğunuzu görmesini sağlayın. Sonra kademeli olarak ayrı olduğunuz süreyi artırın. İçiniz rahat olsun ve hiç şüpheniz olmasın, tüm bebekler bu süreçten geçecektir.

Çerez Onayı